آکاایران: مجموعه: تعلیم و تربیت

عید نوروز برای کودکان

 

نوروز برای بچه ها است. بچه ها باید در این روزها خوشحال باشند تا خاطره بهار خوب تا آخر سال برایشان بماند. شما پدر و مادرها غیر از لباس عید خریدن، مهمانی و مسافرت رفتن باید با کاری کنید که بیشتر از روزهای دیگر به بچه ها خوش بگذرد. برای این کار باید برای آنها وقت بگذرانید. حالا که در تعطیلات هستید و بیشتر وقت دارید بخشی از وقت روزانه تان را به آن ها اختصاص دهید. برایشان کتاب بخوانید و به آنها از فسلفه سفره هفت سن بگویید.

آداب و رسوم عید نوروز برای کودکان:

عطر شکوفه ها و گل های بنفشه و لاله، جیک جیک پرندگان، سفره هفت سین با عطر سنبل و زیبایی تخم مرغ های رنگ شده، دید و بازدید و رفتن به خانه پدربزرگ و مادربزرگ و گرفتن عیدی از دست آنها و بسیاری از آداب و رسوم دیگر رنگ دیگری به زندگی کودک می دهد و نه تنها خاطره خوش را در ذهن او ماندگار می سازد، در رشد عاطفی و اجتماعی او تاثیر بسزایی دارد.


نوروز و آداب ورسوم وآیین های نوروزی می تواند فرصتی باشد برای آموزش آیین های ملی و احترام به طبیعت (گل، گیاه، جانوران و کره زمین)، صلح، انسان دوستی، آموزش ارزش های انسانی مانند احترام به بزرگ ترها و پیشکسوت ها به ویژه در این عصر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی که از بسیاری از ارزش های انسانی مان فاصله گرفته ایم.
روز اول فروردین
«نوروز » به معنی نخستین روز از ماه فروردین است. ایرانیان در قدیم برای هر روز از ماه نامی گذاشته بودند و روز اول بهار یا فروردین، هُرمَزد نام داشت.
سازهای نوروزی
در گذشته های دور رسم این طور بود که در نوروز گروهی نوازنده ساز می نواختند و با آهنگ های شاد آمدن سال نو را تبریک می گفتند. ساز ها انواع مختلفی دارند. اما سازهایی که در این جشن به کار می رفت سازهای سورنای، کرنای، بوق و طبل و دهل بود.
عمو نوروز
عمو نوروز اومده – شاد و پیروز اومده
می توانید فلسفه عمو نوروز را به صورت ساده برای کودکان توضیح دهید؛ عمو نوروز سالی یک مرتبه روز اول بهار از سرکوه با شال و کمربندی که بسته بود و گیوه هایی که پوشیده بود به دروازه شهر می رسید – از آن طرف باغچه ای بود پر از دار و درخت و شکوفه بود و گل های نرگس، بنفشه، بهار، زنبق، لاله، نیلوفر و همیشه بهار صاحب باغچه پیرزنی بود به نام ننه پیرزن که عمو نوروز را دوست داشت و ایوان را برای آمدن عمو نوروز آب و جارو می زد و هفت سین می چید و منقل آتش می کرد اما کنار آتش پلک هایش سنگین می شد و خوابش می برد و وقتی عمو نوروز می آمد و می دید ننه پیرزن خوابش برده دلش نمی آمد او را بیدار کند، گل همیشه بهاری می چید و بر سر ننه پیرزن می گذاشت و می رفت و وقتی ننه پیرزن بیدار می شد و می دید که عمو نوروز رفته می گفت ای داد و بیداد و تمام سال منتظر آمدن عمو نوروز می ماند و همه ساله برای روز نوروز تدارک می دید و هرسال هنگام دیدن عمو نوروز خوابش می برد و این داستان تکرار می شد.


حاجی فیروز
حاجی فیروزه، بله- سالی یه روزه، بله
همه می دونند، بله- من هم می دونم، بله
تو هم می دونی، بله- عید نوروزه،  بله
سالی یه روزه، بله- حاجی فیروزه، بله
می توانید این شعر ها را برای بچه ها بخوانید، و با هم و با دوستانش و دیگران شادی کنید و درباره حاجی فیروز هم به بچه ها توضیح دهید؛
حاجی فیروز به مردی گفته می شود که:
1- چهره خود را سیاه می کند، البته نه برای مسخره کردن انسان های رنگین پوست - که از اینجا مفهوم احترام گذاشتن به تفاوت را به بچه ها آموزش می دهید.
2- حاجی فیروز لباس قرمز به رنگ عشق و شادی به تن می کند.
3- به مچ پای خود، زنگوله می بندد.
4- کلاه مخروطی شکل بر سر می گذارد.
یک یا چند نفر چند روز پیش از عید نوروز در کوچه ها و محله ها با رقص و ساز موجبات شادی و نشاط مردم را فراهم می آوردند و فرا رسیدن بهار و عید را تبریک می گویند و اگر ما دوست داشتیم به این دلیل می توانیم به آنها هدیه و پولی همراه بچه ها بدهیم، که فرهنگ نوع دوستی را آموزش بببنند.


