آکاایران: چگونه به فرزندانمان نظم و ترتیب را آموزش دهیم؟

آیا تا کنون متوجه تفاوت های دو فرزند یک خانواده شده اید؟ یک کودک ممکن است بسیار بشاش، محتاط و اجتماعی باشد، در حالی که فرزند دیگر بسیار بد خو، جسور و لجباز است.کاملا مشخص است که تفاوت های رفتاری همیشه اکتسابی نیستند. هر کودک با خلق و خوی منحصر به فردی پا به دنیا گذاشته است. بنابر این مهم است که استراتژی های انضباطی خود را با توجه به نیاز های فردی کودک تغییر دهید.

آکاایران: چگونه به فرزندانمان نظم و ترتیب را آموزش دهیم؟


اعمالی که باعث شکل گیری خلق و خو می شوند

خلق و خو کمی با شخصیت متفاوت است. شخصیت کودک شامل چیز هایی مانند هوش هیجانی و توانایی های می شود. ویژگی ها و صفات به شیوه تربیتی باز می گردد.
محققان دریافته اند خلق و خوی هر کودک ویژگی های متفاوتی دارد که عبارتند از:
• میزان فعالیت – آیا فرزندتان نسبت به سایر کودکان بسیار فعال است، نسبتا فعال یا غیر فعال است؟
• نظم و قاعده – آیا به نظر می رسد که فرزندتان تمایل طبیعی به پیروی از یک روال را داشته باشد؟ آیا تمایل دارد هر روز در یک ساعت مشخص غذا بخورد یا بخوابد؟
• رویکرد – آیا کودک شما از انجام کار های نوین و ملاقات افراد لذت می برد؟ یا ترجیح می دهد که از آن ها دوری کند؟
• سازگاری – آیا کودک به سرعت کنترل تغییرات را به دست می گیرد؟ در صورتی که برنامه او تغییر کند، آیا سریعا انطباق می گیرد یا ناراحت می شود؟
• شدت واکنش – چه مقدار واکنش های عاطفی در مواجهه با شرایط مثبت و منفی از خود نشان می دهد؟
• آستانه پاسخ – فرزندتان چگونه واکنشی نسبت به طعم، بافت، بو و صدا نشان می دهد؟
• تمرکز – آیا او می تواند بر روی یک کار تمرکز کند یا به راحتی با یک صدا و فعالیت در اطراف غافلگیر می شود؟
• توجه و پایداری – آیا فرزندتان قادر به انجام و تکمیل کاری است یا تمایل دارد قبل از اینکه کاملش کند، دست از کار بکشد؟
• اخلاق – به طور کلی آیا به نظر می رسد فرزندتان خلق و خوی نسبتا خوبی دارد و یا تغییر رفتار های او وابسته به محیط اطرافش است؟
طبقه بندی خلق و خو
بر اساس ویژگی ها، محققان به لحاظ خلق و خو کودکان را به سه دسته تقسیم می کنند. با این حال، آن ها به این مسئله نیز اشاره دارند که حدود ۳۵ درصد از کودکان به هیچ یک از این سه دسته تعلق نمی گیرند، بلکه به نظر می رسد ترکیبی از هر سه دسته محسوب می شوند.
۱ – انعطاف پذیر (۴۰ درصد) – کودکانی که “اجتماعی” هستند به این بخش تعلق می گیرند و دارای پایدار ترین حالات و نگاه مثبت به زندگی هستند. آن ها در برابر تغییراتی که در روال روزمره شان اتفاق می افتد نسبتا انعطاف پذیر تر در مقایسه با دیگر کودکان عمل می کنند. در حقیقت عکس العمل قابل پیش بینی دارند.
۲ – فعال و سر سخت (۱۰ درصد) – کودکان فعال و با اراده اغلب “خجالتی” هستند. عکس العمل های آنان خیلی قابل پیش بینی نیستند. در حقیقت تغییرات در روال معمول را دوست ندارند و ممکن است از ملاقات با افراد نوین ترس دارا باشند. به صدا های بلند و برخی تفاوت ها بسیار حساس هستند. همچنین واکنش های متفاوتی در مقابل چیز های که دوست ندارند از خود نشان می دهند.
۳ – آرام، گرم و صمیمی (۱۵ درصد) – کودکانی که خیلی فعال نیستند، می توانند “ایرادگیر” باشند و در اکثر مواقع از موقعیت ها و افراد نوین ترس دارند. آن ها پس از طی زمان زیادی که صرف مشاهده و یادگیری کردند و وضعیت را به خوبی درک کردند، به آرامی خود را وارد شرایط نوین می کنند و آرام آرام گرم تر و صمیمی تر می شوند.
مهم است که خلق و خوی فرزندتان را با استراتژی های انضباطی خود مقایسه کنید. به عنوان مثال، تحسین و ستایش کودکی که متعلق به گروه سوم است می تواند بسیار موثر باشد، زیرا ممکن است او را به انجام فعالیت های نوین ترغیب کند. کودکانی که آرام آرام گرم و صمیمی می شوند به سیستم ارائه پاداش و انگیزه بیشتر نیاز دارند.
یک کودک فعال و سر سخت با نادیده گرفتن و سلب امتیازاتی می تواند موثر تر عمل کند. همچنین برخی ابزار های تشویقی برای رفتار های خوب و ترغیب کودکان سرسخت مفید است.

منبع : میگنا
.

منبع : tebyan.net