آکاایران: مادران کودکان خردسال چه نکاتی را باید رعایت کنند

مادر شدن یکی از نعمت های الهی است که باید به خاطر این نعمت بزرگ خداوند را شاکر باشیم . تربیت و نحوه ی برخورد با کودک یکی از اصول های مهمی است که باید مادران سرزمینمان با آنها آشنا شوند . در این مطلب شما را با نکات که باید مادرانی که کودک نوپا دارند رعایت کنند .

دوره ی خردسالی سنین 3 تا 5 سالگی را شامل می گردد که دوره ی سنی کودکستانی نیز نامیده می شود. در این دوره ی سنی ، کودکان نسبت به هم تفاوت هایی دارند که کم و بیش در طول زندگی نیز ادامه دارد. این مرحله ی سنی ، به لحاظ رشد و نمو رفتاری ، اخلاقی ، جسمی و همچنین شکل تغذیه ی کودک ، از اهمیت خاصی برخوردار است.

مادر شدن می تواند گیج کننده باشد، مخصوصا وقتی که پند و اندرزها از هر طرف سرازیر شوند. بنابراین ما برای شما لیستی مختصر از تمام نکاتی که پدر و مادرها باید بدانند تهیه کرده ایم تا به شما اعتماد بنفس لازم را برای پذیرفتن نقش جدیدتان در زندگی بدهد.

راه های برخورد با کودکان خردسال که باعث اعتماد بنفس والدین می شود

1. در لحظه زندگی کنید

دیگر نباید نگران انجام کارهای روزمره باشید؛ شستن لباس ها، جمع و جور کردن خانه، خرید و ...، یاد بگیرید با کودک تان در لحظه زندگی کنید و از لحظات با هم بودن تان لذت ببرید. الویت با رسیدگی به فرزند کوچک تان است.

2. در مورد غذا خوردن کودک تان سخت نگیرید

منتظر عادت های عجیب و غریب غذایی کودک نوپای تان باشید. تنوع را فراموش نکنید و کودک را مجبور نکنید چیزی را بخورد و از غذا نخوردنش نگران نشوید. بچه ها هر وقت گرسنه بشوند غذا می خورند.

3. عادت شان بدهید زود بخوابند

کودک تان باید نیازهای خوابش را تامین کند و شما هم زمانی برای شارژ کردن باتری تان داشته باشید!

نکات مهم که مادران باید بیاموزند


4. هر وقت لازم است قاطعانه «نه» بگویید

هر چه بهتر بتوانید جواب منفی به درخواست های غیر منطقی کودک تان بدهید، دفعات کمتری مجبور خواهید شد شاهد داد و بیدادهای او باشید. وقتی کودک تان در فروشگاه تقاضای خریدن یک کارتن بستنی کرد، می توانید انتخاب کنید که یکبار برای همیشه همانجا یک «نه» قاطعانه بگویید، یا اینکه یک کارتن بستنی در فریزر خانه داشته باشید و هر شب مجبور باشید «نه» بگویید.

5. رسم های کوچک و جالب خلق کنید

شب قبل از تولد کودک تان، دور میز آشپزخانه بادکنک آویزان کنید تا او، صبح روز تولدش با یک روز خاص روبرو شود. وقتی فقط شما و بچه ها در آسانسور هستید، صداهای خنده دار از خودتان در بیاورید. یک زبان بدن مخصوص برای لحظات خاص خلق کنید که فقط شما و بچه ها معنی اش را بدانید.

6. برای روزهای ناخوشی آماده باشید

داروهای تب بُر یا مسکن را همیشه در خانه داشته باشید تا مجبور نشوید نیمه شب وقتی حال کودک تان بد شد، در خیابان دنبال داروخانه ی شبانه روزی بگردید.

7. کودک تان را بشناسید

هر بچه ای، ترکیبی منحصربفرد از قدرت ها و ضعف هاست. سعی کنید واکنش ها و انتظارات تان را با فرزند خودتان متناسب کنید.
 کودکان خردسال

نکاتی طلایی که باید مادران یاد بگیرند

8. بدانید قرار است برای کمک خواستن روی چه کسانی حساب کنید

کسانی را که می توانید به وقت نیاز سراغ شان بروید شناسایی کنید. دوستانی که خوب بلد باشند هر وقت نظرشان را خواستید نظر بدهند و هر وقت لازم بود سکوت کنند و فقط گوش بدهند و یار و یاورتان باشند، خیلی با ارزشند و هر وقت که نیاز به کمک داشتید اولین کسانی هستند که باید خبرشان کنید. برای یک مادر با کودکی خردسال، داشتن این دوستان و اقوام، موهبتی مضاعف است. این افراد را دوست داشته باشید و مرتبا از آنها قدردانی کنید.

