آکاایران: ویژگی پدر و مادرهای موفق

موارد زیادی وجود دارد که دوست دارید به فرزندان خود بیاموزید ولی هیچ رفتاری با یک بار آموختن بدست نمی آید وآنان نیز همیشه برای فرا گرفتن آمدگی ندارند. آموزش نیاز به وقت ، حوصله و موقعیت شناسی دارد. اگر والدین در این کار پشتکار نداشته باشند، خسته و بی حوصله شوند یا از کوره در روند، احترام خود را نزد فرزندان از دست خواهند داد.

همه پدر و مادرها می خواهند به فرزندانشان کمک کنند تا رشد خوبی دارا باشند، شاد باشند و انسان های لایقی بار بیایند. در بیشتر موارد والدین باید یاد بگیرند در مسیری که در پیش دارند چه راهکارهایی جواب می دهد، اما اغلب در این مسیر پرپیچ و خم، اشتباهاتی هم وجود دارد که باعث خستگی و نگرانی آنها می شود.

چگونه پدر و مادر موفقی باشیم؟

کودکان و والدینی که از هر نظر کامل و بی عیب باشند وجود ندارند. فرزندان همیشه آنگونه که والدین توقع دارند عمل نمی کنند. مشکلات کودکان معمولا یک شبه حل نمی شود و تغییرات در کودکان و بالغین تدریجی ، آرام و مرحله به مرحله صورت می گیرد. برخی والدین وقتی درتغییر عادات و رفتارهای فرزندشان به مشکل برمی خورند، به سرعت آشفته و ناامید می شوند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند.

درادامه می گوییم چه تغییرات ساده ای در عادت های خود به عنوان پدر و مادر می توانید ایجاد کنید که مهارت های فرزندان را رشد داده و زندگی بهتری برایشان فراهم کنید،عادت هایی که ویژگی های تقریبا مشترک والدین موفق است.

به بچه ها مسئولیت می دهند: اغلب وسوسه می شوید که تمام کارهای خانه را خودتان انجام دهید،شما سرعت بیشتری دارید و بهتر از پس کارها برمی آیید و مجبور نیستید به هیچ کس دیگری یاد بدهید که چطور این کارها را انجام بدهد. زمانی که شما امروز برای فرزندانتان صرف می کنید تا نحوه انجام کارها را یاد بگیرند،پاداش و نتیجه ای بلند مدت خواهد داشت. از سنین پایین کودکتان شروع کنید و در کارهایی که می تواند با شما مشارکت داشته باشد از او کمک بگیرید.فرزند هشت ساله شما می تواند لباس های شسته شده را تا کند.

برای بچه ها کتاب می خوانند: کتاب خواندن برای بچه ها کاری است که حتی والدین شاغل هم می توانند انجام دهند.
کتاب خواندن برای فرزندتان، تاثیرات ماندگار هم برای شما و هم برای کودکتان دارد.با این کار می توانید کیفیت زمان با هم بودنتان را بالا ببرید، چون فرزندتان می داندکه در این هنگام، تمام تمرکز و حواس پدر یا مادرش فقط معطوف به اوست.

کتاب خواندن برای فرزندتان به نفع مهارت های خواندنی او در مدرسه نیز خواهد بود.تحقیقات نشان داده است بچه های 4 تا 5 ساله ای که سه تا پنج بار در هفته برایشان کتاب خوانده می شود،نسبت به سایر همسالان خود، تیزفهم تر هستند.

کمکشان می کنند فرصت هایی برای داوطلب شدن پیدا کنند:وقتی بچه ها برای انجام کاری داوطلب می شوند یاد می گیرند کمتر خودخواهانه فکر کنند.بچه ها در حالت عادی نمی دانند چطور به افراد بیرون از خانواده خود توجه و کمک کنند،
مگر اینکه شما فرصت هایی برای همدلی و همکاری برای آنها فراهم کنید.

اگر فرد ناتوانی در خیابان برای انجام کاری نیاز به کمک دارد و فرزندتان از پس این کار بر می آید، تشویقش کنید تا این کار را انجام بدهد.

به آنها پس انداز کردن را یاد می دهند:عادت دادن به پس انداز کردن را باید از سنین پایین شروع کنید.والدین باید به بچه ها یاد بدهند که 25 درصد از پول توجیبی شان را پس انداز کنند. وقتی بزرگ تر شدند و دریافت منظمی از پول داشتند، آنها را به بانک ببرید تا با افتتاح حساب پس انداز، خودشان پس انداز کردن را تجربه کنند و این برایشان تبدیل به یک عادت همیشگی بشود.

وقتی دوست دارند یک چیز بزرگ بخرند، به جای اینکه تمام مبلغ را در اختیارشان بگذارید با کمک خودشان برنامه ای ترتیب دهید تا با پس انداز کردن مبالغ بیشتر بعد از مدتی مشخص، خودش توانایی خرید چیزی را که می خواهد به دست بیاورند.
آنها باید ارزش پولی را که به دست می آورند و زمانی را که صرف پس انداز آن می کنند، درک کنند.

تشویق شان می کنند هر روز ورزش کنند:اگر شما به بچه ها کمک کنید از همان کودکی از ورزش کردن لذت ببرند، این عادت را با خود به دوران نوجوانی، جوانی و بزرگسالی خواهند برد.

آنها را در کلاس های ورزشی ثبت نام کنید. هر شب قبل از شام چند دقیقه وقت بگذارید و با هم یک فعالیت ورزشی در حیاط یا پارک نزدیک خانه انجام دهید.

کمکشان می کنند اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعیین کنند:اهداف هم مانند مسئولیت ها متناسب با رشد و بالا رفتن سن بچه ها، پیچیده تر و بزرگ تر می شوند.وقتی بچه ها کوچک هستند به آنها کمک کنید راندن سه چرخه یا پس انداز برای خریدن اسباب بازی مورد علاقه شان را برای خود هدف در نظر بگیرند.

بچه های بزرگ تر می توانند برای خریدن اتومبیل، ورود به دانشگاه یا یک سفر تفریحی پس انداز کنند.این هدف ها به آنها کمک خواهد کرد به آینده هم فکر کنند نه فقط به چیزی که در همین لحظه می گذرد.ویژگی های پدر و مادرهای موفق هدف تعیین کردن و برای رسیدن به آن تلاش کردن به آنها یاد می دهد ارزش تحمل برای برآورده شدن خواسته ها را یاد بگیرند.

یادشان می دهند که ارتباط همیشگی با خانواده شان را حفظ کنند:بچه ها با بزرگ تر شدن، احساس استقلال طلبی بیشتری پیدا کرده و دوست دارند وابستگی ها به خانواده را کمتر کنند.این یک تحول طبیعی و مثبت است. اما باید این را بدانند که با مستقل شدن،همچنان به راهنمایی ها و نظارت والدین خود نیاز دارند، مخصوصا وقتی پای اینترنت و رسانه های اجتماعی به میان می آید.

تحسین کودک بسیار ارزشمند است. کودکان در هر مرحله سنی که باشند تمایل دارند والدین آنها را بپسندند و از آنها راضی باشند. کودک نمی داند کدام رفتار مناسب و کدام نامناسب است. او هر رفتاری را که با واکنش والدین روبرو شود یا او را به هدف برساند مثبت تلقی کرده و تکرار خواهد نمود. تصور نکنید داشتن رفتار مناسب امری بدیهی و از وظایف فرزند شماست و یا رفتارهای فوق العاده است.

پدر و مادرهای موفق چه ویژگی هایی دارند؟