آکاایران: تمامی کودکان در دوره هایی از رشد، ترس را تجربه می کنند. ترس ممکن است باعث اختلالاتی در خواب و تغذیه کودک شود. پدر و مادر بایستی با مراقبت همه جانبه از کودک، دلیل ترس و نگرانی او را تشخیص دهند و با صحبت، همفکری و ارائه راهکار مناسب، باعث کاهش ترس در کودکان شوند.

آکاایران: کاهش ترس در کودکان با ۱۰ راهکار موثر

 
ستاره | سرویس مادر و کودک - بمباران، جنگ، طوفان، حملات تروریستی، گردباد، سیل و زلزله، اتفاقاتی هستند که در دنیای امروز به طور روزمره تکرار می‌شوند. هر یک از این پیشامد‌ها موجب ایجاد ترس و دلهره در کودکان می‌شود. راه‌های مقابله با این ترس‌ها چیست و ما به عنوان پدر و مادر چگونه می‌توانیم به کاهش ترس در کودکان کمک کنیم.


راهکارهای کاهش ترس در کودکان

به کمک این ۱۰ راهکار، می‌توانید با کاهش ترس و استرس کودک، برای او آرامش به ارمغان بیاورید.

۱. کودکان را متقاعد کنید که فیلم‌های ترسناک نبینند

صحنه‌های موجود در فیلم‌ها، بازی‌های کامپیوتری، موزیک ویدیوها، سایت‌های اینترنتی و حتی اخبار تلویزیون، می‌تواند موجب ترس و وحشت کودکان شوند. مراقب باشید کودکتان چه می‌بیند، خصوصا قبل از خواب، برنامه‌هایی ببینید که موجب هراس کودک نشود.
بهترین روش این است که به کودک بیاموزید که هرگاه صحنه‌ای دید که به نظرش ترسناک آمد، از دیدن آن منصرف شود. این جمله کلیدی را به او یاد دهید"این ترسناک است و من نباید آن را ببینم".
هم چنین برنامه‌های آرامش بخش و طنز آمیز را به کودک معرفی کنید. مجموعه‌ای از سی دی‌های فیلم‌های طنز داشته باشید و هر وقت کودک احساس ترس و وحشت کرد، آن‌ها را به کودک نشان دهید. بدین ترتیب کودک یاد می‌گیرد که چگونه آنچه را می‌بیند، مدیریت کند.

۲. از کودک بخواهید نگرانی‌هایش را با شما مطرح کند

کودک را تشویق کنید که از ترس‌هایش با شما صحبت کند. صحبت کردن پیرامون یک مشکل، آن را قابل حل می‌کند. حرف زدن باعث می‌شود، ترس‌های کودک در همان مراحل اولیه، حل شده و تبدیل به چالش‌های پیچیده نشود. کودک باید بداند که شما صحبت هایش را می‌شنوید. بایستی کودک را بطور کامل حمایت کرده و هر گونه سوء تفاهمی را برایش حل کنید. به سوالات کودک با آرامش و شفافیت پاسخ دهید.
"معمولا مادر‌ها با دختران بیشتر از پسران، پیرامون احساساتشان صحبت می‌کنند. درباره احساسات پسرتان با او حرف بزنید. "
درباره احساس خودتان نیز در جمع خانواده صحبت کنید تا فرزندان بفهمند که صحبت درباره احساسات در جمع خانواده امری عادی است.
 
کاهش ترس در کودکان با ۱۰ راهکار موثرکاهش ترس در کودکان با ۱۰ راهکار موثر


۳. برای کاهش ترس در کودکان محیط امنی ایجاد کنید

کمک کنید که فرزندتان احساس امنیت کنید. قدرت واژه‌ها را دست کم نگیرید. اگر هنگامی که کودک با ترس‌هایش مواجه می‌شود، شما با صدایی آرام بگویید: "همه چیز درست می‌شود، نگران نباش" و یا پدر دستان کودک را در دست بگیرد، او احساس امنیت می‌کند و موجب می‌شود در زمان‌های دیگر، در مواجهه با ترس خود، قوی‌تر برخورد کند. نحوه برخورد شما با ترس، الگویی برای فرزندانتان می‌شود. پس در مواجهه با نگرانی‌ها، قوی و آرام باشید تا کودک از شما الهام بگیرد.

۴. به کودک آگاهی دهید که چه چیزی در انتظار اوست

ترس‌هایی هستند که ما نمی‌توانیم فرزندمان را در مقابل آنها، بیمه کنیم. در این مواقع بهترین کار، آگاهی بخشی است.
برای مثال، اگر کودک نگرانی‌هایی درباره ایمنی مدرسه‌اش دارد، درباره دستورالعمل‌های مراقبت از خود در زمان اضطرار صحبت کنید. به او بگویید که مسوولان مدرسه، برای این موارد آموزش دیده‌اند و در موارد اورژانسی، نیرو‌های شهرداری، پلیس، آتش نشانی و امداد به سرعت برای کمک می‌آیند. طی صحبت پیرامون این موارد، آرام و عاری از هیجان باشید.

