آکاایران: معصومه افسری، کارشناس اداره بهداشت روان به والدین توصیه میکند در دعوای فرزندان دخالت نکرده و از هیچکدام جانبداری نکنند.

در دعوای فرزندان، والدین نباید در مقام قاضی ظاهر شوند و ببینند که چه کسی اول شروع کرده و حق با کیست. والدین باید با مسأله رقابت فرزندان از موضع یک بزرگسال و بالغ برخورد کنند.

اگر فرزندان حین دعوا از ناسزا و ادبیات توهین آمیز استفاده می کنند، والدین به آنها گوشزد کنند که برای بیان احساسات خود از کلمات مناسب استفاده کنند همچنین در زمان دعوا اگر والدین نمی دانند مقصر کیست در این مواقع، هردو نفر را با پیامد رفتارشان رو به رو کنند و فرزندان را تشویق کنند تا خودشان اختلافشان را بدون درگیری و مشاجره حل کنند.

اگر والدین می دانند مقصر چه کسی است بدون جانبداری از دیگری، با مقصر صحبت کرده و مقصر را تنبیه نکنند چون این کار به اختلاف دامن می زند.

اگر علی رغم تمام تلاش والدین برای خاتمه دادن به نزاع هنوز دعوا ادامه دارد، بچه ها را در اتاق های جداگانه قراردهند و آنقدر آنها را جدا از هم نگهدارند تا آرام شوند و در این مرحله والدین می توانند آنها را تهدید کنند که اگر مقررات را رعایت نکنند مجازات خواهند شد.

اگر بچه ها به صورت مداوم با یکدیگر دعوا می کنند و هیچ آتش بسی میان آنها برقرار نمی شود لازم است والدین با روانپزشک یا روان شناس مشورت کنند.

تنها در صورتی که در نزاع، احتمال آسیب جسمی یا شکستن وسایل وجود دارد والدین باید مداخله کنند و فرزندان را از هم جدا کنند.

اگر کودکی اسباب بازی کودک دیگر را بشکند باید آن اسباب بازی را برایش بخرد و اگر پول ندارد باید یکی از اسباب بازی های خودش را به او بدهد.

والدین دعواهای جزئی را نادیده بگیرند زیرا اغلب کودکان این دعواها را برای جلب توجه والدین انجام می دهند. وقتی کودک رفتار شایسته و خوبی از خود نشان می دهد کمتر مورد توجه قرار می گیرد در عوض وقتی رفتارهای بد و ناشایست از کودکان سر می زند والدین به آنها توجه می کنند و کودک از این رفتارهای بد به عنوان حربه برای جلب توجه والدین استفاده می کنند

منبع :