آکاایران: مادران شاغل بخوانند! آموزش های ضروری والدین شاغل به کودکان در مواقع تنهایی

آکاایران: مادران شاغل بخوانند! آموزش های ضروری والدین شاغل به کودکان در مواقع تنهایی

سیمرغ

 یکی از نگرانی های والدین شاغل تنها گذاشتن فرزندشان در خانه است. در این مطلب نکاتی را که باید در هنگام تنها گذاشتن فرزندتان در خانه به او آموزش بدهید را یادآور می شویم.

والدین شاغل با تنهایی فرزندشان چه کنند؟

در زندگی امروز گاهی اوقات خانواده ها مجبور هستند که فرزندان خود را با موقعیت هایی روبرو کنند که شاید در شرایط عادی این کار اصلا به صلاح کودک به نظر نرسد. تنها گذاشتن فرزندان به خصوص در سنین پایین در منزل یکی از این موقعیت هاست. دوری فرزندان از والدین در دوره دوم کودکی، یعنی سال های دوره ابتدایی چندان پسندیده نیست و هیچ گاه توصیه به والدین بر این نیست که والدین فرزند خردسال خود را در خانه تنها بگذارند و به محل کار خود بروند اما در هر حال گاهی اوقات برخی از خانواده ها که در آن پدر و مادر هر دو شاغل هستند در چنین شرایطی قرار می گیرند. کودکان در این دوره علاقه دارند تا در کنار خانواده خود باشند و با محبت آنها از نظر عاطفی تامین شوند.
 

تنهایی کودک و کلاس های آموزشی

بهترین راه در این شرایط این است که با توجه به طولانی بودن زمان دوری از منزل والدین، فرزند خانواده در این ساعات راهی کلاس های آموزشی و تفریحی شود تا این خلاء عاطفی او را دچار مشکل نکند. البته این کلاس های آموزشی باید بر اساس نیازهای روانی، احساسی و هیجانی کودک انتخاب شوند. شاید در این مورد والدین احساس کنند که باید از فرصت استفاده کنند و فرزند خود را به کلاس هایی نظیر زبان یا کلاس های تقویتی بفرستند تا حداکثر استفاده از زمان انجام شود اما علاقه مندی و رضایتمندی کودک حتما باید در این کلاس ها تامین شود.
توصیه بر این است که حتما در قدم اول والدین از نیازهای روانی و هیجانی فرزند خود آگاه شوند و کلاس های آموزشی را بر این اساس برای او در نظر بگیرند یا اگر معتقدند که کلاس خاصی برای فرزند آنها مفید است، حتما او را برای شرکت در این کلاس ها متقاعد کنند تا مشکل جدی تری برای او به وجود نیاید.
 

تنهایی کودک در خانه

در بسیاری موارد خانواده ها به اجبار باید فرزند خود را فقط در خانه بگذارند و به محل کار بروند. اگرچه تاکید بر این است که والدین هیچگاه در شرایط عادی این کار را انجام ندهند ولی اگر خانواده ای بنا به شرایط مجبور به این کار شدند، باید حتما قبل از رویارویی کودک با این موقعیت آموزش هایی را به او بدهند. در واقع والدین باید این آموزش ها را به فرزند خود بدهند تا زمانی که در منزل تنهاست حس امنیت داشته باشد و احساس ضعف و ناکارآمدی نکند. وقتی آموزش های لازم با توجه به ظرفیت روانی و آگاهی های فرزند در اختیار او قرار گیرد، کودک در خانه احساس امنیت می کند.
 

