آکاایران: فشار خون کودکان را چگونه کنترل کنیم؟

در گذشته تصور می شد که بیماری فشارخون خاص بزرگسالان است، اما هنگامی که این بیماری بارها و بارها در کودکان مشاهده شد به تدریج باطل بودن این تصور بر همگان آشکار شد. میزان بالا بودن فشار خون در کودکان و بزرگسالان متفاوت است. میزان فشار خون در بزرگسالان دارای معیار استانداردی است در حالی که فشار خون اطفال براساس سن، قد و جنسیت آنها اندازه گیری می شود.

پرفشاری خون اغلب به بزرگسالان نسبت داده می شود، اما وقتی پزشکی پس از معاینه به والدین کودک اعلام می کند، فرزندشان مبتلا به فشار خون بالاست، با تعجب می گویند مگر می شود؟ بچه که فشار خون ندارد. این تصور اشتباه است. نداشتن فشار خون، معادل مرگ فرد است. خون هنگام عبور از رگ ها به دیواره آنها فشاری وارد می کند که متخصصان به آن فشار خون می گویند.
با وجود آن که بیماری فشار خون در کودکان به دلایل مختلف در حال افزایش است، اما تنها تعداد معدودی از والدین بر ضرورت اندازه گیری سطح فشار خون کودک خود تأکید دارند.
با توجه به حضور پررنگ فست فودها، تنقلات شور، کم تحرکی، صرف زمان زیاد برای تماشای برنامه های تلویزیون و بازی های مجازی در زندگی بچه های امروز، کنترل و بررسی وضعیت فشار خون کودکان بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده است.
عمده ترین دلایل پرفشاری خون در کودکان مقدار طبیعی فشار خون کودکان و نوجوانان بر اساس جنس، سن و قد در قالب جداول استاندارد تهیه شده و پزشکان موظف هستند از سه سالگی به بعد فشار بچه ها را کنترل کنند.
در صورتی که پزشک فشار بچه را کنترل نکند، والدین باید از وی درخواست کنند، فشار خون کودکشان را کنترل کند.

فشار خون کودکان را کنترل کنید


عوامل موثر در فشار خون کودکان

فشار خون در کودکان نیز همانند بزرگسالان متاثر از عوامل اولیه و ثانویه است. دکتر مجتهدزاده بیماری پارانشیمی و عروق را از شایع ترین عوامل ثانویه ابتلای کودکان به فشار خون عنوان می کند.
وی فعالیت غدد درون ریز را عامل موثر دیگری بر فشار خون بچه ها می داند و ادامه می دهد:بررسی سلامت قلب بسیار مهم است. در مواقعی تنگی رگ های آئورت قلب باعث افزایش فشار خون بچه ها می شود که با رفع این تنگی، مشکل فشار نیز رفع می شود.
نقش وراثت و ویژگی های ژنتیک را در ابتلای بچه ها به فشار خون کمرنگ اما موثر می داند و خاطرنشان می کند:چاقی، ورزش نکردن و بی تحرکی، از دیگر عوامل پرفشاری خون در کودکان است. به همین دلیل فشار خون کودکان هر شش ماه باید کنترل شود. بسیاری از والدین وقتی ما فشار بچه ها را می گیریم، تعجب می کنند و می گویند، مگر بچه هم فشار دارد؟
آیا ابتلا به پرفشاری تا پایان عمر، کودک را همراهی خواهد کرد؟ با توجه به این که اصلی ترین عامل بروز مشکل، چاقی، سبک زندگی، مشکلات قلبی (به میزان 3 درصد) و بیماری های کلیوی است، در صورت درمان و تغییر شرایط زندگی، بیماری رفع می شود، اما اگر تشخیص و درمان بموقع انجام نشود، کودک برای همیشه باید با پرفشاری خون زندگی کند. این بیماری به اندام های حیاتی بدن همچون چشم ، قلب، مغز و کلیه آسیب می رساند.


فشار خون بالا، نتیجه دود سیگار والدین
کاهش وزن نوزاد هنگام تولد به واسطه مصرف سیگار توسط مادر باردار، مرگ ناگهانی شیرخوار، بیماری های دستگاه تنفس تحتانی، گوش میانی و آلرژی تنها تاثیرات مصرف سیگار روی کودک نیست، بلکه پرفشاری خون نیز یکی دیگر از نتایج مصرف سیگار روی بچه هاست.
دود سیگار، باعث تنگی شریان های بدن و در نتیجه افزایش فشار خون بچه می شود. از آن جا که پرفشاری خون، قلب را تحت فشار قرار می دهد، می تواند عمر بچه را کوتاه کند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، هوای آلوده را در افزایش فشار خون بچه ها موثر عنوان می کند و می گوید:حدود یک تا 2 درصد بچه ها در دنیا به فشار خون مبتلا می شوند. سبک زندگی خانواده ها باعث شده که پرفشاری خون از هفت ـ هشت سالگی رایج شود.


علائم پرفشاری خون در کودکان
علامت افزایش فشار خون در کودکان تا حدودی متفاوت از بزرگسالان است. سردرد، سرگیجه، تاری دید، بی حوصلگی، دل درد، بی اشتهایی، پرخاشگری، سرخی شدید چهره مخصوصا بعد از کمی فعالیت، نشانه هایی است که والدین با توجه به آنها باید برای بررسی وضعیت فشار خون کودک به پزشک مراجعه کنند.

 عوامل موثر در فشار خون

فشار خون کودکان را کنترل کنید


ضرورت تناسب وزن و فشار
فشار خون بالا در نوزادان از یک عدد ثابت برخوردار نیست. وقتی فشارخون نوزادی اندازه گیری می شود، صرف این که فشارخون 11 به روی 8 است، نباید اکتفا کرد. باید وزن نوزاد نیز مورد ارزیابی قرار گیرد و با بررسی میزان همخوانی وزن و فشار کودک روی نمودار، معلوم شود تا چه اندازه مستعد ابتلا به فشار خون است. علاوه بر این وقتی فشارخون شب هنگام بالا می رود، نشانگر بیماری کلیوی است.

راه درمان فشار خون کودکان

تغییر سبک زندگی کودک، مهم ترین و موثرترین روشی است که به والدین توصیه می شود. رژیم غذایی بی نمک، پرهیز از مصرف زیاد فست فودها، ورزش و دور بودن از هوای آلوده و سیگار در بسیاری مواقع و اگر فشار خون خیلی بالا نرفته باشد، قابل درمان است. اگر این اقدامات پاسخگو نباشد، درمان دارویی آغاز می شود.


عوامل اصلی فشار خون بالا در کودکان
نوزادانی که پیش از هفته 37 بارداری به دنیا بیایند یا نوزادانی که با مشکلات قلبی یا کلیوی متولد شوند، ممکن است علائم فشار خون بالا را دارا باشند. تحقیقات نشان می دهد؛ چاقی و مصرف بیش از حد نمک، عوامل اصلی فشار خون بالا در کودکان 8 تا 17 ساله است. علاوه بر این، سابقه خانوادگی داشتن فشار خون بالا، نبود مواد مغذی ضروری در رژیم غذایی، استرس و چاقی می تواند باعث فشار خون بالا در کودکان و نوجوانان شود.

bxs1
54
منبع : سلامت نیوز/ی
.

منبع :