آکاایران: جشن های عجیب مخصوص بچه ها

بچه ها از متفاوت بودن لذت می برند. دوست دارند با ابزارهای مختلف، توجه بزرگ ترها را به خودشان جلب کنند. آن ها در مسیر رشدشان نیازمند توجه ما هستند اما گاهی ما به دلیل غفلت، آن ها را در مهمانی ها و دورهمی ها و موقع صحبت با دوستان مان نادیده می گیریم. این موقع است که بچه ها حس می کنند حضورشان برای ما نامرئی شده است.

آکاایران: بچه ها به این جشن های عجیب نیاز دارند!

جشن های عجیب مطابق میل بچه ها

آن ها از نامرئی شدن متنفرند. برای همین شروع می کنند به داد و فریاد، کشیدن لباس ما، شلوغی های بیش از حد و فریادهای مامااااااان یا بااااااااابااااااهای ممتد و اعصاب خرد کن شان، فضای خانه را پر می کند و ما مقابل دوستان مان از رفتار فرزندمان احساس شرم می کنیم. گاهی فراموش می کنیم این رفتار آن ها طبیعی است و این ماییم که باید برای این نیازشان از قبل برنامه ریزی می کردیم. ما با استفاده از خلاقیت های ساده، می توانیم کاری کنیم که این حس بد نامرئی شدن در جمع، به آن ها کمتر دست بدهد. می توانیم برای دیده شدن شان مهمانی های ساده و ویژه راه بیندازیم یا بخشی از مهمانی خودمان را برای دیده شدنشان به روشی که دوست دارند، برنامه ریزی کنیم. به طور مثال جشن  های عجیب راه بیندازید.
چند گام برای راه انداختن مهمانی های عجیب و غریب
در مهمانی هایی که برگزار می کنید، در کنار پختن غذا و تمیزکردن خانه، به فکر سرگرم شدن بچه ها هم باشید و برای آن برنامه ریزی کنید. به کودک یا کودکان تان بگویید در این مهمانی، آن ها می توانند به سلیقه خودشان لباس بپوشند حتی اگر لباس شان کمی عجیب باشد ، به او کمک کنید تا لباسش با نمک تر جلوه کند.

به مهمان های دیگرتان هم بگویید به بچه هایشان اجازه دهند لباس های نامتعارف و عجیب بپوشند مثل لباس سنتی، لباس عروس و تاج و.... اجازه دهید بچه ها با همان سر و وضع جلوی مهمان ها رفت وآمد کنند، خودشان را نشان دهند، شعر بخوانند و بازی کنند. از بچه ها در همان شکل و شمایل عکس و فیلم بگیرید. این کار، توجه و تایید شما را به آن ها نشان می دهد.

بخشی از زمان مهمانی هایتان را به بچه هایتان اختصاص دهید، از آن ها بخواهید در مقابل شما و مهمان ها شعری را که بلدند بخوانند یا درباره چیز خاصی که دوست دارند، صحبت کنند به طور مثال یک برنامه تلویزیونی یا یک اتفاق با مزه. آن وقت می توانید از بچه ها توقع داشته باشید بگذارند شما هم زمانی برای خودتان و دوستانتان وقت بگذارید. مدام آن ها را تحت فشار نگذارید که آن یکی شعرت را بخوان یا مقابل مهمانان این حرکت ورزشی را انجام بده یا فلان لغت انگلیسی را که یادگرفته ای معنی کن یا ساز بزن. بعضی بچه ها دوست ندارند مقابل جمع، کاری انجام دهند. بگذارید آن ها هم آزاد باشند.
مزایای روان شناسانه این بازی
دادن فرصت دیده شدن به کودک، به رسمیت شناختن حضور او و جلوگیری از نامرئی شدن وی در جمع.

پاسخ به نیاز کودک برای جلب توجه اطرافیان.

جلوگیری از خستگی، بی حوصلگی و رفتارهای اعتراضی کودک در جمع.

لذت تجربه متفاوت در مهمانی و ایجاد حس خوشایند مهمانی در کنار بزرگ ترها و شکل گیری علاقه برای حضور در مهمانی ها.

بروز علایق در پوشیدن لباس و راهنمایی همزمان او برای رعایت آداب پوشش. فرصت ارتباط با دوستان هم سن و سال با علایق مشترک.

bxs1