9. یادتان باشد که الگو هستید

جوری مادری کنید که نقش مادری برای فرزندان جذاب باشد و آرزو کند روزی بچه هایی داشته باشد و شما مادربزرگ شان باشید. اگر همیشه استرس داشته باشید، اخمو باشید یا بهانه گیر و وسواسی، او رویای بچه دار شدن را در سرش نخواهند پروراند.

10. به همسرتان هم مسئولیت بدهید

همسرتان را تشویق کنید تا او نیز مسئولیت هایی را به عهده بگیرد؛ کودک تان را حمام کند، برایش کتاب بخواند یا او را به پارک ببرد. این فعالیت ها فرصتی هستند تا ارتباط پدر و فرزندی را محکم تر کنند و ضمنا شما هم نفسی تازه کنید.

11. در مورد تصمیمات پولی تان با کودک تان حرف بزنید

اگر پنیر را از مارکی می خرید که قیمت کمتری دارد اما کیفیتش خوب است یا فعلا از خریدن کیفی صرفنظر می کنید تا زمانی که آن را حراج کنند، این طرز فکرتان را به کودک تان توضیح دهید.

12. هر روز برایش کتاب بخوانید

کتاب خواندن به پرورش تخیل کودک تان کمک می کند و از بهترین وقت گذرانی هاست.

13. تغییرات بزرگ را آهسته تر به پیش ببرید

می خواهید شیشه شیر کودک تان را از او بگیرید و با فنجان و لیوان جایگزینش کنید؟ قصد دارید اتاق خوابش را از خودتان جدا کنید؟ درست است که دوست دارید این تغییرات را سریع تر انجام دهید اما این اتفاق ها می توانند برای کودک خردسال شما پریشان کننده باشند. اجازه دهید با فنجان جدیدش بازی کند یا در تختخواب جدیدش با هم بنشینید و برایش کتاب بخوانید. وقتی به تجربه ی جدیدش با تمام حس هایش خو بگیرد، می توانید تغییر را اعمال کنید. پس صبور باشید.

14. اجازه دهید خودش به خواب برود و تا آخرین لحظه کنارش نمانید

کارهای قبل از رفتن به رختخواب را انجام دهید؛ مسواک زدن، کتاب خواندن، نوازش کردن و ...، بعد همان زمان که خواب آلود اما هنوز بیدار است، او را تنها بگذارید تا خودش به خواب برود. اگر آنقدر کنارش بمانید و نوازشش کنید تا کاملا بخوابد، همیشه برای خوابیدن به شما نیاز خواهد داشت.

15. به او مسئولیت بدهید

اجازه دهید فرزند تان در انجام کارهای خانه سهمی داشته باشد. کارهای کوچکی چون مرتب کردن تخت، چیدن میز و جمع کردن اسباب بازی ها باعث ایجاد اعتماد بنفس می شوند چون شما به او اطمینان کرده اید که می تواند از پسش بربیاید.

16. به حس ششم خود اعتماد کنید

حتی اگر نمی توانید متوجه شوید چرا کودک تان حالش خوب نیست، اما حس تان به شما می گوید که باید او را نزد پزشک ببرید، به حس تان اعتماد کنید.

17. پیشخدمت نباشید

بچه ها توانایی های زیادی دارند. عادت شان دهید لباس های شان را سر جای خود قرار بدهند و از همان کودکی یاد بگیرند کارهای شخصی شان را خودشان انجام دهند. شما پیشخدمت آنها نیستید.

18. اگر اشتباهی کردید، عذر خواهی کنید

اگر سهوا اشتباهی در مورد کودک تان مرتکب شدید از او عذرخواهید کنید. با این کار به او یاد می دهید اشتباه کردن ایرادی ندارد اما باید آن را بپذیرد و عذر خواهی کند.

19. وقتی عصبانی هستید، فورا واکنش نشان ندهید

وقتی عصبانی و خشمگین هستید، احتمال اینکه واکنش منطقی و درست نشان دهید کمتر است. لازم نیست فورا جواب بدهید. بگذارید کمی زمان بگذرد و آرام شوید و بهتر فکر کنید.

20. خواهر و برادرها را تشویق کنید با هم دوست باشند

می توانید هر روز از آنها بخواهید یکی از کارهای خوب برادر یا خواهرشان در آن روز را بازگو کنند. با این کار تشویق شان می کنید به جای ایرادها، نقاط قوت و مثبت همدیگر را ببینند.

21. برای پنجره ها حفاظ بگذارید

حتما همه ی پنجره های خانه را ایمن کنید تا احتمال افتادن کودک صفر شود.

22. همیشه یک دست لباس اضافی همراه خود داشته باشید

هرگز خانه را فاقد حداقل یک دست لباس اضافی کودک در ساک دستی تان ترک نکنید. تصورش را هم نمی کنید چه زمان هایی ممکن است به آن نیاز پیدا کنید.

