آکاایران: عیدی دادن به بچه ها با رعایت این نکات

عیدی دادن یکی از رسم هایی است که از گذشته در فرهنگ ما وجود داشته است. در گذشته بزرگتر های فامیل، حتی ریش سفیدان محل به کوچکترها هدی های هر چند کوچک عیدی می دادند. در ایام نوروز کوچکترها برای دست بوسی به محضر بزرگترها می رفتند و مهم دریافت هدی های تبرک یافته از سوی بزرگان بود. برای بعضی از افراد شگون عیدی و دشت کردن از دست عیدی دهنده اهمیت داشت که به نظر می رسد در سال های اخیر این رسم تا حدودی کمرنگ شده است.بچه ها، عیدی گرفتن را بسیار دوست دارند. این کار، حکم ابراز علاقه و احترام گذاشتن را دارد و برای هر فردی مهم است.
وقتی افراد به یکدیگر کارت تبریک می دهند به این معناست که برای هم ارزش و احترام قائل هستند. درباره عیدی دادن به کودکان نکات زیر را مد نظر داشته باشید.

اصول عیدی دادن به کودکان:

عیدی گران ندهید
شاید همه نتوانند عیدی زیادی بدهند و اگر شما این کار را بکنید، امکان دارد باعث رقابت شود و حتی ارتباط بعضی خانواده ها را قطع کند. توصیه می کنیم مقدار کمی پول با توجه به سن و سال بچه ها برای عیدی در نظرگرفته شود؛ برای بچه های کوچک تر کمتر و برای بچه های بزرگ تر بیشتر.

 

آکاایران: رعایت این نکات برای عیدی دادن به کودکان

اصول روانشناسانه عیدی دادن به کودکان

 
مسخره نکنید
والدین باید به کودکانشان آموزش دهند تا انسان هایی قدردان باشند. اگر از عیدی کودک انتقاد و درباره کم یا زیاد بودن ارزش مادی آن صحبت نکنیم و شخص عیدی دهنده را قضاوت نکنیم، بلکه به فرزندمان فرهنگ تشکر کردن را بیاموزیم، این مهم انجام می پذیرد.
اسکناس نو و با تعداد بیشتر بدهید
سعی کنید قبل از فرارسیدن سال نوین، اسکناس های تازه و نو تهیه کنید و آن ها را به عیدی کودکان اختصاص دهید؛ چون اسکناس های نو، تأثیر مثبتی بر کودکان می گذارد. بسیار مشاهده شده که کودکان سنین پایین، از تعداد اسکناس ها بیشتر لذت می برند تا از مبلغ آن، پس بهتر است به کودکان سنین پایین، مبلغ عیدی را با اسکناس های ریزتر و نو هدیه کنید.
بگذارید عیدی شان را، بشمارند
کودکان از شمارش اسکناس ها هم لذت می برند و هم شمارش پول را یادمی گیرند. (آموزش غیرمستقیم)
آموزش دهیم
به کودکان آموزش دهیم که در ایام نوروز حتما به دیدن بزرگ ترها بروند، عید را به آن ها تبریک بگویند و در صورت دریافت عیدی تشکر کنند.

 

 روشهای عیدی دادن به کودکان

اصول روانشناسانه عیدی دادن به کودکان

 
به چشم و هم چشمی میدان ندهید
به کودکان بیاموزیم که دادن عیدی از طرف بزرگ ترها جزو واجبات نیست و اگر بزرگ تری عیدی می دهد لطف می کند. از طرفی، عیدی دادن نباید جنبه رقابت به خود بگیرد.
عیدی ها را نگیرید
با کودکان صحبت کنید تا با عیدی شان، آن چه را که نیاز دارند، تهیه کنند. امروزه علم اقتصاد «قلک پول» در منزل را قبول ندارد و پول باید با سیستم اقتصادی و مالی کشور اتصال برقرار کند پس به کودکان بیاموزید تا پول های شان را در بانک نگه داری کنند. شاید برخی کودکان از این که پول های شان از آنان دور می شود، ناراحت شوند و در برابر آن، مقاومت کنند؛ صبر و حوصله، همراه با روشن کردن مسئله، بهترین شیوه رفتار با این کودکان است.
برایشان پس انداز کنید
عیدی های فرزندان را با نام خودشان در حساب قرض الحسنه پس انداز کنید تا سودی هم به آن تعلق بگیرد. بهتر است قسمتی از عیدی های فرزندتان را به حساب های مخصوص قرعه کشی اختصاص دهید. هنگام افتتاح حساب، او را هم به بانک ببرید تا احساس خوبی داشته باشد و با بانک آشنا شود. اگر کودکان دوقلو دارید، برای هرکدام، حساب جداگانه ای افتتاح کنید تا از همان آغاز کودکی، استقلال و انضباط اقتصادی را یاد بگیرند.
عیدی شان را خرج نکنید
تا حد ممکن عیدی فرزندان تان را صرف هزینه خود یا امور خانواده نکنید؛ چون این عمل، تأثیر بدی بر آنان دارد. هرگاه به ناچار از عیدی فرزندتان در کاری ضروری استفاده کردید، بهتر است مبلغی را به آن اضافه کنید و در موعد مقرر، به او تحویل دهید.

 

 نکاتی برای عیدی دادن

اصول روانشناسانه عیدی دادن به کودکان

 
به طور مساوی عیدی بدهید
اگر در یک جلسه می خواهید به چند کودک عیدی دهید، سعی کنید به همگی به یک میزان عیدی هدیه دهید.
با احترام و نوازش عیدی بدهید
در هنگام عیدی دادن، بهتر است کودکان را ببوسید و دستی بر سرشان بکشید و با احترام، عیدی را تقدیم آنان کنید؛ چون تأثیر بسیار مطلوبی بر روح و روان شان می گذارد.
به آن ها بگویید اصل عیدی گرفتن مهم است
به طور معمول کودکان در محافل خانوادگی، از عیدی های خود صحبت می کنند. در این بین، شاید کودک شما عیدی کم تری دریافت کرده باشد و احتمال دارد از این وضعیت، نگران و ناراحت شود. در این صورت با او صحبت کنید و به او بیاموزید که مبلغ عیدی، مهم نیست بلکه مهم، اصل دریافت عیدی است.
مبلغ عیدی کودکان را نپرسید
هیچ گاه از کودکان فامیل یا دوستان، نخواهید مبلغ عیدی خود را به شما بگویند؛ چون احتمال دارد در چنین موقعی، کودک به دروغ متوسل شود.

 

 روش های عیدی دادن

اصول روانشناسانه عیدی دادن به کودکان

 
شبهه تبعیض را رفع کنید
اگر کودک تان مشاهده کرد افرادی در دادن عیدی نسبت به او تبعیض قائل شدند، با او هم عقیده نشوید و سعی کنید این مسئله در خاطره و حافظه او باقی نماند.
عیدی مشترک ندهید
سعی کنید عیدی دو یا چند کودک را با یک اسکناس هدیه نکنید چراکه این کار برای آنان، مشکل و مشاجره ایجاد می کند.
دیر اقدام نکنید
هیچ گاه عیدی دادن کودکان را به تأخیر نیندازید، چراکه این وظیفه ماست که کودکان را هر چه زودتر و بیشتر شاد کنیم.

رعایت این نکات برای عیدی دادن به کودکان

51
منبع : خراسان/ی
.

منبع :