آکاایران: راه حلی ساده برای به تحرک در آوردن کودکان و رفع مشکل کودک تنبل

یکی از معظلات زندگی مدرن امروزی داشتن کودک تنبل است ، کودکی که به واسطه بازی های بی تحرک و عادات غذایی غلط دچار این تنبلی شده و آن را ادامه می دهد ، والدین این دسته از کودکان بایستی به جد راه حلی یافته و اجرا کنند . بخشی از صحبت های روانشاس کودکی را می خوانید که با بازگو کردن دوران کودکی خود مقدمه ای برای راه حل های و ترفندهایی برای ایجاد انگیزه در بچه های تنبل و بی حال بیان می کند.

من از 4 خواهر و برادر خود بزرگتر هستم و به نحوی آنها را بزرگ کردم و این عمل غافلگیرانه ایی برای والدینم نبود که من همچون یک مادر و پرستار از خواهران و بردارانم مراقبت کنم و در حقیقت به نحوی این کار در محله ما مانند یک رقابت بود که والدین بچه هایشان را به گونه ایی پرورش می دادند که توانایی مدیریت مشکلات را بدست آورند و همسایگان ما سعی بر تماشای این سعی و تلاش فرزندادن خود می کردند وهمانند یک رقابت بود .
شاید این حکایت زندگی من بود که باید در سن 12 سالگی به پرورش خواهران و برادرانم بپردازم و کارهای خانه و بیرون خانه را انجام دهم و به نحوی فرزند تنبلی نبودم .
برای اینکه کاملا صادق باشم ، خواهر و بردران جوانم بعد از رشد و پرورش به دنبال راهی برای کسب درآمد بودند . ما 5 فرزند بعد از سن رشد خود در سن 15 سالگی شروع به انجام دادن کارهای نیمه وقت کردیم و کارهایی چون فست فود و نگهداری بچه ها و از والدینمان خواسته بودیم که کارهایی در خانه یا بیرون از خانه بر عهده ما بگذارند و ماهانه چند دلار به ما پول بدهند تا بتوانیم خواسته های خود را فراهم کنیم . خب تا الان توانستید که زندگی من را در گذشته تصور کنید ؟!

آکاایران: 6 استراتژی ساده برای تبدیل کودک تنبل به بچه زرنگ

بهترین رفتار برای حل مشکل کودک تنبل و بی تحرک

بچه های امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و با مشاهده برنامه های تلویزیونی دیگر زمانی برای کارکردن ندارند و بسیار تنبل هستند و در کارکردن هیچ تجربه ایی ندارند و یقینا در زندگی کاری خود موفق نخواهند شد .
Dr. Ruth Peters 7 که یکی از متخصصان روان شناس است 6 استراتژی را در این زمینه بیان کرد که در این بخش از نمناک آنها را به شما ارائه خواهیم داد .

ترفندهایی برای به حرکت دراوردن کودک تنبل

اگر فرزند شما تنبل است و می خواهید او را به حرکت در آورید 6 استراتژی ذیل را انجام دهید تا بتوانید این خاصیت در کودکان را حذف کنید و فرزند پرتحرک و پر انرژی ایی داشته باشید .

1- برای حل مشکل تنبلی کودکتان هر کاری را برای او آسان نکنید

به یاد می آورم زمانیکه می خواستیم با خواهران و برادران خود کاری کنیم یا چیزی بخوریم و یا... برای آن تلاش زیادی می کردیم تا پول به دست آوریم و بتوانیم به خواسته خود برسیم و هزینه ی آنچنانی نداشتیم و همیشه برای خواسته هایمان تلاش می کردیم . با این حال امروزه دیگر کارهایی که ما می کردیم را هیچ کودکی انجام نمی دهد و همه چیز برای آنها آماده است و همیشه در حال بازی کردن با تبلت هستند و با کسی نه حرف میزنند و نه کاری دارند و از همه مهم تر هیچ تحرکی ندارند و از صبح تا شب در یکجا ثابت می نشینند و هیچ کاری انجام نمی دهند .
بنابراین کمی برخی کارها را سفت و سخت بگیرید تا آنها را به چالش بیندازید تا تحرک دارا باشند .
 

