آکاایران: پاسخ به سوالات کودکان در زمینه ی مسائل جنسی 

سنین 3 تا 5 سالگی به بعد بخشی از سوالات کودکان نیز در مورد مسائل جنسی است. از حدود 5 سالگی به بعد ممکن است کنجکاوی های جنسی به گونه ای دیگر در میان کودکان دیده شود.

 
در تربیت جنسی، درک دقیق والدین از شرایط کودک بسیار مهم است و نباید به سوال یا بیداری جنسی او بی اعتنایی کرد یا با نصیحت های افراطی کودک را ترساند.
 
سوال جنسی کودک جواب ساده می خواهد
 
سن مناسب برای آگاه کردن کودک از مسائل جنسی زمانی است که او سوال جنسی می کند و زمان شروع آن در کودکان یکسان نیست. به گفته والدین، اولین و مهم ترین سوالی که کودک می پرسد این است که بچه چطور ایجاد می شود و چگونه به دنیا می آید؟
ما نباید به کودکمان دروغ بگوییم یا سوال او را بی جواب بگذاریم. والدینی که به سوال جنسی کودک پاسخ نمی دهند یا به کودک می گویند او را از بیمارستان گرفته اند یا از کسی خریده یا از جایی آورده اند یا آن که القا می کنند که بچه از خوردن چیزی از سوی پدر و مادر و بزرگ شدن او در شکم مادر ایجاد می شود، باعث ایجاد ترس و دلهره در کودک شده و روان او را بیمار می کنند
 
 
 وقتی کودک از والدین خود این تفاوت را می پرسد، فرصت مناسبی است که هویت جنسی اش را به او بشناسانیم. اما چگونه؟ روان شناسان معتقدند از فرزندتان بخواهید که به تفاوت های ظاهری پدر و مادر یا خواهر و برادرش توجه کند، سپس به او بگویید این تفاوت ها در همه قسمت های بدن ما وجود دارد و این خواست خدا است.
 
وقتی کودک توانایی حرکتی پیدا می کند و بدن خود را لمس و کشف می کند، اندام تناسلی خود را هم پیدا می کند. کاملا طبیعی است و با بزرگ شدن کودک از بین می رود.
 
 والدین در زمان کسب این تجربیات نباید کودک را دعوا کرده و او را شرمگین کنند بلکه باید از پیش هر کاری که توجه کودک را به این ناحیه و اهمیت و معنای آن جلب می کند، دور کنند.
 

آکاایران: چگونه به سوالات کودکان درمورد مسائل جنسی پاسخ دهیم؟

 
در رفتارهایتان دقت کنید
به عنوان مثال پسر بچه ای که مادر خود را در حال عوض کردن لباس می بیند، می خواهد او را نگاه کند اما پدر و مادر باید پوشش مناسب را در منزل و هنگام استحمام فرزند شان دارا باشند.پس مسئله مهم این است که پدر و مادر هنگام استحمام فرزند جنس مخالف شان پوشش مناسب را حفظ کنند. در آموزه های دینی ما هم آمده است که وظیفه استحمام پسر بعد از 3 سالگی به عهده پدر است. 
 
 
 

چگونه به سوالات کودکان درمورد مسائل جنسی پاسخ دهیم؟

4.557
منبع : سیمرغ /ن
.

منبع :