آکاایران: درمان فشار خون بالا در کودک

آکاایران: علائم هشدار دهنده فشار خون بالا در کودک!

علت فشار خون بالا در کودک

میزان بالابودن فشارخون در کودکان و بزرگسالان متفاوت است. میزان فشارخون در بزرگسالان معیار استانداردی دارد درحالی که فشارخون اطفال براساس سن، قد و جنسیت آن ها اندازه گیری می شود. کودکانی که نسبت به همسن و سالان خود فشارخون بالاتری دارا باشند، احتمالا بیماری فشارخون دارند. فشارخون بالا در اطفال ممکن است به علت نامشخص (فشار خون بالای اولیه) یا ثانویه به بیماری دیگری باشد.

بیماری افزایش فشارخون یا پرفشاری خون کودکان به ندرت اتفاق می افتد ولی شناسایی آن بسیار مهم است؛ زیرا معمولا افزایش فشارخون در کودکان، نوع ثانویه است و یک عامل یا یک بیماری مهم، مانند بیماری کلیوی، بیماری مادر زادی قلب و عروق و بیماری غدد درون ریز فرد را تهدید می کند.

علائم و نشانه های پرفشاری خون در کودکان بستگی به بیماری زمینه ای وی دارد، متأسفانه در اکثر موارد افزایش فشارخون در کودکان فاقد علامت اختصاصی است به همین جهت والدین از این بیماری بی خبرند. اندازه گیری فشارخون باید جزو معاینه روتین سالیانه باشد و مسلم آن است که کودکان چاق بیشتر در معرض افزایش فشارخون هستند.

علائم فشارخون در کودکان

علائم شایع فشارخون، شامل سردرد، حالت منگی، خون دماغ، بی اشتهایی، تغییرات بینایی و تشنج است. برخی عوامل و شرایط باعث افزایش ریسک ابتلا به پرفشاری خون در کودکان می شوند که مهم ترین آن ها توده بدنی بالا است و این خود متأثر از سبک زندگی، عادت غذایی و زمینه ژنتیک است. کم تحرکی وزندگی آپارتمانی و مصرف غذاها و تنقلات پرانرژی، زمینه را برای چاقی و افزایش فشارخون فراهم می کند.

درمان فشار خون بالا در کودکان

برای درمان فشارخون بالا در کودکان، درصورتی که نوع آن ثانویه باشد، یعنی به علت یک بیماری زمینه ای، پرفشاری خون ایجادشده باشد، ابتدا باید بیماری اصلی مانند درمان بیماری کلیوی، برخی تومورها با منشأ عصبی و غدد درون ریز یا بیماری عروق و ... را درمان کرد.

پیشگیری فشارخون کودکان

بیماری فشارخون بالا در کودکان (نوع اولیه) با اقداماتی شامل مصرف کم نمک، کاهش وزن، مصرف مواد حاوی پتاسیم به مقدار کافی و تغییر سبک زندگی به زندگی سالم، قابل پیشگیری است، نکته مهم دیگر توجه به عفونت ادراری در کودکان و پیشگیری و درمان مناسب آن است، زیرا بیشترین علت فشارخون بالا (نوع ثانویه) در کودکان، آسیب کلیه به علت عفونت ادراری است.
اساس و پایه درمان فشارخون بالا در کودکان تغییر سبک زندگی با تغییرات در رژیم غذایی و ورزش منظم است. در کودکان چاق، قدم اول کاهش وزن است. مصرف میوه های تازه، سبزیجات تازه، فیبر کافی، محصولات لبنی کم چرب، کاهش مصرف سدیم (نمک)، مصرف غلات کامل، ماکیان و ماهی، آجیل و کاهش مصرف گوشت قرمز و نوشابه های حاوی قند و شیرینی ها، بسیار مهم است.
اخیرا ثابت شده که مصرف مقدار کافی مواد غذایی حاوی پتاسیم در کاهش فشارخون حتی از عدم مصرف سدیم (نمک) موثرتر است.
فعالیت فیزیکی منظم هوازی برای حداقل 30 تا 60 دقیقه در بیشتر روزها و کاهش بی حرکی به کمتر از دو ساعت در روز در کاهش فشارخون بسیار موثر است.
درمان دارویی در فشارخون بالا در کودکان وقتی مورد پیدا می کند که یا یک عامل زمینه ای مانند بیماری کلیوی وجود داشته باشد یا به تمهیدات فوق پاسخ مناسب ندهد.

علائم هشدار دهنده فشار خون بالا در کودک!