2-مثال و راهکار نشان دهید تا کودک تنبل انگیزه پیدا کند

اگر فرزند شما هیچ تحرکی ندارد می توانید تعدادی مثال و راهکار به او نشان دهید و آنها را به انجام دادن برخی کارها در طول روز وادار نمایید و برای مثال می توانید از مثال :همانند میمون ببین و همانند میمون انجام بده را ذکر کنید .
بنابراین اگر فرزند شما به سنی رسیده است که به تنهایی می تواند به بیرون از خانه برای انجام دادن کارهای خانه برود ، می توانید خریدها و برخی دیگر کارها را بر عهده ی او بگذارید و فرزند شما در دفعات اول ممکن است خودداری کند ولی پس از گذشت زمان خودبخود دستورات شما را انجام خواهد داد .
اگر فرزند شما هم در این کارها با شما هماهنگ باشد و به خوبی این کارها را انجام دهد ، کارهای خانه راحت تر و با نظم بیشتری انجام خواهد شد و همچنین تکالیف خود را سر موقع انجام خواهد داد و یک شیوه زندگی سالم را در پی خواهد داشت .
 

3-انتظاراتی را تعیین کنید تا کودک تنبل خود را در مسیر فعالیت ببیند

هیچ فرقی ندارد که شما باید در چه سنی برای کودک خود برخی انتظارات را تعیین کنید و برای مثال اگر فرزند شما پیش دبستانی می توانید از آنها بخواهید تا اسباب بازی های خود را در جای مناسب خود قرار دهند و یا اتاق خود را به چه نحوی مرتب کنند و ... که باید ابتدا شما این کارهارا به او آموزش دهید و در نهایت انجام این کارهای کوچک باعث می شوند که دیگر فرزند شما تنبل نباشند و از پس کارهای خود بر بیایند .
اگر فرزند شما جوان است می توانید تمام قدرت خود را برای به تحرک در آوردن او کنید و می توانید برای مثال نحوه کار کردن با لباسشویی را به او آموزش دهید تا در مواقعی که شما در خانه نیستید بتوانند از پس کارهای خود بر بیایند و آموزش این کارها باعث تحرک او خواهند شد و دیگر در خانه یک فرد تنبل را مشاهده نخواهید کرد .
اگر فرزند شما این مسئولیت را نپذیرفت ، می توانید به آنها قول یک هدیه و جایزه را بدهید تا انرژی انجام دادن کارها را برای او چند برابر کنید و پس از اتمام کار از جانب آنها بسیار متشکر شوید و او را به دلیل انکه کاری که شما برعهده اش گذاشته بودید را تشویق کنید که برای او قوت قلب خواهد بود .
 

4- از او در آشپزخانه استفاده کنید ، این راه حلی عالی برای رفتار با کودک تنبل است

یکی از مواردی که در خانواده ها هزینه زیادی روی آن می شود غذا و مواد غذایی است . اغلب مواد غذایی گران هستند و نمی توان آنها را به دلیل اشتباه خراب کرد . اگر بتوانید از فرزندانتان در آشپزخانه استفاده کنید و طبخ و پز را به او آموزش دهید در مواقعی که خانه نیستید ، آنها می توانند برای خود غذا درست کنند و دیگر از بیرون از خانه غذا تهیه نمی کنند .
البته در صورتی می توانید این کارها را به او آموزش بدهید که آنها توانایی استفاده از لوازم آشپزخانه را دارا باشند و هیچ آسیبی به آنها نرسد .
سپردن این مسئولیت به فرزندان باعث به تحرک در آمدن آنها می شود و از حالت تنبل بودن خارج می شوند .
 how to motivate your lazy kid
چطور کودک تنبل را از جایش بلند کنیم 

5- به عهده گرفتن و داوطلب شدن را در کودک تنبل به یک عادت تبدیل کنید 

برای مثال می توانید از فرزندتان بخواهید که اسباب بازی هایش را جای مناسب و از پیش تعیین شده قرار دهد و ...
اگر فرزند شما تنبل است و مسئولیت انجام هیچ کاری را بر عهده نمی گیرد ، با سپردن برخی کارها به او باعث تحرک او خواهید شد و پس از مدتی کوتاه هر کاری که شما در خانه پیشنهاد کنید ، فرزندتان آنها را خواهد پذیرفت و در انجام دادن آن داوطلب خواهد بود . همانگونه که در بالا در طی 4 مورد گفته شد ، شما می توانید فرزندانتان را بدین طریق به تحرک وادار کنید و فرزند شما با برعهده گرفتن این چنین مسئولیت ها هم سرگرم خواهد شد و هم کاری را به پایان خواهد رساند .
 

6- با کودک بیرون بروید و از طبیعت لذت ببرید این راه حل زیبای رفع تنبلی است

در سال های اخیر ، مطالعات بسیاری در زمینه ارتباط تفریح و گشت و گذار با افزایش انرژی انجام شده است و هردو رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند و با گشت و گذار در طبیعت ذهن ما آرامش می یابد و در نهایت می توانیم راحت تر کارهای خود را انجام دهیم و با پیاده رویی و قدم زدن ، تحرک خواهید یافت .

6 استراتژی ساده برای تبدیل کودک تنبل به بچه زرنگ