آکاایران: غذا خوردن کودک با دست هیچ اشکالی ندارد

تا به حال، غذا دادن به فرزندتان وظیفه شما بوده است. اما به تدریج و با افزایش سن کودک، او میل بیشتری برای استقلال در غذاخوردن پیدا می کند. کودکان، پس از اینکه غذا خوردن به صورت مستقل را تجربه می کنند، دیگر دوست ندارند فرد دیگری به آنها غذا دهد. آنها فرصت تجربه طعم های مختلف را پیدا می کنند و با مواد غذایی تماس بیشتری پیدا می کنند. معمولا پس از چنین تجربه شیرینی، هیچ کودکی دوست ندارد فرد دیگری به زور مواد غذایی را با قاشق در دهان او فرو برد!
اجازه دهید فرزندتان با انگشت غذا بخورد
با رسیدن به سن 9 ماهگی، اکثر کودکان مهارت حرکتی لازم برای قرار دادن مواد غذایی در دهان خود را کسب می کنند. هرچند کودک در ابتدا این کار را به سختی انجام می دهد، اما به تدریج در آن پیشرفت خواهد کرد. در چنین شرایطی، بهتر است شما به فرزندتان اجازه دهید تا جایی که ممکن است، خودش در دهان خودش غذا بگذارد و شما نیز گاه گاهی با استفاده از قاشق به او غذا دهید. آنچه که در این فرایند موجب تشویق فرزند شما می شود، خوردن غذا با دست و با استفاده از انگشتان است. برخی والدین تصور می کنند اگر فرزندشان با دست غذا بخورد، دارای نوعی مشکل تربیتی است و باید هرچه سریع تر از این کار او جلوگیری شود. اما این تصوری بسیار غلط است. در واقع یکی از دلایلی که بسیاری از کودکان غذا خوردن را دوست ندارند نیز همین است.

 

غذا خوردن می تواند در بهبود مهارت های حرکتی و شناختی کودک نیز موثر باشد

 کودکان، و حتی بزرگسالان، از اینکه مجبور به خوردن غذایی خاص باشند، فاقد اینکه در انتخاب آن نقشی دارا باشند، بدشان می آید. غذا خوردن با دست به کودک حس استقلال می دهد و در عین حال، حق انتخابی که برای آنها فراهم شده است موجب می شود میل آنها به انواع مواد غذایی نیز بیشتر شود. البته این بدین معنا نیست که استفاده از قاشق یا چنگال نباید به کودک معرفی شود، اما در ابتدا غذا خوردن با انگشتان نه تنها هیچ اشکالی ندارد، بلکه برای بهبود مهارت های کودک نیز مفید است. 

بازی کردن و لذت بردن از غذا

هدف از خوردن غذا تنها سیر شدن و تامین نیاز بدن به مواد غذایی نیست، بلکه بسیار فراتر از این است. علاوه بر یادگیری انواع هنجارهای فرهنگی و اجتماعی، غذا خوردن می تواند در بهبود مهارت های حرکتی و شناختی کودک نیز موثر باشد. کودکانی که با دست غذا می خورند دوست دارند با مواد غذایی بیشتر آشنا شوند و در عین حال انواع مهارت های حرکتی خود را با یکدیگر هماهنگ کنند. تقریبا اکثر ما می دانیم که قرار دادن یک کودک 9ماهه در میان شن و ماسه ها کاری است نامعقول زیرا او تلاش می کند شن و ماسه ها را در دهان خود بگذارد. این امر ناشی از نیاز او به آشنایی با محیط اطراف است. غذا خوردن با دست باعث می شود کودک در عین یادگیری و دریافت مواد غذایی مورد نیاز بدن خود، از غذا خوردن لذت نیز ببرد. به همین دلیل هم معمولا اینگونه کودکان بهتر و بیشتر از سایر کودکان غذا می خورند.

فواید غذا خوردن کودک با دست

51
منبع : سلامت نیوز/ی
.

منبع :