آکاایران: چطور بچه ها را به طبیعت علاقه مند کنیم

فردا روز طبیعت یا همان سیزده بدر خودمان است و اغلب ما برای تفریح به سراغ طبیعت میرویم . گشت و گزار در طبیعت زیبای بهاری که با نم باران زیباتر شده است بسیار لذت بخش است اما مواجه شدن با مناطقی که پر از زباله و بسیار کثیف است تصویر زشتی در مقابل دیدگان ما تداعی میکند.

در خیابان خانمی دو سه متر جلوتر از من دارد راه می رود، کیک اش را از توی بسته در میاورد و پوستش را می اندازد روی زمین در حالی که تنها چند قدم با سطل آشغال فاصله دارد! در اتوبانم که یک دفعه ماشین کناری شیشه را می کشد پایین و یک کیسه پر از زباله را پرت می کند بیرون، تذکر که می دهم می پیچد جلوی ماشینم، نزدیک است که تصادف کنیم. رفته ایم شمال،روی ساحل که راه می روم حواسم هست پا زباله ها نگذارم، اصلا هم دلم نمی خواهد کفش هایم را دربیاورم و پا توی آب بگذارم!
هر وقت با این صحنه ها مواجه می شوم از خودم می پرسم چرا؟ نریختن زباله در طبیعت و محیط زندگی و آسیب نزدن به آن نه تنها بدیهی است بلکه کار سختی هم نیست. بعد هم به عنوان یک معلم دبستان پر از اضطراب می شوم. شاید آدم هایی که الان دور و بر من زباله می ریزند هیچ وقت شاگرد من نبوده اند اما به هر حال شاید اگر من کارم را خوب انجام ندهم یک روزی این عمل از بچه های من هم سر بزند.
مسلما آموزش احترام به محیط زیست و حفظ طبیعت بهتر است مثل خیلی چیزها از دوران کودکی شروع شود و یادمان باشد بچه ها آن چیزی نمی شوند که ما بهشان می گوییم بلکه آن چیزی می شوند که ما بدان عمل می کنیم. پس راهکارهای زیر را با برپا کردن آتش در روز سیزده بدر به باد ندهیم.
تجزیه پذیرها را از تجزیه ناپذیرها جدا کنیم و فکری اساسی به حال تجزیه پذیرها بکنیم.

آموزش احترام به طبیعت در روز سیزده بدر به بچه ها

شاید کاربردی ترین چیزی که می توانیم در روز سیزده بدر به بچه ها آموزش بدهیم همین است. بهشان یاد بدهیم چه موادی در طبیعت می مانند و در نتیجه آسیب بیشتری به آن می زنند پس بهتر است ما کمتر از آنها استفاده کنیم و هیچ وقت در طبیعت رهایشان نکنیم. شاید خیلی از ما پلاستیک هایمان را در طبیعت رها نمی کنیم اما پوست تخمه و هندوانه یمان را می گذاریم پای درخت و فکر می کنیم خیلی لطف کرده ایم که این همه کود مفت و مسلم تقدیم طبیعت کرده ایم. اما حقیقت چیز دیگری است. تجزیه پذیری در طبیعت کار یک روز و دو روز نیست. همه ما یک بار گذرمان به پوست موزی که دو ماه پیش در دامان طبیعت رها شده افتاده و حالمان گرفته شده است. پس یا پسماندهای تجزیه پذیر را با خودتان ببرید یا اگر می خواهید به کود تبدیلش کنید همان جا به کمک بچه ها گودالی سطحی در خاک بکنید و مواد را داخلش بریزید و رویش را دوباره با خاک بپوشانید.

