آکاایران: مواردی که باید در مورد سرماخوردگی مکرر کودکان بدانید

سرماخوردگی کودکان باعث نگرانی والدین آنها شده و به دنبال درمان هرچه سریعتر این بیماری هستند. چنانچه در ادامه می خوانید طبق گفته ی متخصصان رعایت نکردن نکات بهداشتی و سلامتی یکی از اصلی ترین عوامل و دلایل سرما خوردگی مکرر کودکان است.

یک متخصص گوش، گلو و بینی با اشاره به اینکه گوش درد از شایع ترین علائم ابتلا کودکان به سرماخوردگی است، اظهار کرد:کودکان زمان زیادی را با یکدیگر هستند و در بسیاری از موارد در شستن دست های خود دقت نمی کنند، به همین علت سریع تر از دیگران به سرماخوردگی مبتلا می شوند.

احتمال ابتلا کودکان به سرماخوردگی در سنین پیش از مدرسه بیشتر است، این کودکان اغلب سالانه پنج تا 9 نوبت سرما می خورند. این مشکل در کودکانی که به مهد کودک می روند شایع تر است. وی با تاکید به اینکه در صورت ابتلا افراد به تب شدید، تعریق، تب و سرفه احتمال ابتلا به ذات الریه نیز وجود دارد، خاطرنشان کرد:تهوع، درد شکم، خواب آلودگی غیر معمول، سر درد شدید، اشکال در تنفس، گریه مداوم و درد گوش که ناشی از نفوذ باکتری ها به فضای گوش میانی است، شایع ترین نشانه ابتلا به سرما خوردگی در کودکان است.

علت سرماخوردگی مکرر کودکان

کمتر بودن مقاومت کودکان نسبت به بزرگسالان موجب ابتلا بیشتر آن ها به سرماخوردگی می شود، اما دستگاه ایمنی نابالغ تنها علت این آسیب پذیری کودکان به سرماخوردگی نیست، بلکه کودکان زمان زیادی را با یکدیگر هستند و در بسیاری از موارد در شستن دست های خود دقت نمی کنند به همین علت سریع تر از دیگران به سرما خوردگی مبتلا می شوند.

گوش درد از مهم ترین نشانه های این بیماری در کودکانی که در سن پایین قرار دارند است، این کودکان به علت اینکه نمی توانند حرف بزنند ناراحتی شان را با گریه کردن یا کشیدن گوش تلاش می کنند و مراجعه زودهنگام آنها به پزشک الزامی است. این فلوشیپ جراحی سر و گردن یادآور شد:افزایش سن منجر به تقویت سیستم ایمنی در بدن نسبت به بسیاری از ویروس های عامل سرماخوردگی می شود، بنابراین با افزایش سن احتمال ابتلا به سرماخوردگی نسبت به دوران کودکی کاهش می یابد.

سرماخوردگی به طور معمول کمتر از یک هفته بهبود می یابد، اما اگر فرد دچار تب 39 درجه باشد و احساس کند که علائم بیماری در حال افزایش است باید به پزشک مراجعه کند. این متخصص گوش، گلو و بینی در پایان تب بالا، درد و ضعف را از نشانه های بیماری سرماخوردگی و آنفلوانزا دانست و اظهار کرد:برای درمان آنفلوانزا از یک داروی ضد ویروسی استفاده می شود اما این دارو باید در طول 48 ساعت پس از شروع اولین علائم تجویز شود.

دلیل سرماخوردگی مکرر کودکان چیست؟

4.847
منبع : ایسنا/ن
.

منبع :