آکاایران: والدین چگونه کودک را از طلاق شان مطلع کنند؟


طلاق یکی از بزرگترین مشکلات زندگی زناشویی است و بیشترین ضربه ای که وارد می کند به بچه ها است. در این مقاله دکتر روانشناسی این والدین را راهنمایی می کند که چگونه به کودک شان در مورد طلاق شان بگویند.

چگونه با کودکان در مورد طلاق صحبت کنیم؟

گاهی زندگی با کسی که آدمی را درک نمی کند آن قدر سخت می شود که تنها راه باقی مانده جدایی از او است و متاسفانه در سال های اخیر آمار طلاق رو به افزایش بوده است اما در این میان نه تنها آسیب جدی ای به کودکان زده می شود بلکه ممکن است این جدایی در ارتباط آنها با خواهر و یا برادرشان نیز اثر خوبی نگذارد. در این گفتگو، دکتر حامد محمدی کنگرانی، روانپزشک به ما می گویند چطور می توانیم در عین جدایی رابطه خواهر و برادری را حفظ کنیم.

در ابتدا بگویید طلاق چه آسیبی برای کودکان در پی دارد؟

قطعا اثرات جبران ناپذیری خواهد داشت و کودکی که در خانواده رشد می کند محبت بیشتری را دریافت می کند. اما نباید این را فراموش کنیم کودکی هم که در معرض دعوای والدینش است بیشتر آسیب می بیند تا کودکی که تک والد است. اما بهتر است والدین قبلا از جدایی به این فکر کنند که چه آسیبی به فرزندانشان می زنند و چه آینده ای را برای آنها رقم می زنند.

چطور والدین باید فرزندان شان را از طلاق خود مطلع کنند؟

اگر والدین می خواهند فرزندان شان را از جدایی خود باخبر کنند باید صادقانه و به زبان ساده واقعیت را برای آنها مطرح کنند. پدر و مادر بعد از بیان علت طلاق باید به فرزندشان ابراز محبت کنند و به آنها بفهمانند که طلاق شان هیچ خدشه ای به علاقه آنها نسبت به فرزندشان وارد نمی کند، این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است. والدین باید با فرزندان شان صادق باشند و کسی را برای چنین اتفاقی سرزنش نکنند. والدین باید قبل از طلاق، آمادگی های لازم را با کودکان انجام دهند و هنگام بیان توضیحات حتما در مورد همسرشان با احترام صحبت کنند. این مساله را نیز باید خاطرنشان شوم که سن فرزندان هم در نظر گرفته شود، کودکان کم سن وسال نیاز به توضیحات کمتر و ساده تری دارند ولی کودکان بزرگ تر احتیاج به توضیحات بیشتری دارند. والدین باید در مورد یک سری تغییرات احتمالی در زندگی آینده فرزندان شان با آنها صحبت کنند، با توجه به این شکل مسایلی که مطرح می کنند حتما واقعی باشد و از داستان سرایی پرهیز کنند. والدین می توانند اتفاقاتی را که پیش آمده به زبان ساده را برای فرزندان شان تعریف کنند و به آنها اجازه دهند تا احساسات شان را در این مورد بیان کنند و والدین هم باید با دل وجان به حرف های آنها گوش کنند. اطمینان بخشی و از بین بردن ترس و سوءتفاهم در درجه بعدی از اهمیت شایانی برخوردار است و البته محبت غیرشرطی را نیز نباید فراموش کرد. والدین باید به کودکان اطمینان دهند که به هیچ عنوان آنها علت طلاق نیستند.

چگونه می توان حس اطمینان را در کودک ایجاد کرد؟

در مورد بیان احساس کودکان باید به آنها کمک کرد چون آنها نمی توانند از طریق کلمات، احساسات واقعی شان را ابراز کنند، بنابراین والدین باید آنها را یاری کنند تا حرف هایشان را صادقانه و فاقد ترس بیان کنند و از اینکه شما را با حرف هایشان برنجانند بیمی نداشته باشند. حمایت و محبت به فرزند، او را در مقابل این گونه حوادث بیمه می کند و این اطمینان بخشی، استرس را از کودک دور می کند. کودک باید از ادامه یافتن ارتباط با پدر و مادر اطمینان خاطر داشته باشد و بداند که هر دو والدین به همان اندازه قبل به او علاقه دارند و در صورت بروز مشکل همه خانواده با کمک هم از پس آن برخواهند آمد.

اگر خواهر و برادر مجبور شدند به دلیل جدایی والدینشان از یکدیگر جدا شوند در این شرایط چه باید کرد؟

این مساله یکی از اتفاقات مهم در پی جدایی والدین از یکدیگر است اما در نهایت اگر این کار صورت گرفت باید به بچه ها اطمینان بدهیم که خدشه ای در ارتباط آنها به عنوان خواهر و برادر نخواهد افتاد آنها می توانند یکدیگر را ببینند و تماس تلفنی نیز دارا باشند و در این میان بهتر است والدین حتما کودکانشان را نزد یک مشاور ببرنند تا به راه حل های مناسب تری دست پیدا کنند. معمولا چه اتفاقی برای کودکانی که از خواهر ویا برادر خود جدا می شوند می افتد؟ بیشتر آنها دچار علائم اضطرابی مانند سردرد، افت تحصیلی، اختلال خواب، پرخاشگری و... می شوند و یا به طرف جنس مخالف خود کشیده می شوند بنابراین حتما باید با یک مشاور در این مورد صحبت کرد وگرنه ممکن است این کودکان به افسردگی مبتلا شوند.

.

منبع : seemorgh.com