23. حرف های غلوآمیز مادرهای دیگر را باور نکنید

وقتی دوستان و آشنایان در مورد استعدادهای شگفت انگیز و کارهای خارق العاده ی کودکان خود حرف می زنند، خونسرد باشید. احتمالا بزرگنمایی می کنند یا دروغ می گویند!
 

24. از خاطرات کودکی خود برای فرزندتان تعریف کنید

در مورد خاطرات و ماجراهای جالب زندگی خود برای کودک تان حرف بزنید، چون جزو شیرین ترین قصه هایی است که او دوست دارد بشنود.

25. گوشی تلفن را کنار بگذارید

وقتی با بچه های تان هستید، تلفن کردن و ایمیل زدن و چت کردن را تعطیل کنید. بچه ها خوب می فهمند که شما به آنها توجهی ندارید.

26. هر روز کمی با هم بیرون بروید

سعی کنید هر روز چند دقیقه هم شده با هم بیرون بروید و زیر آسمان باشید! بیرون رفتن فرصتی است برای فرار از زندگی یکجا نشینی و تکنولوژی زدگی. کودک شما برای رشد کردن و پرورش تمام احساس های خود به فضای باز شدیدا نیاز دارد.

27. گاهی هم احمق شوید!

زندگی به اندازه ی کافی جدی و سخت گیر است. بگذارید کودک تان خنده های شما را ببیند، ادا در بیاورید، دنبال شان کنید و بچه شوید.
28. کمی هم راه بروید

برای رفتن به فروشگاه محل از پاهای تان استفاده کنید! قدم زدن با کودک تان فرصتی است برای حرف زدن، دیدن چیزهای نوین و گفتگو در مورد آنها و ...

29. در مورد قوانین، شُل نگیرید

قوانین درست و قطعی را وضع کنید و آنها را شفاف توضیح دهید. ممکن است بچه ها شما را در آن لحظه با قیافه ی جدی دوست نداشته باشند اما در اعماق دل شان همیشه عاشق شما هستند. پس اصول را جدی بگیرید.

30. مهارت های ریاضی کودک را از همان خردسالی تقویت کنید

از هر فرصتی برای بازی با اعداد، اندازه ها و شکل ها استفاده کنید. سیب و پرتقال هایی را که در سبد خریدتان گذاشته اید با هم بشمارید. از او بخواهید به شما بگوید در میان بسته های خریدتان کدام از همه بزرگ تر یا
کوچک تر است. به اشکال هندسی دور و برخود اشاره کنید و نام شان را تکرار کنید.

31. قوانین منصفانه وضع کنید

پایبند ماندن به قوانینی که وضع می کنید بسیار مهم است، اما پیش از تصمیم قطعی، بازبینی شان کنید تا منصفانه باشند

32. گاهی وسط تمام مشغله های تان برقصید

وقتی از کارهای تمام نشدنی خسته شدید، موزیک پخش کنید و برقصید. درست است وقتی خسته و نگران و آشفته هستید، لبخند زدن هم سخت است چه برسد به رقصیدن! اما این کار را بکنید و بگذارید کودک تان هم ببیند که شما چطور خود را از تنش رها می کنید. او هم با شما خواهد رقصید.

33. به سوال های بی پایانش جواب دهید

البته در حد حرف آسان است، اما واقعیت این است که بچه های کوچک در مورد هر چیزی در این دنیا کنجکاو هستند. اگر دست از جواب دادن به سوال های شان بکشید، آنها نیز دست از سوال کردن خواهند کشید.

34. از عکس ها و فیلم های تان بک آپ بگیرید

شما نباید خاطرات دیجیتال خود را از دست بدهید. از تمام عکس ها و فیلم هایی که از خاطرات خود ثبت می کنید بک آپ بگیرید.

35. آداب معاشرت را به کودک تان یاد بدهید

به کودک تان یاد بدهید تماس چشمی برقرار کند، لبخند بزند و دوستان نوین پیدا کند. آداب معاشرت را با او تمرین کنید. به او آموزش بدهید که برای تاثیر گذاشتن در نگاه اول، فقط یک بار فرصت دارد.

36. قدردانی را به او یاد بدهید

هر شب کمی کنارش دراز بکشید و از او بخواهید اتفاق های خوب آن روز را مرور کند، داشته هایش را به یاد بیاورد و بابت نعمت هایی که دارد سپاسگزار باشد. توجه به داشته ها، یک عادت مثبت و دوست داشتنی است که شادی و خوشبینی را تقویت می کند.

37. احساسات خود را با حرارت بروز بدهید

بگذارید کودک تان بداند چقدر دوستش دارید؛ با رفتار و کلام تان این را نشان دهید که چقدر عاشقش هستید و برای شما خاص است.

نحوه رفتار با کودک خردسال توسط والدین