آکاایران: مزایا و معایب تک فرزندی

دنیای این روزهای زوجهای جوان با زوجهای نسل های گذشته متفاوت است ، نسل نوین توان پذیرش تعداد بچه های زیاد را ندارد . این در صورتی است که زوجها در نسل های قبل فرزندان زیادی را پرورش میدادند و به اندازه نسل جوان گله از تربیت فرزند نمیکردند. بیشتر افراد این روزها از ظرفیت روانی لازم برخوردار نیستند و دچار استرس یا فشارهای روحی می شوند. از سوی دیگر بالا رفتن سن ازدواج هم جمعیت خانواده ها را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث افزایش تمایل به تک فرزندی میشود.

بعضی از زوج های جوان به واسطه مشکلاتی که دارند تک فرزندی را ترجیح می دهند و بعد از تولد فرزند اول اعلام می کنند که همین یکی کافی است و دیگر قصد بچه دار شدن ندارند یا به دلایل پزشکی، بالا رفتن سن مادر و مشکلات ناباروری اگر هم بخواهند نمی توانند فرزند دیگری دارا باشند.

آسیب های تک فرزندی

داشتن تنها یک فرزند تبعات خاصی را بدنبال دارد. یک روانپزشک با اشاره به پیامدهای تک فرزندی برای فرزندان و والدین، تک فرزندها را در معرض آسیبهایی مانند انزوا و گوشه نشینی و عدم استقلال دانست و از والدین خواست تا مهدکودک را جایگزین خواهر و برادر نکنند.
پدیده تک فرزندی موجب میشود تا پدر و مادر تمام سرمایه گذاری عاطفی خود را بر یک کودک قرار دهند و کودک نیز متقابلاً فقط پدر و مادرش را میبیند و از داشتن تجربیات با خواهر و برادر محروم میماند.

آکاایران: از مزایا و معایب تک فرزندی بیشتر بدانید

تک فرزندی موجب تنهایی ، انزوا و گوشه نشینی کودک میشود

وی افزود:بخش مهمی از آموخته های کودک مربوط به تعاملات با خواهر و برادر میشود و بر اساس آن جهان را کشف میکند. کودکان در این حالت میآموزند چگونه حرف خود را به بزرگترها بفهمانند و نیازهای خود را مطرح کنند.
وی ادامه داد:کودکی که تک فرزند است این فرصت را پیدا نکرده و دنیا را از افق دید پدر و مادر کشف میکند.
این روانپزشک تصریح کرد:برخی میگویند تک فرزند خود را به مهد کودک میفرستیم تا با همسن و سالهایش تعامل اجتماعی داشته باشد. باید گفت زندگی 24 ساعته با برادر و خواهر و پیوند عاطفی ناشی از آن با مهد کودک قابل جبران نیست و مهد کودک نمیتواند جای خواهر و برادر را بگیرد.
وی افزود:معمولاً پدر و مادر نسبت به کودک تک فرزند بیش از حد توجه میکند و این کودکان متکی به والدین بار می آیند. در این حالت تمام خواسته های کودک برآورده میشود و این موضوع سبب میشود که کودک آموزش اجتماعی لازم را نبیند.
وی ادامه داد:مسئله رقابت بین خواهر و برادرها برای آموزش در دوران بزرگسالی و برخورد با مسائل جامعه مؤثر است. این روانپزشک گفت:اینکه چگونه با رقابت و حسادت کنار بیایند و آن را دفع کنند در پرتو ارتباط با خواهر و برادر ایجاد میشود.
این روانپزشک اظهار داشت:حتی داشتن دو فرزند از یک جنس نیز مشکلاتی در پی خواهد داشت.
 
بر این اساس فرزندان پسری که تنها یک برادر دارند از درک ظرافتهای دختران بیبهره میمانند. دختران نیز در صورتی که تنها یک خواهر دارا باشند نمیتوانند با رفتار و روحیات پسرها آشنا شوند. این فرزندان در زندگی زناشویی خود نیز دچار مشکل میشوند.
وی افزود:آموزشهای مربوط به شناخت و تعاملات به بازیها مربوط میشود.تک فرزندها به بازیهای انفرادی گرایش پیدا میکنند و تماشای تلویزیون و بازی با رایانه را نسبت به بازیهای گروهی ترجیح میدهند که این ویژگی انزوا و گوشهنشینی را همراه خواهد داشت.
این روانپزشک اظهار داشت:تک فرزندها هرگز یاد نمیگیرند که باید مستقل باشند و وقتی بزرگتر میشوند از دولت انتظار دارند که برای آنها شغل ایجاد کرده و در کسب برخی ملزومات آنها را یاری کند.
این متخصص بهداشت روان گفت:واقعیت این است که پدران و مادران دارای تک فرزند هم با مشکلاتی مواجه خواهند بود زیرا در وجود دو جنس ویژگیهایی وجود دارد که والدین با داشتن یک فرزند از آن محروم میمانند.
وی خاطرنشان کرد:پدران به طور ذاتی به دختران و مادران به پسران علاقه دارند بنابراین داشتن هر دو جنس میتواند این نیاز را برآورده سازد. همچنین پدران و مادران دوست دارند ویژگیهای دوران کودکی خود را در فرزندانشان بازسازی کنند که در صورت نداشتن فرزند از یک جنس نوعی نارسایی در والدین ایجاد میشود.

از مزایا و معایب تک فرزندی بیشتر بدانید

1.34
منبع : ایران نی نی / م.ف
.

منبع :