آکاایران: رفع مشکل چرخش جنین در ماه نهم بارداری

آکاایران: رفع مشکل چرخش جنین در ماه نهم بارداری

نحوه قرار گرفتن جنین و چرخش جنین در ماه نهم بارداری

اگر جنین در روزهای آخر بارداری در حالت پشت باشد سعی کنید حالت آن را تغییر دهید البته کارشناسان راه های مختلفی را برای چرخش جنین ارائه داده اند که بهتر است هر اقدامی در این زمینه توسط فرد متخصص و پزشک معالج صورت گیرد.چرخش جنین

توصیه پزشک زنان دانشگاه نیویورک در مورد چرخش جنین

چرخش جنین در هفته ۳۷ بارداری ، اگر جنین در ماه نهم چرخشی داشته باشد که برای زایمان ایجاد مشکل کند پزشک باید دست به کار شود تا حرکت جنین و چرخش آن را به سمت مناسب هدایت کند یعنی با دستانشان فشار روی شکم بیاورند تا جنین بچرخد .
تقریبا همه ی بیمارانی که در این حالت قرار دارند این روش را به آنها پیشنهاد می کنند مگر اینکه روش غیر دارویی دیگری برای زایمان طبیعی دارا باشند .پزشک زنان دانشگاه نیویورک و دستیار کلینیک بیان میکنند چرخش معمولی جنین به سمت سر تقریبا بیشتر از ۵۰ درصد با موفقیت انجام می شود ممکن است عوارض خطرناکی مثل پارگی غشا را داشته باشد که باید با امکانات لازم و دربرخی موارد سزاریان صورت گیرد.

رفع مشکل چرخش جنین در ماه نهم بارداری  -آکارفع مشکل چرخش جنین در ماه نهم بارداری  -آکا

دانستنی های مهم در مورد چرخش جنین در ماه نهم بارداری

حرکت کردن قدم زدن به گشاد شدن رباط ها و مفاصل لگن کمک می کند وفضایی را برای چرخش جنین و زایمان آسان تر ایجاد می کند .پزشکان یا افرادی که کودک را به دنیا می آورند با چمباتمه زدن موافق هستند در واقع چمباتمه زدن کمک می کندکه راحتر در جنین پایین بیایید این کار را ۱۰ تا ۳۰ ثانیه انجام دهید و ارام بلند شوید همچنین اوقات استراحت زیادی هم باید داشته باشیدنه به طوری که روی کمر بخوابید.
ایجاد برنامه منظم افرادی که جنین شان به طرف پشت و پایین است نسبت به افرادی که جنین به طرف سر است بیشتربه ستون فقرات شان فشار می آید و کمر درد می گیرند چطور بااین درد کنار بیاییم روی توپ های بزرگ زایمان بنشینید و روی دستها و زانوها فشار بیاورید بسیار در تسکین درد زایمان موثر است
خوشبختانه فقط ۸% بچه ها زمان زایمان به پشت می مانند دکتر جرج بیان کرده است اگر داروی بیهوشی را برای زایمان انتخاب کرده اید سعی کنید به حالت های مختلف دراز بکشید مثلا سمت مخالفی که بچه است.
مادر نمی تواند به چرخش جنین کمکی کند
در حالت عادی جنین در موقع زایمان باید وضعیت سفالیک داشته باشد یعنی سر او مقابل لگن مادر قرار بگیرد. در این صورت هنگام زایمان ابتدا سر خارج می شود بعد تنه و اندام ها. در بیش از ۹۵ درصد موارد جنین در ماه آخر، حین زایمان یا با شروع درد زایمان در همین وضعیت صحیح (سفالیک) قرار دارد…

رفع مشکل چرخش جنین در ماه نهم بارداری  -آکارفع مشکل چرخش جنین در ماه نهم بارداری  -آکا

در باقی موارد، قسمت پاها و باسن او به سمت لگن قرار می گیرد که اصطلاحا به آن «زایمان با پا» می گویند. از آنجا که جنین هایی که با ته متولد می شوند ممکن است مشکلات زیادی پیدا کنند و خطر صدمه به اندام ها و مخصوصا شکم و شکستگی اندام هایشان وجود دارد، امروزه توصیه می شود اگر در روزهای تقریبا زایمان جنین این گونه قرار گرفته و نچرخیده است، حتی المقدور برای ختم بارداری از روش سزارین استفاده شود. وضعیتی دیگر هم داریم که در آن جنین به حالت عرضی قرار می گیرد. یعنی ستون فقرات او عمود بر ستون فقرات مادر، سر در پهلو و پاها در پهلوی دیگر و قسمت شانه و شکم به سمت لگن است. در این وضعیت هم به هیچ وجه امکان زایمان طبیعی موجود نیست و در صورتی که دردهای زایمانی آغاز شود، حتما باید خانم تحت عمل سزارین قرار گیرد. در بیشتر موارد طی سونوگرافی و معاینه های اواسط بارداری یا حدود ۷ ماهگی، ممکن است جنین هنوز با پا قرار گرفته باشد اما تقریبا زمان زایمان، می چرخد و با سر در مقابل لگن قرار می گیرد.

در این صورت امکان زایمان طبیعی وجود دارد. اگر جنینی با پا قرار گرفته باشد تا زمان شروع دردهای زایمانی یا تا حدود هفته ۳۹ می توان منتظر ماند ولی اگر همچنان در همان وضعیت بماند و درشت هم باشد یا مایع دور جنین کاهش یابد، احتمال چرخش کم می شود و باید عمل سزارین انجام داد. در هفته ۳۷ اگر جنین با پا باشد، پزشک معالج برای انجام زایمان طبیعی می تواند تا هفته ۳۹-۵/۳۸ صبر کند تا جنین بچرخد.

در پایان بارداری اگر مایع دور جنین کافی باشد و رحم مادر مشکلی نداشته باشد و جنین هم سالم باشد اما با پا قرار گرفته باشد، از نظر تئوری در کتاب ها آمده پزشک می تواند در حین سونوگرافی و کنترل ضربان قلب جنین، چرخش خارجی انجام دهد یعنی با قرار دادن دو دست روی شکم مادر، تلاش کند جنین را بچرخاند به طوری که سر جنین به سمت لگن هدایت شود. این کار بیشتر در کشورهایی که اصرار زیادی بر زایمان طبیعی دارند، انجام می شود و در کشور ما خیلی رایج نیست. احتمال اینکه بعد از انجام این روش جنین دوباره برگردد و به پا قرار گیرد، زیاد است اما گاهی چرخش موثر واقع می شود و امکان زایمان طبیعی به وجود می آید. این تنها روش چرخاندن جنین است و مادر هرگز نمی تواند کمکی به چرخش جنین کند. تنها توصیه به مادرانی که جنین شان چرخیده و تمایل دارند زایمان طبیعی دارا باشند، پیاده روی های طولانی ۴-۳ ساعته در هفته های آخر است.

دکتر شیرین نیرومنش

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

loading...
.

منبع : https:portal-rangi.com