آکاایران: سفر با قطار یا هواپیما

فاقد شک برای خیلی از ما قطار، بوق آن و صدای حرکتش حسی نوستالژیک ایجاد می کند و ما را یاد بچگی هایمان می اندازد. از طرفی دیگر هواپیما با آن ابهت و سفیدی چشم نواز و سرعت بالای حرکتش، قلب را به تپش در می آورد و بسیاری از مردم دلشان می خواهد با این وسیله سریع و راحت خودشان را به مقصد برسانند. اما وقتی پای بچه های کوچک به میان می آید، پدر و مادرها در انتخاب وسیله سفر تردید می کنند. در این میان نبود پرستار بچه در قطار و هواپیما و یا کسی که آشنا به این تخصص باشد، به معضلی بزرگ برای مادران بجه دار تبدیل شده است. ما در این مطلب تلاش می کنیم شما را با بدی ها و خوبی های مسافرت با قطار و هواپیما همراه با کودکان آشنا کنیم.


مزایای سفر با قطار:

1- بیشتر ایستگاه های راه آهن در مرکز شهر ها قرار دارند. بنابر این می توانید در پرداخت هزینه های رفت و آمد صرفه جویی کنید.
2- شما در سفر با قطار محدودیت حمل بار ندارید و مجبور نیستید هزینه ای برای بار اضافی پرداخت کنید. پس می توانید با خیال راحت همه وسایل کودکتان را همراه تان ببرید.
3- کنترل کودکان و راست و ریس کردن کار های نوزادان در قطار آسان تر از هواپیما است.

آکاایران: آنهایی که بچه دارند با قطار سفر کنند یا هواپیما؟

سفر با قطار یا هواپیما؟


4- شما در قطار به راحتی می توانید با کودکتان و سایر اعضای خانواده صحبت کنید، برایش کتاب بخوانید، با او فیلم ببینید و یا در راهروی واگن ها با او قدم بزنید.
5- در قطار یک الی دو واگن به رستوران اختصاص داده شده و شما می توانید به آنجا بروید و با خیالی آسوده به کودکتان غذا بدهید.
6- اگر مشکلات پزشکی کودکتان شما را از سفر با هواپیما بازداشته است، قطار جایگزین خوبی محسوب می شود.
7- اگر سفر شما بیشتر از 5 ساعت طول می کشد مسافرت با قطار بهترین راه برای لذت بردن از سفر خواهد بود. چرا که بچه ها می توانند در تخت های دو طبقه یا سه طبقه قطار بخوابند و خوابی راحت دارا باشند.
8- با داشتن چند اسباب بازی و وسیله سرگرمی می توانید بچه ها را سر ذوق آورده و از دویدن آنها در راهرو های قطار و سر و صدا کردنشان خلاص شوید.
9- یکی از خوبی های قطار این است که اگر فرزندتان می تواند دوربین را در دست بگیرد و کنترل کند، می توانید او را به راهرو ببرید تا از مناظر بیرون عکس بگیرد. اینطوری هم جنب و جوشش را کنترل می کنید و هم خلاقیتش را به کار می گیرید.
10- امروزه اغلب قطار ها پزشک دارند و اگر باردار هستید و یا کودکتان بیمار شده است، آنها شما و یا کودکتان را معاینه کرده و مراقبت های پزشکی لازم را انجام می دهند.
معایب سفر با قطار:
1- بسیاری از مردم در کوپه خود به شدت احساس راحتی می کنند و انواع سر و صدا را می توانید از کوپه آنها بشنوید. همچنین بسیاری از خانواده ها کنترلی روی کودکانشان ندارند و به راحتی به آنها اجازه می دهند در راهرو ها بدوند و سر و صدا راه بیندازند.
2- دستشویی قطار ها معمولا راحتی و بهداشت کمتری نسبت به دستشویی هواپیما ها دارند.

 سفر با هواپیما

سفر با قطار یا هواپیما؟


3- در بسیاری از قطار ها، بسیاری از تخت ها حفاظ و میله ایمنی ندارند و کوچک ترین تکان های قطار شما را نگران می کند که مبادا کودکتان سقوط کند.
4- دستگیره ها، ترمز خطر و یا سیستم های حفاظتی و اورژانسی معمولا توجه بچه ها را به خود جلب می کنند و اگر کودکی با استفاده از سهل انگاری والدین از آنها استفاده کند باعث می شود بقیه به دردسر بیفتند.


مزایای سفر با هواپیما:

1- بر اساس مقررات هواپیمایی ایران مسافر می تواند یک نوزاد را روی پا حمل کند و برای نوزاد دیگر که توانایی نشستن روی صندلی را دارد، باید بلیط تهیه شود که 50 درصد تخفیف به آن تعلق می گیرد. در مسیر های بین المللی برای کودکان 2 تا 12 سال، 25 درصد تخفیف و برای کودکان زیر 2 سال درصد تخفیف در نظر گرفته شده است.
2- شما با کم ترین زمان می توانید به دور ترین نقطه از ایران و یا کشور های دیگر سفر کنید. پس کودک شما از نظر طولانی بودن زمان سفر، کمتر از سایر وسایل نقلیه اذیت می شود.
3- کودک شما شانس این را خواهد داشت که از فاصله 600 متری زمین را ببیند و زیبایی آن را حس کند.
4- مهمانداران هواپیما به خوبی از ما پذیرایی می کنند و تا جایی که امکان دارد با روی باز خوسته های شما را انجام می دهند. مهمانداران به کودکان داخل هواپیما اسباب بازی هدیه می دهند تا در طول سفر با آن سرگرم باشند.
5- دستشویی هواپیما از نظر راحتی و تمیزی و بهداشت بسیار بهتر از قطار است.
6- اگر نوزادتان ناآرامی می کند، شما می توانید در ساعت هایی که تردد در هواپیما آزاد است در راهرو راه بروید و او را آرام کنید.

 سفر هوایی با کودک

سفر با قطار یا هواپیما؟


معایب سفر با هواپیما:
1- برای مسافرت با هواپیما شما باید حداقل 2 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشید تا پاسپورت و چمدانتان کنترل شود. این زمان ممکن است برای کودکان بسیار خسته کننده باشد.
2- بیشتر فرودگاه ها در خارج از شهر و معمولا در فاصله 20 تا 60 کیلومتری شهر هستند و معمولا به شبکه مترو شهری متصل نیستند. بنابر این باید برای رسیدن به شهر مبلغ زیادی کرایه تاکسی پرداخت کنید و زمان بیشتری در راه باشید.
3- در پرواز با هواپیما باید برای بار های اضافه هزینه بپردازید.
4- اگر می خواهید کودک و یا نوزادتان دچار بیماری نشود باید از پرواز های شلوغ پرهیز کنید. بیشتر متخصصان توصیه می کنند بچه هایی که کمتر از یک ماه دارند را سوار هواپیما نکنید. چرا که جمعیت داخل آن محل تجمع انواع میکروب هاست.
5- اگر قصد دارید برای نوزادتان مایعات به همراه ببرید، یادتان باشد که در هواپیما اجازه بردن بیشتر از 100 میلی گرم مایع را ندارید و برای بردن بیشتر از این مقدار باید اقدامات مخصوصی انجام شود.

bxs1
52
منبع : نی نی سایت/ی
.

منبع :