آکاایران: بهترین راه حل های موثر بی خوابی کودکان

مشکل خواب فرزندتان را جدی بگیرید ؛ نا آرام بودن و بدخوابی کودکان تاثیر منفی مستقیمی در رشد جسمی و ذهنی او خواهد داشت. برای اینکه کودکان خواب شبانه آرامی دارا باشند زمانی رابرای خوابیدن تعیین کنید ،اجازه دهید کودک لباس خواب پتو و هرچیزی دیگر که لازم دارد انتخاب کند،  داستان های وحشتناک برایشان تعریف نکنید، بگذارید تصور خوبی دارا باشند تابخوابند و کابوس نبینند حتما بعد از ظهر استراحت کرده باشند .اگر شما کودکان رابه رختخواب ببرید به آرمششان کمک کرده اید فراموش نکنید اغلب اوقات کودکان ترس از دست دادن و تنها ماندن دارند و شما با این روش او را به آرامش می رسانید. در این بخش از نکات مربوط به مراقبت از کودک به مسئله مهم خواب این گروه از خانواده خواهیم پرداخت.

راه چاره رفع بدخوابی و خواب نا آرام کودکان

راه کارهایی موثر و ساده برای رفع بدخوابی کودکان

بچه ها خواب بعدازظهررا ازدست ندهند

ممکن است فکرکنید نخوابیدن درطول روزبه کودک کمک می کند تا شب بهتر بخوابد اما کودکان بین سن 2تا3سال به چرت زدن صبح یا بعدازظهر نیاز دارند زیرا والدین فکرمی کنند اینطور کودک شب بهتر می خوابداما خستگی زیاد هم باعث می شود به سختی بخوابندوخواب شبانه بهم بریزد ،اینطور که فاقد چرت درطول روز شب شام نخورده و زودتر خوابشان میبرد و صبح آفتاب نزده به دلیل گرسنگی بیدارمیشوند پس برنامه ریزی کنید کودک درطول روز چرت کوتاهی بزند و شب به وقت بخوابد.

ایجاد زمان ومکان مشخص برای خوابیدن
بسیارحائز اهمیت است که چرت زدن وخوابیدن زمان مشخصی داشته باشد واصلا قابل بحث نیست چون راحتربخواب میروید این تمرین باعث میشود حال ونظم بهتری داشته باشید.
 
ایجاد کارهای ساده و آرام بخش بطور روزمره
تنظیم زمان هایی بطور روزمره قبل از خواب به کودک حس ارامش میدهداین زمان می تواند 5دقیقه تا یک ساعت نیم باشد؛ این فعالیت هامثل یک دوش آب گرم ،موسیقی آرام بخش قصه است اما بخاطر داشته باشید این کارها راهرشب باید انجام دهید وکارهای سخت طولانی را کنار بگذارید.
 
اسباب بازی وپتو های مورد علاقه را کودک به رختخواب ببرد
پتوهای سبک واسباب بازی های مورد علاقه کودک را به اوبدهید تا به رختخواب ببرد کودک اینطور احساس امنیت و آرامش بیشتری می کند امابخاطرد اشته باشید مراقب کودکان حدود بالای یک سال باشید زیرا ممکن است با پتو دچار خفگی شوند.
 تربیت کودک  
بهترین رفتار والدین هنگام بدخوابی کودکان
اجازه دهید کودک کارهای مربوط خواب را خودش انتخاب کند
به کودک این اجازه را دهید لباس موسیقی اسباب بازی را که برای خواب نیاز دارد انتخاب کند چون اینطور حس کنترل و راحتی بیشتری پیدا می کند. ازگهواره تا رختخواب فاصله تقریبا زیادی است ، کودکان باید تا2سال در گهواره بخوابند بیشترکودکان بین سن 2 تا سه و نیم آمادگی رفتن به رختخواب رادارند و اگربخواهند دستشویی روند یا ازتخت بالا روند می توانند امادرابتدا کودک با محیط نوین نا آشناست.

