آکاایران: بازی بچه ها در سفرهای جاده ای

اگر فیزیکدان بودم، حتما در جلسه اول کلاس به شاگردانم می گفتم، سفر انرژی پتانسیلی کودکان را به انرژی جنشی – یا حتی انرژی اتمی تبدیل می کند، آن هم از بدو سوار شدن به ماشین. با چه بازی ساکت شان کنیم؟ بعد صحبتم را ادامه می دادم که این انرژی غیرقابل مهارشدن است، یعنی نمی شود این منبع انرژی را به کلی از بین برد! به جای آن باید به فکر راهی باشیم که این انرژی عظیم را آرام آرام و با بازی کردن تخلیه کنیم. یک راه جدی و بی خطر این تخلیه انرژی که احتمال سقوط ماشین به دره یا کناره های جاده را به حداقل می رساند، بازی کردن است. چه بازی هایی؟
سنگ کاغذ قیچی بازی کنید
سنگ کاغذ قیچی یک بازی کاملا سرگرم کننده و خوب است که صدا هم ندارد. بیایید یک طبقه بندی نوین برای بازی ها ابداع کنیم. بنابر این طبقه بندی، سنگ کاغذ قیچی یک بازی با آلودگی صوتی پایین و هیجان بالاست. که در کم نشدن تمرکز راننده نقش چشمگیری دارد!

آکاایران: بازی های مخصوص بچه ها در مسافرت

bxs1

 
بقالی باز کنید!
این یک بازی نوین است و محدودیتی هم ندارد. گوش کنید تا روش بازی کردنش را بگویم. نفر اول با اولین حرف الفبا نام یکی از چیزهایی که در یک مغازه بقالی پیدا می شود را می گوید. نفر بعدی باید نام یک شی دیگر که با حرف دوم الفبا شروع می شود را بگوید و الی آخر. در ضمن نفر دوم باید اسم اجناس نفر اول را هم گفته باشد. هرکس که نتواند یک جنس نوین جور کند، باخته است. بگذارید این بازی را برایتان عملی تر توضیح بدهم. مثلا نفر اول می گوید:«آلبالو». نفر دوم باید بگوید:«آلبالو، بادام». نفر سوم بگوید:«آلبالو، بادام پسته».
بیست سوالی و فراتر از آن
بازی بیست سوالی را که می شناسید؟ همین بازی کلی می تواند بچه ها را سرگرم کند. می توانید کمی این بازی را تنوع بدهید که سکوت بچه ادامه بیشتری داشته باشد. مثلا می توانید بگویید محدودیت بازی اینجاست که از اشیای داخل ماشین باید گزینه مان را انتخاب کنیم.

 سرگرم کردن کودکان

bxs1

 
داستان بسازید
همه با هم یک گروه تشکیل بدهید و در نوبت قرار بگیرید. بعد هرکسی یک جمله از یک داستان خیالی را کامل کند. مثلا نفر اول می تواند با یک جمله ساده شروع کند:«روزی بود، روزگاری بود، یک شاهزاده در همین جاده ، پشت رود زندگی می کرد.» داستان بانمکی از آب در می آید. به ما اعتماد کنید.
خوشبختانه / بدبختانه بازی کنید
این یک بازی است که در عین حال می تواند نگاه مثبت را در کودک تقویت کند. برای شروع یک نفر باید یک جمله منفی بگوید و طرف مقابل سعی کند آن را مثبت کند. جمله منفی می تواند این باشد:«من شنیدم اینجا پر از خرس و گرگ است.» و نفر دوم می تواند چیزی شبیه به این را بگوید:«اگر هم گرگی باشد، از ما که آدم هستیم ، بدجوری می ترسد.»

bxs3
53
منبع : فردا/ی
.

منبع :