آکاایران: نکته مهم در رفتار با کودک نافرمان، حفظ آرامش است. با پرهیز از مجادله کلامی با کودک و دادن حق انتخاب به او، به بهبود رابطه خود کمک کنید.

 
ستاره | سرویس مادر و کودک - رفتار با کودک نافرمان برای پدر و مادر‌ها بسیار مساله ساز است. برای کودکان نافرمان، حمام کردن، خوردن غذا یا رفتن به رختخواب نبردی هر روزه است. معمولا پدر و مادر‌ها وقتی کودک قشقرق به راه می‌اندازد، هرچه می‌خواهد به او می‌دهند، به این ترتیب نافرمانی را در او تقویت می‌کنند.
بهترین راه برای مقابله با نافرمانی کودک این است که به او نشان دهید بد رفتاری‌هایش نتیجه مثبتی در پی ندارد. با توجه و تشویق رفتار خوب کودک، این مساله به مرور زمان اصلاح خواهد شد. در ادامه راهنمایی‌های روانشناسان کودک، پیرامون نحوه رفتار با کودک نافرمان آمده است.


رفتار با کودک نافرمان

پیش از ورود به بحث رفتار با کودک نافرمان، بهتر است با ویژگی‌های شخصیتی این کودکان بیشتر آشنا شوید.

خصوصیات کودک نافرمان

 • آن‌ها نیاز جدی به دیده شدن و تحسین شدن دارند، به همین دلیل به دنبال جلب توجه شما هستند.
 • کودکانی مستقل هستند.
 • با تمام وجود برای کاری که دوست دارند تلاش می‌کنند.
 • بیشتر از دیگر کودکان قشقرق به راه می‌اندازند.
 • دارای ویژگی‌های یک رهبری قوی هستند و می‌توانند در گروه کودکان "رئیس" باشند.
 • دوست دارند کار‌ها را با سرعت انجام دهند.

مدیریت رفتار با کودک نافرمان ممکن است دشوار باشد، اما نشدنی است. پژوهش‌ها نشان می‌دهد کودکانی که نافرمانی می‌کنند و برخلاف هنجار‌ها رفتار می‌کنند، اغلب در پایان تحصیلاتشان دستاورد‌های بسیاری را به دست می‌آوردند. همچنین این کودکان احتمال کمتری دارد که پیرو دوستان ناباب شوند.


راهنمایی رفتار با کودک نافرمان

نافرمانی کودک، در هر سنی اتفاق می‌افتد. ممکن است شما یک کودک نوپای نافرمان داشته باشید که از ماندن در کالسکه، مسواک زدن یا خوردن سرلاک سرباز می‌زند، یا کودک شش ساله‌ای داشته باشید که هر روز بخواهد همان لباس تکراری روز گذشته را بپوشد و از هر دستوری که به او می‌دهید، نافرمانی می‌کند. در ادامه ۸ کلید رفتار با کودک نافرمان به شما معرفی می‌کنیم.

۱. گوش کنید، بحث نکنید

ارتباط یک خیابان دو طرفه است. اگر می‌خواهید فرزندتان به شما گوش دهد، باید اول شما به حرف‌های او گوش دهید. کودکان نافرمان تمایل به اظهار نظر و استدلال دارند. اگر کودک احساس کند که صحبت هایش شنیده نمی‌شود، خشمگین می‌شود. اغلب موارد زمانی که کودک اصرار دارد کاری را انجام دهد یا ندهد، گوش دادن به او و صحبت کردن در مورد آنچه که او را ناراحت می‌کند، می‌تواند مشکل را حل کند. حال چگونه به یک کودک ۵ ساله بیاموزیم که به حرفمان گوش دهد؟ به آرامی به او نزدیک شوید، با او همقد شوید و صحبت کنید، فاقد بالا بردن صدا.

۲. با آن‌ها ارتباط برقرار کنید، آن‌ها را مجبور نکنید

وقتی به کودکان چیزی را تحمیل می‌کنید، آن‌ها تمایل به شورش و انجام همه کار‌های ممنوع پیدا می‌کنند. برای نمونه، مجبور کردن کودک شش ساله‌ای که مشغول تماشای تلویزیون است برای رفتن به رختخواب، کار بیهوده‌ای است؛ به جای آن بهتر است کنار او بنشینید و به آنچه می‌بیند علاقه نشان دهید. هنگامی که او توجه شما را ببیند، به درخواست شما پاسخ بهتری می‌دهد. کودکانی که با پدر و مادر خود ارتباط برقرار می‌کنند، با آنها همکاری بیشتری دارند. سوزان استیفلمن در کتاب "والد گری فاقد جنگ و دعوا" می‌گوید ایجاد یک ارتباط پایدار با کودکان نافرمان، رفتار کردن با آن‌ها را آسان‌تر می‌کند.


