آکاایران: زایمان سزارین یا طبیعی؟

زایمان سزارین متقاضیان بیشتری نسبت به زایمان طبیعی دارد ولی با توجه به نکات مهم در رابطه با این نوع زایمان بهتر است قبل از اقدام بیشتر در این رابطه بدانید.

یک نوزاد کوچولو می تواند زندگیتان را پر از شادی کند، اما پذیرش مسئولیت هم کار راحتی نیست. اگر می خواهید صاحب فرزند شوید، هر هفته با ما همراه باشید.

باورهای نادرست درباره سزارین

این در حالی است که تنها مزیت زایمان سزارین انتخابی، اطلاع مادر از چگونگی زایمان و عامل دیگر راحتی آن برای جراح است، اما خانم های باردار باید بدانند که سزارین یک جراحی بزرگ شکمی و بسیار جدی است و می تواند عوارض زیادی به همراه داشته باشد.

به عنوان مثال، بهبود جراحی سزارین ساده نیست. روز بعد از جراحی معمولا مادران باید حرکت دارا باشند در حالی که به واسطه درد ناشی از جراحی هنوز هم به آرام بخش و مسکن نیاز دارند.

پرستار به مادر باردار کمک می کند تا شروع به حرکت کند تا خطر تشکیل لخته در پاها و بدن کمتر شود.

از طرفی چون رحم نزدیک روده ها و مثانه قرار دارد، برش سزارین باید به دقت انجام شود چرا که ممکن است به ارگان های دیگر آسیب رسیده و باعث عفونت شود.

در عین حال، خطر خون ریزی هنگام عمل را هم نباید نادیده گرفت. بنابراین انجام زایمان سزارین باید محدود به افرادی شود که به یک دلیل پزشکی و به منظور حفظ سلامت مادر و جنین مجبور به سزارین اجباری می شوند.

آکاایران: زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی؟

تناسب اندام و کاهش وزن بعد از زایمان سزارین 

 خانم هایی که زایمان طبیعی دارند بسیار زودتر از خانم های سزارینی فعالیت روزانه خود را آغاز می کنند و به واسطه فعالیت ها و ورزش های بعد از زایمان زودتر به تناسب اندام می رسند، چرا که عوارض بیهوشی و درد ناشی از بخیه ها و فشارهای شکمی را ندارند.

در عین حال، براحتی قادرند به نوزادشان شیر دهند و همین شیردهی موجب سوختن 500 کالری در طول شبانه روز خواهد شد.

شادابی پس از زایمان طبیعی

سرحالی و شادابی مادر پس از زایمان طبیعی نکته بسیار مهمی است. مادری که زایمان طبیعی می کند، همان روز پس از زایمان براحتی می تواند کارهای مربوط به خود و بچه را انجام دهد، اما مادری که سزارین می کند چند روز باید استراحت کند.

دردهای پس از سزارین نیز خیلی زیاد است به طوری که مادر نیاز به مسکن پیدا می کند در حالی که به صورت معمولی و طبیعی مادر هفت تا هشت ساعت قبل از زایمان طبیعی درد خواهد داشت، اما در مورد سزارین این دردها چند روز و حتی هفته ها ادامه می یابد.

هوش بچه های سزارین

بر اساس بررسی ها در نوزادانی که به روش سزارین متولد می شوند، خطر ابتلا به دیابت نوع اول، ابتلا به آسم و آلرژی بیشتر از نوزادانی است که به روش زایمان طبیعی به دنیا می آیند. همچنین این باور غلط را که بچه های سزارینی باهوش ترند برای همیشه فراموش کنید.

زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی؟

4.5147
منبع : جام جم /ن
.

منبع :