برای رفع مشکل بدخوابی و جدا کردن اتاق خواب کودک او را با محیط نوین وفق دهید

در اینجا به برخی از نکات برای وفق گرفتن بهتر می پردازیم؛
کودک را در کارها درگیرکنید
اجازه دهید کودک ملحفه خود را انتخاب و رختخوابش رادرست کند مشارکت کودک درکارها باعث می شود زودتر با محیط خو بگیرد.
قدردانی ازکودک
اجازه دهید کودک بداند به آن افتخار می کنید و ا زاینکه بزرگ شده و به رختخوابش میرود خوشحال هستید.
جابجایی او را جشن بگیرید
دنبال راهی برای جشن گرفتن باشید مثلا می توانید او راباغ وحش ببرید یادکوراتاق کودک روبالشتی پرده اتاق را عوض کنیدیاچندعکس آویزان کنید اینکارها هزینه زیادی ندارداماتاثیرگذاراست
حس امنیت را در او ایجاد کنید
کودکان چه درگهواره بخوابند چه در رختخواب امنیت فضای خوابشان حائز اهمیت است. اسباب بازی های بزرگ که بتوانند از ان بالا روند و پارچه یا کراوات که دورگردن ببندند جلوی دست کودک نگذارید ، همه چیز راچک کنید حتی عکس ها و پرده های کودک چون کودکان کنجکاو هستند و این خود یک مسئله مهم است.
بدلیل کاهش خطر سقوط کودکان ازتخت یک طرف تخت را به دیوار وسمت دیگرآن را نرده بزنید به محض اینکه کودک خوابید همه ی موارد مخاطره انگیزمثل پرده پنجره راچک کنید.
 روانشناسی خواب کودک  

راهنمای والدین برای حل مشکل بدخوابی کودکان و خواباندن بچه ها در اتاق جدا

رختخواب رابرای خوابیدن آماده نگه دارید
مطمئن شوید کودک حتما برای خوابیدن به رختخواب میرود بنابراین هروقت به رختخواب روند احساس آرامش می کنند کودکان را محدود نکنید که هروقت کار دارید بخوابند.
مطمئن شوید محیط خواب راحتی دارد
بسیاری از فاکتورها هستند که خواب کودک رامختل می کند کلید داشتن خواب راحت شب فراهم کردن محیطی آرام است ،بنابراین صدای تلوزیون را کم کنید و اگرکودک عادت دارد لباس خواب بپوشد اینکار را کنید اگرکودک از تاریکی می ترسد حتما لامپ شب خواب روشن کنید.
در زمان خواب فیلم ها وکتاب های خاص را کنارگذارید
دیدن فیلم های ترسناک درنزدیکی زمان خواب عامل بازدارنده خوابیدن است که باعث کابوس می شودبنابراین وقتی فیلمی رامی بینید یاکتابی رامی خوانید مطمئن شوید مناسب سن کودکتان باشد.
حس اطمینان را در او ایجاد کنید
اگرکودک نیمه شب بیدارشد او راخسته نگه دارید اگرکودک نیمه شب بیدارشد این اطمینان را به اودهید که نزدیک او هستیدو همه چیزخوب است اما وقت گذاشتن زیاد اثر معکوس دارد بنابراین کودک راخسته نگه دارید.
تصورات خوب داشته باشید
بیشتر کودکان معمولا بین سن 3تا6 سال کابوس می بینند اگرکودک کابوس می بیند سریع خود رابه او برسانید و به آرامی  و مهربانی به او اطمینان دهید که همه چیز آرام است ، هرگز او را سرزنش نکنید تا بیشتر ناراحت و عصبی شوند ؛ فراموش نکنید که یکی از راه های درمان کابوس کودکان دوستانه رفتار کردن والدین است.

رفع مشکل بدخوابی و نخوابیدن کودکان در اتاق خودشان