آکاایران: از چه زمانی به غذای کودک ادویه اضافه کنیم

 
برخی معتقدند که اضافه کردن ادویه در غذای کودک اشتباه است ولی برخی دیگر خلاف این را باور دارند . بخوانید و بدانید که کدام یک صحیح است.
ادویه از 6 ماهگی می تواند به غذای کودک اضافه گردد؛ اولین ادویه مناسب زردچوبه است که می تواند به مقدار بسیار کم به پوره سیب زمینی یا آب ماهیچه اضافه شود. ادویه مناسب دیگر دارچین است که بهتر است به میزان کم به جوپرک صبحانه کودک اضافه شود. 
اولین راه برای آشنایی کودک به ادویه ها از طریق استشمام آن است که بویایی و چشایی کودک به ادویه عادت کند؛ ولی ادویه های دیگر مانند فلفل سیاه یا قرمز، آویشن و یا کاری بعد از 15 ماهگی به مقدار کم به غذای کودک اضافه گردد زیرا ممکن است سبب آلرژی، تحریک پذیر شدن دستگاه تنفس و یا حتی عکس العمل های شدید پوستی گردد.

آکاایران: غذای کودک | بهترین ادویه غذای کودک کدام است؟

bxs1
 
به طور کلی می بایست ادویه ها به صورت مجزا و مستمر، به طور مثال به مدت 10 روز به کودک معرفی گردد تا ذائقه کودک به آن عادت نماید. به جز امکان ایجاد آلرژی در بعضی از کودکان خاص، ادویه ها ضرر دیگری ندارد و سود آنها برای بدن بسیار بیشتر است. ادویه کاری و انواع فلفل بعد از 15 ماهگی به گوشت ها اضافه گردد و آویشن و یا رزماری می تواند به پیتزا، ماهی و انواع سوپ اضافه شود؛ دارچین در انواع کیک های خانگی و زردچوبه و زعفران در انواع خورش ها مصرف گردد.
 
bxs2
 زردچوبه 
خاصیت ضدالتهاب دارد و برای جلوگیری از انواع بیماری ها و کشتن ویروس ها و میکروب ها بسیار مهم می باشد. سلول های سمی را در بدن از بین می برد و خون را تصفیه می کند.
 
فلفل 
برای التهاب گلو و دستگاه تنفس مفید است. دارای ویتامین Aو C می باشد که برای سرماخوردگی و بینایی کودکان مفید است. اسیدفولیک موجود در فلفل خون ساز می باشد و پتاسیم آن الکترولیت بدن کودکان را در حالت اسهال یا استفراغ تنظیم می کند. فلفل می تواند کلاژن سازی کند و برای بهبود زخم در کودکان عزیز مفید است.
 
دارچین 
قند خون کودکان را تنظیم می کند، گرفتگی عضلات را از بین برده، می تواند به راه رفتن سریع تر کودک کمک کند، در هنگام اسهال مفید می باشد و خاصیت ضدتهوع دارد و اشتها را در کودکان افزایش می دهد.
 
پودر کاری
 ادویه در غذای کودک

خواص پودر کاری در غذای کودک

 
برای حافظه کودکان مفید است، سبب تقویت استخوان ها شده و به رشد قوی کودکان کمک می کند؛ سیستم ایمنی کودکان را تقویت کرده و عفونت را در بدن از بین می برد و برای کبد و کلیه و تصفیه خون بسیار مفید است. از این ادویه به مقدار بسیار کم باید استفاده نمود زیرا آلرژی زا می باشد. به طور کلی به این نتیجه می رسیم که حتما ذائقه کودکان را در زمان مناسب با انواع ادویه آشنا سازیم تا از سلامت بهتر بهره مند گردند.
bxs3
4.48
منبع : زندگی آنلاین /ن
.

منبع :