بیشتر بخوانید: رفتار با کودک تنبل در ۵ گام موثر


۳. چند گزینه در اختیارشان بگذارید

کودکان دوست ندارند که به آن‌ها گفته شود چه باید بکنند. اگر به کودک چهار ساله خود بگویید که او باید ساعت ۹ در رختخواب باشد، تنها پاسخی که از او خواهید شنید، یک "نه" بلند است. اگر به پسر پنج ساله خود بگویید که کدام اسباب بازی را بخرد، او هرگز آن را انتخاب نخواهد کرد. به جای دستور دادن به کودکان امکان انتخاب بدهید. به جای اینکه او را به رختخواب بفرستید، از او بپرسید که می‌خواهد داستان الف یا ب را بخواند.
کودک می‌تواند همچنان خشمگین باشد و بگوید: "من به رختخواب نمی‌روم!" هنگامی که این اتفاق افتاد، آرامش را حفظ کنید و به او بگوئید "خوب، اما این یکی از گزینه‌ها نبود!" شما می‌توانید این کار را تا چندین بار در صورت نیاز انجام دهید و به همان اندازه آرام باشید. هنگامی که مانند یک ضبط صوت کلامتان را تکرار کنید، بالاخره کودک تسلیم می‌شود.
از سویی دیگر دادن گزینه‌های زیاد به کودک نیز مناسب نیست. برای نمونه، اگر از کودک بخواهید یک لباس از کمدش انتخاب کند، گیج می‌شود. شما می‌توانید با کم کردن گزینه‌ها به دو یا سه لباس که توسط شما انتخاب شده است، این مشکل را حل کنید و از فرزندتان بخواهید که یکی از آن‌ها را انتخاب کند.

۴. آرامش خود را حفظ کنید

داد زدن بر سر کودک نافرمان، یک مکالمه عادی بین پدر و مادر و کودک را به مسابقه‌ای برای فریاد زدن تبدیل می‌کند. این برخورد باعث شروع یک مجادله لفظی بین پدر و مادر و کودک می‌شود و اوضاع را وخیم‌تر می‌کند. بسته به نوع برخورد شما، مکالمه می‌تواند به یک نتیجه عملی هدایت شود. به کودک کمک کنید تا درک کند که بایستی رفتار و عملکردش در سطحی قابل قبول باشد.
برای حفظ آرامش خود، مراقبه، ورزش و گوش دادن به موسیقی را در برنامه تان قرار دهید. در خانه به موسیقی‌های آرامش بخش گوش دهید، به گونه‌ای که کودکانتان نیز بشنوند. موسیقی مورد علاقه آن‌ها را نیز پخش کنید. به این ترتیب، نظر مثبت آن‌ها را جلب می‌کنید.

۵. به کودک احترام بگذارید

اگر می‌خواهید کودکتان به شما و تصمیم‌های‌تان احترام بگذارد، باید به او احترام بگذارید. اگر تمایلات خود را به کودک تحمیل کنید، او سرباز خواهد زد. در ادامه چندین راه برای احترام گذاشتن در رابطه با کودک را بیان می‌کنیم:

 • به دنبال همکاری با کودک باشید، و بر پایبندی به اصول و دستور‌ها اصرار نکنید.
 • قوانین ثابتی برای همه فرزندان خود داشته باشید و تا هنگام اعمال آن‌ها دچار سردر گمی نشوید.
 • با کودک خود همدلی کنید و هرگز احساسات یا ایده‌های او را نادیده نگیرید.
 • اجازه دهید کودک کار‌های شخصی‌اش را که می‌تواند، به تنهایی انجام دهد. بدین ترتیب این پیام را به او می‌دهید که به او اعتماد دارید.

۶. با هم کار کنید

کودکان نافرمان، نسبت به رفتار پدر و مادر بسیار حساس هستند. پس مراقب لحن، زبان بدن و واژه‌هایی که از آن استفاده می‌کنید، باشید. هنگامی که کودکان از رفتار شما ناراحت می شوند، نافرمانی و بد رفتاری می‌کنند.

 • روش خود را در رفتار با کودک نافرمان تغییر دهید. به جای اینکه به او بگویید چه کاری را انجام دهد، با او همکاری کنید.
 • از جمله‌هایی مانند «اجازه می‌دهی این کار را انجام دهیم ...»، به جای «من می‌خواهم که تو این کار را انجام دهی» استفاده کنید.
 • از فعالیت‌های سرگرم کننده برای به کار گرفتن کودک استفاده کنید. برای نمونه، اگر می‌خواهید کودکتان اسباب بازی‌های خود را جمع کند، خودتان شروع به انجام آن کنید و از او بخواهید که به عنوان " نیروی ویژه" به شما کمک کند.
 • شما همچنین می‌توانید زمانی را برای انجام این فعالیت تعیین کنید و کودک را به چالش بکشید تا اسباب بازی‌های خود را سریعتر جمع کند. این ترفند معمولا جواب می‌دهد.

۷. با کودک مذاکره کنید

گاهی لازم است با فرزندانتان مذاکره کنید. کودکان وقتی چیزی که می‌خواهند را دریافت نمی‌کنند، سرکشی می‌کنند. اگر می‌خواهید آن‌ها به شما گوش بدهند، باید بدانید چه کارهایی آن‌ها را از انجام این کار باز می‌دارد.
پرسیدن چند سؤال مانند «چه چیزی باعث ناراحتی تو شده است؟»، «آیا اتفاقی افتاده؟» یا «آیا چیزی می‌خواهی؟» برای شروع صحبت با کودک مناسب هستند. این به رفتار به کودک این پیام را می‌دهد که شما به خواسته‌های او احترام می‌گذارید.


بیشتر بخوانید: کلید‌های رفتار با کودک بهانه گیر


۷ کلید طلایی در رفتار با کودک نافرمان۷ کلید طلایی در رفتار با کودک نافرمان

سخن آخر

استفاده از هریک از روش‌های یاد شده در موقعیت مناسب به کاهش درگیری و جدال میان شما و کودک منجر خواهد شد.


بیشتر بخوانید: روش برخورد با حرف زشت کودک نوپا


شما از چه روش‌هایی برای رفتار با کودک نافرمان استفاده می‌کنید. تجربیات خود را با دیگر خوانندگان در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.
برگرفته از: momjunction

.

منبع : setare.com