آموزش های ضروری برای اوقات تنهایی کودک

اگر پدر و مادر با توجه به شرایط خاص مجبورند که فرزند خود را برای ساعاتی در منزل تنها بگذارند، باید نکات ویژه ای را در این مورد به او آموزش دهند اما توجه به چند نکته در این آموزش ها ضروری است:
- نکته اول در این موضوع حضور پررنگ تر مادر در آموزش هاست. در این سن و سال کودکان وابستگی بیشتری به مادر خود دارند و مادران بهتر از سایر اعضای خانواده می توانند کودکان را در این مورد راهنمایی کنند.
- نکته دوم اینکه والدین در حین آموزش به کودک خود، کمتر از پیام های منفی استفاده کنند و به جای گوشزد کردن «نکن»ها می توانند «بهتر است این کار را بکنی» را جایگزین کنند.
- نکته سوم اینکه پدر و مادر برای آموزش های خود باید امکانات لازم را نیز در اختیار کودک قرار دهند. یعنی اگر به کودک گوشگزد می کنند که استفاده از اجاق و دم کردن چای برای صبحانه خطرناک است، حتما باید فلاسک چای را قبل از ترک خانه آماده کرده و در دسترس کودک قرار دهند تا او مجبور به استفاده از اجاق نباشد.
- نکته چهارم در این آموزش ها این است که ضرورت هریک از آموزش ها برای کودک تشریح شود و نحوه استفاده از وسایل مورد نیاز منزل نیز حتما در حضور والدین انجام شده باشد. مثلا برای آموزش استفاده از یخچال و بستن در آن والدین باید نحوه اطمینان از بسته شدن آن را به کودک آموزش دهند و لزوم این کار را به او یادآوری کنند و اجازه دهند که کودک با تمرین این کار به اعتماد به نفس لازم دست پیدا کند.
- نکته پنجم اینکه فراوانی و تکرار یک آموزش نباید به حدی باشد که اضطراب و دلهره در کودک به وجود بیاید و اعتماد به نفس خود را از دست بدهد یا برای انجام آن کارها با والدین خود لجاجت کند.
 

ارتباط با خارج از منزل

وقتی کودک شما در خانه تنهاست حتما باید نکاتی را درباره ارتباط او با محیط بیرون از منزل به او آموزش داد تا در ساعات تنهایی در منزل، کودک بتواند مدیریت مناسبی بر این موضوع داشته باشد.
 - اگر قرار بر این است که کودک تماس های غریبه تلفنی را جواب ندهد حتما باید شماره های آشنا و ضروری را به او یاد داد تا بداند کدام تماس ها را می تواند جواب بدهد.
 - باید به کودک یاد داد تا افراد پشت در یا پشت خط تلفن را را عدم حضور والدین در منزل مطلع نکند و اطلاعات را به افراد ناشناس منتقل نکند.
 - باید به او آموزش داد که هیچگاه در را روی کسی باز نکند و این آموزش ها را باید با لحنی در اختیار کودک قرار داد که او آنها را به عنوان یک مهارت ببیند و نه به شکل یک تهدید.
 - کودک باید از این نکته آگاهی داشته باشد که والدین او هر دو کلید در را دارند و خود می توانند وارد منزل شوند و لزومی ندارد که او به آیفون جواب دهد.

تنها ماندن دو فرزند در خانه

در برخی موارد والدین بیش از یک فرزند دارند و آنها باید با هم در منزل تنها بمانند. البته اصول کلی در این موارد نیز مانند تنها ماندن کودک فقط در منزل است ولی با وجود بیش از یک کودک در خانه، تعامل بین آنها یک ضرورت است که والدین باید آن را به آنها آموزش دهند.
زمانی که والدین دو فرزند را در خانه تنها می گذارند، غالبا یکی از فرزندان بزرگتر از دیگری است. در این شرایط باید به کودک بزرگتر آموزش های مسوولیت پذیری داده شود. کودک بزرگتر باید بداند که وظیفه مواظبت از فرزند کوچکتر به عهده اوست. همچنین فرزند بزرگتر باید بداند که نباید فرزند کوچکتر را مهار کند و با تحکم با او برخورد کند. در عین حال وقتی دو فرزند با هم در خانه می مانند، باید نحوه ارتباط درست با یکدیگر به آنها آموزش داده شود. چگونگی صحبت کردن، تعامل، نحوه بازی و ... باید به هردوی آنها آموزش داده شود تا زمانی که با هم در خانه تنها هستند، یکی احساس حقارت و دیگری احساس برتری نکند و این موضوع باعث بروز دعوا و درگیری میان آنها نشود.
 

