آکاایران: با ناآرامی های کودکان در دیدار های نوروزی چه کنیم

یکی از معضلاتی که اغلب خانواده ها در ایام دید و بازدید نوروزی با آن مواجه هستند بی قراری و بی حوصلگی کودکان است . بهم خوردن ساعات خواب ، تغییر در عادات غذایی ، رفت و آمدهای مکرر و بسیاری از دلایل دیگر موجب بی قراری کودک در ایام عید نوروز میشود که این وضعیت هم برای کودک و هم برای والدین بسیار کلافه کننده است.

هر خانواده ای برای بازی، غذا خوردن، نوع خوراکی، تماشای برنامه تلویزیونی، بازی با بچه های همسایه و استراحت و خواب کودکان خود ساعت و برنامه ی ویژه ای دارد. حتی اگر هیچ برنامه ای هم نداشته باشند، روال جا افتاده ای در هر خانواده ای جریان دارد که کودک با آن خو گرفته است. دیدار های پر دامنه ی نوروزی که فرا می رسد چه مهمان به خانه بیاید یا کودک با خانواده اش به مهمانی برود، این نظم و این روند بر هم می خورد.

بهترین راه حل برای رفع بی قراری کودک در ایام عید

مادر خانواده در پی فراهم سازی اسباب پذیرایی از مهمانان و نیز به دلیل تازه شدن دیدار ها سرگرم گفتگو و خوش و بش با مهمان یا میزبان می شود؛ پدران هم در این هنگام توجه کمتری به کودکان تلاش می کنند. در این میان کودک بر اثر عادت همیشگی دوست دارد بازی دلخواه خود را انجام دهد، برنامه ی تلویزیونی مورد علاقه اش را ببیند، از خانه بیرون برود و یا زمان استراحتش فرا می رسد.

آکاایران: راهکارهای آرام کردن کودک بی قرار در دیدارهای نوروزی

برای آرام کردن کودکان در ایام دید و بازدید نوروز بهتر است وسایل بازی آنها را فراهم کنید

از طرف دیگر پدران و مادرن هم دوست دارند خانه منظم باشد و در حضور مهمان اسباب بازی و وسایل اضافه در خانه نریزد و صدای تلویزیون کم باشد تا آنها به راحتی بتوانند با هم صحبت کنند، یا برای پذیرایی بیشتر و بهتر از مهمان و استفاده بیشتر از فرصت های پیش آمده، زمان غذا خوردن یا استراحت خود را به تأخیر می اندازند.
با آنکه کودک ممکن است از حضور مهمان ناراحت نباشد، اما از این که ریتم زندگی او برهم خورده، آشفته می شود و خیلی زود این آشفتگی را در قالب کلافگی، سر و صدا، بهانه جویی و ناآرامی نشان می دهد.
البته خانواده های با تجربه، برای این وضعیت پیش بینی هایی می کنند و در طول مهمانی مراقب فرزندشان هستند تا او هم از این دیدار ها لذت ببرد و خاطره ی خوشی داشته باشد.
این وضعیت تنها مخصوص فرزندان خانواده های مهمان نیست، بلکه فرزند خانواده مهمان هم ممکن است چنین آشفتگی هایی پیدا کند. چون اوو هم می خواهد برنامه ی تلویزیونی دلخواهش را ببیند، بازی دلخواهش را انجام دهد و غیره. اما در خانه ی میزبان از آزادی برخوردار نیست.
در اینجا بهتر است خانواده ها نکات مربوط به کودکانشان را در نظر بگیرند.
1- پیشاپیش خوراکی میان وعده ی دلخواه کودک خود را دم دست بگذارند و هرگاه درخواست کرد به او بدهند.
2- همچنان که با بزرگتر ها سرگرم صحبت می شوند، گاهی هم با بچه ها صحبت کنند.
3- یک اتاق یا گوشه ای از خانه را برای بازی کودکان در نظر بگیرند تا هم مانع صحبت کردن آنها نباشند و هم به سرگرمی و بازی مورد علاقه ی خود مشغول باشند.
4- جای استراحت کودک را آماده کنند تا هرگاه نیاز به استرحت داشت، به دنبال جای استراحت نگردد.
5- کودکان تحمل بو های تند غذا ها را ندارند. گاه گاهی اندی از خوراکی را به آنان بچشانند تا بدانند غذایی خوشمزه در راه است و آرام بگیرند.
6- اجازه دهند کودکان با صدایی نرمال تلویزیون تماشا کنند.
در این صورت هرچند آشفتگی کودک به صفر نخواهد رسید اما تا اندازه ی لازم مهار می شود.

راهکارهای آرام کردن کودک بی قرار در دیدارهای نوروزی

52
منبع : نی نی سایت / م.ف
.

منبع :