آکاایران: تبدیل کودکان به دوستداران طبیعت با ترفندهایی ساده


بچه ها را به طبیعت علاقه مند کنیم

اسمش روز طبیعت است اما مثل خیلی از دورهمی های دیگرمان به خوردن و فوقش یک دست والیبال خانوادگی می گذرد. در صورتی که این روز بهترین فرصت برای آشنایی کودکان آپارتمان نشین با طبیعت است. برای علاقه مندی به کسی یا چیزی باید اول آن را شناخت وقتی کسی یا چیزی را شناختی و دوستش داشتی کمتر حاضر می شوی به آن آسیب بزنی.
از قبل درباره محیطی که می خواهید بروید یک تحقیق کوچک بکنید. ببینید چه درختان و حیواناتی در جنگلی که شما سیزده تان را به در می کنید وجود دارد. از قبل عکس شان را سرچ کنید و به بچه ها نشان بدهید، بعد دستشان را بگیرید و به یک سفر اکتشافی کوچک برای پیدا کردن درخت بلوط یا پرنده ای با بال های زرد رنگ بروید. بگذارید خاک بازی کنند، فاقد اینکه آنها را منع کنید. خاک بازی یکی از لذت بخش ترین بازی های این روز است.
بچه ها را تشویق به استفاده از حواس پنج گانه در طبیعت کنیم
ازشان بخواهید تنه درخت و خاک را لمس و بو کنند. از آنها بپرسید اگر طبیعت یک جعبه مدادرنگی بود چند تا مداد سبز در آن وجود داشت. تنه این درخت زبرتر است یا آن یکی. وقتی پاهایشان را روی سنگ های صیقلی رودخانه می گذارند چه حسی دارند؟ آخر سر هم می توانید یک مسابقه راه بیندازید. چشم هایتان را به نوبت ببندید و تشخیص بدهید چه جزیی از طبیعت را دارید بو، مزه یا لمس می کنید.
از بچه ها یاد بگیریم
بچه ها در مدرسه خیلی چیزها درباره طبیعت یاد می گیرند اما شاید کمتر آن را عملی تجربه کنند. از آنها بخواهید درباره آنچه آموخته اند با شما حرف بزنند. بپرسید ابرهای توی آسمان کومولوس است یا استراتوس؟ بخواهید درباره چرخه آب و فتوسنتز برای شما توضیح بدهند. درباره نوع برگ ها و دسته های جانوری. اینگونه نه تنها شما واقعا چیزهای جدیدی از آنها یاد می گیرید بلکه فرصت خوبی برای گفتگو با فرزندتان پیدا می کنید. بچه ها هم از این میزان مورد توجه واقع شدن خرسند خواهند شد.
بگذاریم بچه ها ناظر کیفی رفتار ما باشند
بچه ها همیشه از اینکه ادای ما بزرگترها دربیاورند و انتقام همه بکن و نکن های ما را بگیرند لذت می برند. از آنها بخواهید مسئولیت نظارت بر رفتار محیط زیستی شما را در روز سیزده بدر به عهده بگیرند. بهتان تذکر بدهند و در آخر رفتارتان را ارزیابی کنند. برای ارزیابی دقیق تر می توانید اول کار از جایی که نشسته اید عکس بگیرید و میزان تمیز نگه داشتن آن را آخر سر بسنجید. حتی می توانید این طرح را به صورت مسابقه ای بین خودتان و چند تا خانواده دور و برتان دربیاورید. از بچه ها بخواهید داوری را به عهده بگیرند و برنده را مشخص کنند.
به دست خود درختی می نشانم
چه اشکالی دارد که در این روز همراه با فرزندتان یک نهال بکارید و هر چند وقت یک بار به بهانه سر زدن به آن نهال هم که شده، کودک تان را به طبیعت بیاورید. همیشه که این کار نباید به روز درختکاری محدود شود. به این صورت او می تواند رشد نهالی را که خودش کاشته ببیند و علاقه اش به طبیعت بیشتر شود.
زیبایی طبیعت را در کنار زشتی ها به او نشان بدهید
در کنار زیبایی های طبیعت، زباله ها و منظره های زشتی که به دست آدم ها در طبیعت ریخته شده را به کودکتان نشان بدهید. در کنار رودخانه های خشک شده و آلوده قدم بزنید و درباره اهمیت آب و کمبود آن برایش صحبت کنید. بگذارید راهکارهایی هر چند ساده در این زمینه ارائه دهد و در پایان حرف هایتان را با تاکید بر این نکته به پایان برسانید که تمام راهکارها به مسئولیت پذیر بودن ما در مقابل طبیعت وابسته است.

تبدیل کودکان به دوستداران طبیعت با ترفندهایی ساده

51
منبع : فردا / م.ف
.

منبع :