تنهایی کودک در خانه نباید مانند حبس باشد

برخی از خانواده ها برای امنیت کودک و آسودگی خیال خود هنگا م ترک منزل درها را قفل می کنند. اگرچه والدین با این کار قصد تامین امنیت فرزند خود را دارند ولی پیش از انجام آن باید حتما آموزش ها و آگاهی های لازم را به کودک بدهند.
والدین حتما باید این نکته به فرزند خود یادآوری کنند که قفل کردن درها برای ایجاد امنیت برای خود اوست و نه به دلیل عدم اعتماد به فرزند. والدین باید با جملات مثبت این باور را در ذهن کودک خود تقویت کنند تا او در ساعاتی که پشت درهای بسته در منزل است، احساس زندانی بودن نکند. ضمن اینکه والدین حتما باید یک کلید یدک را همراه با آموزش چگونگی استفاده از آن در اختیار فرزند خود قرار دهند تا در شرایط اضطراری مثل آتش سوزی یا زمین لرزه بتواند از منزل خارج شود. به خاطر داشته باشید کودکی که در منزل احساس زندانی بودن داشته باشد، حتما در پی آن حس ترس هم خواهد داشت.
 

تنهایی کودک در خانه و تلویزیون

خوشبختانه در سال های اخیر حضور تعداد زیادی از «عمو»ها و «خاله» ها در شبکه های مختلف تلویزیونی و تولید برنامه های ویژه کودکان باعث شده که کودکان از این نظر کمبود چندانی نداشته باشند. پخش این برنامه ها در ساعت های مشخص می تواند اوقات تنهایی کودکان را به خوبی پر کند. البته پخش این برنامه ها از سوی صدا و سیما باید دارای زمان بندی مناسب و علمی باشد. والدین نیز باید به فرزند خود کمک کنند تا زمان بندی این برنامه ها را به خاطر بسپارد و بتواند به شکل سلسله وار آنها را دنبال کند.
والدین می توانند زمان شروع برنامه را از محل کار خود از طریق تلفن به کودک اطلاع دهند. این کار علاوه بر اینکه باعث می شود کودک برنامه ویژه خود را ببیند، می تواند این حس را نیز در کودک تقویت کند که «پدر و مادر به فکر من هستند».
 

راهکارهایی برای کاهش حس تنهایی کودک

دوری پدر و مادر شاغل از فرزند یک امر جبری است که می تواند مشکلاتی را در درازمدت برای کودک به وجود آورد. اما راه هایی نیز هست که والدین می توانند آثار منفی این دوری اجباری را در ساعات حضور خود در منزل تا حدودی کم رنگ کنند.
1) اگر نحوه کار و شغل شما به صورتی است که می توانید در خلال کار به فرزند خود سر بزنید، حتما این کار را انجام دهید.
2) در صورتی که امکان حضور فیزیکی را در خلال کار ندارید، سعی کنید در ساعات معینی از طریق تلفن با فرزند خود تماس بگیرید و با او صحبت کنید.
3) سعی کنید بعد از ساعت کاری حتی الامکان خود را زودتر به منزل برسانید.
4) بعد از بازگشت از محل کار، زمان بیشتری را به در کنار فرزند بودن اختصاص دهید. حتی اگر می خواهید استراحت کنید این کار را با همراهی فرزند خود انجام دهید.
5) از روزهای تعطیل محل کار برای در کنار فرزند بودن استفاده کنند.
6) اگر برای کاری مثل خرید از منزل خارج می شوید، حتما فرزند خود را به همراه خود ببرید تا احساس تنهایی بیشتری را متحمل نشود.


.

منبع : seemorgh.com