۵. داستان‌هایی پیرامون مقابله با ترس برای کودک بخوانید

خواندن داستان و بازی کردن موقعیت‌های ترسناک باعث می‌شود که کودک بیاموزد چگونه بر ترس‌هایش غلبه کند. به این روش "کتاب درمانی" می‌گویند. این روش بسیار موثر است، زیرا کودکان با شخصیتی که در داستان ترسیده، همذات پنداری می‌کنند و به خود می‌گویند "چه خوب، یک نفر دیگر هم احساس من را دارد". اینگونه کودک به راحتی با شما درباره ترسش صحبت می‌کند و همین موجب کاهش ترس در کودکان می‌شود.
 
کاهش ترس در کودکان با ۱۰ راهکار موثرکاهش ترس در کودکان با ۱۰ راهکار موثر


۶. جملات مثبت را به او بیاموزید

به فرزندتان بیاموزید که در مواجهه با ترس، جملات مثبت و آرامش بخش را با خود تکرار کند. یک جمله را انتخاب کنید و آن را بار‌ها و بار‌ها تکرار کنید تا ملکه ذهنش شود و در موقع لزوم از آن استفاده کند. مانند: "من می‌تونم! "، "من از پسش برمیام! "، همه چیز درست میشه! " و "مساله مهمی نیست! "


۷. تکنیک‌های آرامش بخشی را تمرین کنید

ترس موجب ایجاد تنش‌های عصبی در کودک می‌شود. از تکنیک‌های آرامش بخشی و ریلکسیشن برای از بین بردن این تنش‌ها استفاده کنید. یک تکنیک را انتخاب و آن را بار‌ها و بار‌ها انجام دهید تا در ذهن کودک شکل بگیرد و در هنگام نگرانی و ترس، با انجام آن آرامش یابد.
  • به او بگویید هر وقت احساس استرس و نگرانی کردی، تصور کن روی یک تکه ابر یا بر روی شن‌های ساحل دراز کشیده‌ای.
  • چند نفس عمیق بکش تا استرس و نگرانی از تو دور شود.
  • به کودک بگویید که ریه‌هایش را مانند بادکنکی از هوا پر کند، سپس آرام آرام، هوا را بیرون بدهد و ببیند که ترسش نیز آرام از بدنش خارج می‌شود.
  • مجموعه‌ای از آهنگ‌های آرامش بخش را در اختیارش بگذارید تا هر وقت نیاز داشت، به آن‌ها گوش دهد.

۸. هنگام ترس، کودک را در آغوش بگیرید

هنگامی که کودکان با مشکلی مواجه می‌شوند، پدر و مادر‌ها به طور غریزی آن‌ها را در آغوش می‌گیرند و سعی در آرامش دادن به آن‌ها دارند. پژوهش‌ها نشان داده اند که غریزه درست عمل می‌کند. در آغوش کشیدن باعث کاهش ترس‌ در کودکان و کاهش نگرانی‌های آنها می‌شود. پژوهش‌های دانشگاه میامی نشان داده است که ماساژ، نوازش کمر و در آغوش گرفتن، باعث کاهش درد و ناراحتی کودکان می‌شود.
به کودک یاد بدهید که بگوید: "من بغل میخوام" و در هر فرصتی، کمر و شانه‌های کودک و نوجوانتان را نوازش کنید.

۹. از تخیل کودک برای کاهش ترس استفاده کنید

به رویا‌های کودک پر و بال بدهید، به جای ترس از هیولا و آدم‌های بد، درباره شوالیه‌های نگهبان، فرشته‌ها و ابر قهرمان‌ها که مردم را نجات می‌دهند و آدم‌های بد را از بین می‌برند، خیال پردازی کنید. خیال پردازی، به کاهش ترس در کودکان کمک می‌کند.

کاهش ترس در کودکان با ۱۰ راهکار موثرکاهش ترس در کودکان با ۱۰ راهکار موثر


۱۰. کودک را مسئول پیدا کردن راه حل کنید

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که اگر بر موقعیتی کنترل داشته باشید، نگرانی کمتری از بابت آن دارید. با مشارکت کودک در برنامه کاهش ترس، به او قدرت کنترل اوضاع را بدهید. در وهله اول، یک ترس را شناسایی کنید. بطور مثال:
مشکل: سایه‌های عجیب رو دیوار مرا از خوابیدن در تاریکی می‌ترساند.
چه کار کنیم که احساس امنیت داشته باشی؟ با کودک راه حل‌های ممکن را بررسی کنید و حداقل به یک راه مطمئن که موجب احساس امنیت و آرامش او می‌شود برسید.
راه حل کودک محور: یک چراغ قوه زیر بالشم بگذار و جهت تختم را عوض کن تا دیگر سایه‌های روی دیوار را نبینم.

حقیقت این است که جهان غیرقابل پیش‌بینی است و ما نمی‌توانیم به طور کامل نگهبان کودکمان باشیم. اما با آموزش راه‌های کنترل ترس و مدیریت موقعیت‌های استرس زا، می‌توانیم او را برای مواجهه با مشکلات در آینده آماده سازیم.


بیشتر بخوانید: چگونه استرس کودکان را کاهش دهیم؟


برگرفته از: micheleborba

.

منبع : setare.com