به بچه ها توضیح بدهید که حاجی فیروز با زنگوله ای که در دست دارد و رقص (حرکات موزونی) که انجام می دهد به ما نشان می دهدکه برای رسیدن به هدف هایمان در سال نوین باید تلاش کنیم و فقط آرزو داشتن کافی نیست و باید همیشه حرکت و کار و تلاش کرد.

 

 
هفت سین ایرانی
مهم ترین پیام نوروز که می توانیم به کودکان در جهان پر از اضطراب و تنش امروزی انتقال بدهیم، صلح و آرامش با استفاده از عناصری هست که برای هفت سین و نوروز استفاده می کنیم. برای هفت سین باید هفت مورد را استفاده کنیم که ویژگی هایی زیر را دارا باشند؛
1- خوراکی باشند.
2- ریشه گیاهی دارا باشند.
3- با ((سین)) شروع شوند.
4- برای رشد مغز، مفید باشند.
5- برای سلامتی بدن سودمند باشند.
6- اسم ترکیبی نباشند (تک واژه ای باشند).
7- پارسی باشند (ریشه عربی، ترکی و مغولی نداشته باشند).
پس سین های که این ویژگی ها را دارند موارد زیر هستند
1- سیب: سیب سفره هفت سین نماد خیلی چیزهاست، اما از همه مهمتر نماد مهر و محبت و عشق است.
2- سیر: نماد پاکیزگی محیط زیست و سلامت بدن هست و همچنین سیر نشان آن هست که انسان باید در زندگی قانع باشد که بزرگترها به آن مناعت طبع می گویند.
3- سرکه: سرکه هم نماد ازبین بردن آلودگی ها و پاکی محیط هست.
4- سنجد: وقتی درختِ کُنار به اندازه کافی بزرگ شود، میوه ای خوش بو می دهد. مردم در آن قدیم قدیم ها معتقد بودند که بوی این میوه باعث عشق و علاقه و محبت مردم به یکدیگر می شود. میوه این درخت سنجد نام دارد.
5- سمنو: سمنو چون غذایی است مقوی و شیرین نماد شیرینی زندگی است.
6- سماق: رنگ طلوع آفتاب و نماد صبر و بردباری هست و معنی شروع و آغاز و طلوع را می دهد.
7- سبزه: نمادی از شادابی و سرسبزی و اینکه طبیعت را دوست داریم و با آن پیوند داریم و نماد آرامش هم می تواند باشد.
خوراکی های عید
تا همین چند وقت پیش که بابا و مامان های ما کوچک بودند یا شاید کمی عقب تر، غذای شب سال تحویل برنج و پلو ماهی بود. خیلی هم غذای مهمی بود، آخه آن موقع ها سالی یکی دو بار بیش تر برنج نمی خوردند. حالا دیگر پلو ماهی اهمیت گذشته را ندارد، اما هنوز هم ما شب عید پلو ماهی می خوریم. آجیل و شیرینی و میوه پذیرایی هم که خیلی می خوریم.
لباس نو
برای سال نو، همه لباس شان را عوض می کنند. چرا؟ چون فکر می کنند حالا که طبیعت لباس نو به تن کرده، چرا ما نکنیم؟
عید دیدنی
قبلاًها مردم زیاد همدیگر را می دیدند، اما این روزها ندیدن دخترخاله و پسرعمو هم خیلی عادی است تا چه برسد به دخترعموی پدرمان یا پسرخاله مادرمان! در عوض عید که می شود هر کس با هرکس دلخوری دارد، به خانه اش می رود و هر طور هست کدورت ها برطرف می شود.
 عید بچه ها
بیش تر رسم ها در سراسر جهان می خواهند بچه ها زودتر بزرگ شوند، اما در جشن عید نوروز که مخصوص ما ایرانی هاست بچه بودن خیلی مهم است و به هیچ کس اندازه بچه ها خوش نمی گذرد.
 کارت تبریک
فرستادن کارت تبریک چندان قدیمی نیست و تازه مد شده است، اما کار قشنگی است. خیلی ها هم با اینترنت و ایمیل کارت تبریک می فرستند.
سیزده نوروز
هیچ روزی مانند روز سیزده نوروز نیست که همه فقط به فکر بیرون رفتن باشند. هیچ روزی هم نمی شود این همه آدم را دید که برای تفریح از خانه بیرون آمده باشند. زیر درخت ها پر از آدم است، کنار جو پر از آدم است، گوشه باغ، وسط پارک و حتی پیاده رو هم پر از آدم است.
گردآوری: بخش کودکان بیتوته
niniban.com

zendegionline.ir

 

 

.

منبع : beytoote.com