آکاایران: تمرینات بدنسازی برای کودکان

شاید این طور به نظر بیاید که نوزادتان هر روز زمان زیادی را در جایش دراز می کشد اما درواقع او هر روز کار های مختلفی انجام می دهد! در حالی که وقتی او به اسباب بازی یا وسیله ای ضربه می زند، با پاهایش لگد می زند یا در هنگام عوض کردن پوشک پیچ و تاب می خورد، عضلات کوچکش را تمرین می دهد.

 همه این کارها که به قدرتمند شدن نوزاد کمک می کنند برای رشد و تکامل او ضروری هستند. او به عضلات محکمی نیاز دارد تا بتواند سرش را نگه دارد، بچرخد، بنشیند، بایستد، بخزد و در نهایت راه برود. علاوه بر این ها، فعالیت های بدنی خودش را به شکل خوابیدن زیاد، نق زدن کمتر و نوزاد خوشحالی که مشتاق بازی و یادگیری است نشان می دهد. این ورزش های ساده به شما کمک می کنند مربی شخصی کودک خود باشید.
 

آکاایران: انجام تمرینات بدنسازی مخصوص نوزادان

بدنسازی مناسب نوزادان 

تمرینات بدنسازی مناسب نوزادان

خوابیدن روی شکم

نوزاد شما بیشتر زمان خود رابه پشت می خوابد. چرخاندن او روی شکم، به قوی شدن گردن، بازو ها، شانه ها، پشت و معده اش کمک می کنند. برای شروع می توانید این حرکت را دو بار در روز به مدت 3 تا 5 دقیقه برای او انجام دهید. پس از این که نوزادتان را روی پتو یا تشک بازی بر روی شکمش گذاشتید، شما هم به شکم بر روی زمین دراز بکشید و او را همراهی کنید. بخندید، حرف بزنید، آواز بخوانید، شکلک های بامزه در بیاورید، دسته کلیدتان را تکان دهید یا یکی از اسباب بازی هایش را در دستانش بگذارید. مشغول کردن کودک باعث می شود او به اطرافش نگاهی بیندازد، به چیز هایی که توجهش را جلب می کنند برسد و با پاهایش لگد بزند.
همین لگد زدن باعث قوی شدن ماهیچه هایی می شوند که او برای چرخیدن، نشستن و خزیدن نیاز دارد. در ابتدا شاید نوزاد در زمان دراز کشیدن روی شکم نق بزند و بی قراری کند اما با تمرین و قوی شدن ماهیچه های شکم، او شروع می کند به لذت بردن. وقتی قدرت و استقامت او افزایش یافت کرد، رفته رفته او را حداقل 20 دقیقه در این وضعیت قرار دهید. حتی بعد از اینکه نوزادتان خودش توانست بچرخد و روی شکمش قرار بگیرد این حرکت را ادامه دهید.

دراز و نشست

کشیدن کودک به طرف بالا و در آوردن او به حالت نشسته یکی دیگر از روش های خوبی است که ماهیچه های شانه ها، نخاع، بازو ها و پشت او را تقویت می کند. در حالی که شما نوزادتان را به بالا می کشید، او در حالت عادی ماهیچه های شکمش را خم کرده و تلاش می کند سرش را هم تراز با بدنش نگه دارد که به تقویت ماهیچه ها و ایجاد تعادل کمک می کند. زمانی که نوزادتان به پشت خوابیده بازو های او را بگیرید و نوزاد را به آرامی به سمت خود بکشید. شما می توانید تمرینات دراز و نشست را از حدود 6 هفتگی شروع کنید.
اگر او به قدری کوچک است که نمی تواند سرش را نگه دارد، به جای کشیدن او با بازو هایش، بازو های خود را پشت شانه های او قرار دهید و با کف دستانتان پشت سر او را نگه دارید تا از از افتادن او جلوگیری کنید. در ابتدا شاید شما تنها بتوانید چند سانتی متر او را به جلو بکشید اما وقتی بزرگتر شود مقدار بیشتری جلو می آید و در مراحل پیشرفته به حالت نشسته کامل در می آید. این تمرین برای نوزادتان سرگرم کننده است چرا که او به صورت شما نزدیک می شود اما شما می توانید آن را با حرکات اضافی مانند شکلک های خنده دار و بوسیدن بعد از هر دراز و نشست، سرگرم کننده تر کنید.
 
 ورزش مناسب کودکان

بدنسازی مناسب نوزادان


حرکت دوچرخه

تا حالا مادرتان به شما گفته با پا های نوزادتان حرکت دوچرخه بزنید تا به دفع گاز او کمک کنید؟ خب این تنها یک راه طبیعی برای دفع گاز از بدن نیست بلکه یک روش خوب برای به کار افتادن پا ها، باسن، زانو ها و عضلات شکم است. این تمرین به افزایش انعطاف پذیری و بیشتر شدن دامنه حرکتش کمک می کند.
 
نوزادتان را به پشت بخوابانید و به آرامی پاهایش را بالا بیاورید و بچرخانید انگار که او پِدال دوچرخه می زند. در حالی که پاهای او را حرکت می دهید آهسته زمزمه کنید، لبخند بزنید، آواز بخوانید یا صدا های مختلف در بیاورید. این حرکت را 3 تا 5 بار انجام دهید، کمی استراحت کنید و دوباره آن را تکرار کنید. این حرکت را تا زمانی انجام دهید که نوزاد ذوق و شوقش را با لبخند زدن، تماس چشمی و لگد زدن نشان می دهد.
وزنه برداری!

برداشتن اشیا یک راه عالی برای ساختِ تواناییِ درکِ کودک، بهبود هماهنگی دست و چشم و کمک به تقویت ماهیچه های شانه ها، بازو ها و دستان است. به زودی و معمولا در 3 یا 4 ماهگی او شروع می کند به برداشتن وسایل یا استفاده از آن وسیله هایی که شما در اطراف خانه گذاشته اید مانند جغجغه ها، اسباب بازی های کوچک و وسایل دیگر با اندازه ها و اشکال متنوع و به اندازه وزن خودش. نوزادتان را روی صندلی کودک و یا صندلی مخصوص خود بنشانید و اسباب بازی های مختلف را جلوی او بگذارید. او را تشویق کنید یکی از آنها را بردارد، آن را کمی در دست نگه دارد، پایین بگذارد و سپس دوباره آن را بلند کند یا یک اسباب بازی دیگر بردارد.
 
 
 تمرینات بدنسازی کودکان

بدنسازی مناسب نوزادان

شاید شما چندبار اول مجبور شوید نشان دهید که این کار چگونه انجام می شود اما او خیلی زود این کار را یاد می گیرد به ویژه اگر این وسایل صدا ایجاد کنند، روشن شوند یا برای خوب انجام دادن این کار به او پاداش دهید.

انجام تمرینات بدنسازی مخصوص نوزادان

51
منبع : نی نی سایت/ی
.

منبع :