آکاایران: مطمئناً کسب مهارت های اجتماعی و آموزش طرق صحیح دوست یابی به کودکان یکی از مهم ترین و تأثیرگذارترین آموزش های ضروری به شمار می رود.

به طور قطع روراست بودن و شناخت دقیق و صحیح نقصان ها و کاستی های کودک در باب مهارت های اجتماعی، آموزش را بسیار سهل تر خواهد کرد. در ذیل به چند راهکار در زمینه آموزش مهارت های اجتماعی کودک اشاره می شود:

۱ – کودک را به شرکت در فعالیت های کلاسی و فوق برنامه مدرسه تشویق کنید. بسیار مشاهده شده اغلب کودکانی که تمایل به حضور در کلاس های فوق برنامه و فعالیت های گروهی ندارند در زمینه برقراری و ایجاد روابط اجتماعی نیز بسیار ضعیف تر از همسالان خود هستند. او را در کشف توانمندی ها، نقاط قوت و علایقش یاری کنید. به عنوان مثال اگر او در نقاشی استعداد دارد او را به گروه های کاردستی و نقاشی سوق دهید. لذت ها و اشتیاق هایش را به دقت مورد ارزیابی قرار دهید تا بتوانید بهترین فرصت های حضور در صحنه های اجتماعی را برای او فراهم کنید. یکی دیگر از راه های کشف نقاط ضعف و قوت اجتماعی کودک، بررسی چگونگی حضور او در کتابخانه ها، سینما، تئاتر، زمین بازی، تولد دوستان و… است.

۲ – فعالیت های فوق برنامه خارج از منزل را تقویت و هدفمند کنید. با حضور در پارک ها و فضاهای عمومی، مهارت یابی کودک در برقراری ارتباط با همسالان او را تقویت کنید. او را تشویق به برقراری ارتباط با دیگران کنید. به محض ورود او از مدرسه به خانه تنها او را ملزم به انجام تکالیف مدرسه نکنید بلکه با در نظر گرفتن برنامه زمان بندی شده، در زمانی هر چند کوتاه، او را به حضور در اجتماع و ایفای نقش تشویق کنید. به عنوان مثال درصورت کمبود وقت حتی می توانید او را به تلفن زدن به سینما و پرسیدن برنامه فیلم ها و زمان پخش آن و حتی خرید کردن تشویق کنید. هر شب در هنگام خواب درباره فعالیت روزانه و تجربیات اجتماعی آن روز با او صحبت کنید و از پیشرفت و روند فعلی او ابراز رضایت کنید و به طور غیرمستقیم و به صورت نقل قول نکاتی جدید را به او یادآور شوید.

۳- اگر فرزندتان از حضور در اجتماعات به طور جدی و قاطعانه سر باز می زند ابتدا او را وادار به حضور و شرکت در فعالیت های اجتماعی نکنید بلکه به تدریج از طریق بازی کردن و ایفای نقش های گوناگون، او را برای حضور در اجتماع آماده کنید و به تدریج با تشکیل گروه های کم جمعیت ۳ – ۲ نفره از دوستان صمیمی او، نمایشنامه های هدفمندی را ترتیب دهید.

او را تشویق کنید که با دوستانش درباره مسائل مختلف در زمینه بازی، تفریح و… با هم صحبت کنند و از تجربیات یکدیگر بهره برند (سعی کنید در تمامی مراحل در کنار فرزندتان حضور نداشته باشید تا حضور شما همواره به عنوان منبع قدرت به حساب نیاید).

۴ – در خانه او را با بازی ها و فعالیت های به روز جامعه و مناسب سن کودک آشنا کنید تا هنگام حضور او در مدرسه و یا محیط ناآشنا با حجم وسیعی از اطلاعات ناشناخته روبه رو نشود. مرتب به کتابخانه و مراکز فروش محصولات و بازی های کودکان سربزنید و جدیدترین بازی های هدفمند را برای او خریداری کنید. به او در کسب مهارت های خواندن، نوشتن، شمردن یاری برسانید و با این کار به او حس اعتماد به نفس و قدرت حضور بدون ترس در اجتماع را هدیه دهید و فشار ترس از ندانسته ها را در او کاهش دهید.

۵ – او را تشویق به ورزش و داشتن اندام متناسب کنید. متأسفانه بچه های بیش از اندازه لاغر یا چاق همواره مورد تمسخر همسن و سالان خود قرار می گیرند لذا آنها، برای اجتناب از شنیدن جملات و برچسب های مسخره آمیز از حضور در گروه های همسن وسالان پرهیز می کنند. توصیه می شود که والدین اینگونه بچه ها، فرزندشان را به شرکت در کلاس های ورزشی تشویق کرده و فواید حضور در کلاس های ورزشی و تناسب اندام را به زبان ساده برای او توضیح دهند.

۶ – روزانه زمان خاصی را برای بازی کردن ( به غیر از بازی های رایانه ای) اختصاص دهید. اگر در محل سکونت تان کودکان همسن وسال فرزندتان حضور دارند با شناسایی آنها، جمع دوستانه ای تشکیل دهید و برای آنها فرصت بازی های مختلف و سنتی را فراهم کنید. مطمئن باشید در جمعی که شما ابتدا برای او تشکیل داده اید تعدادی دوست برای سال های نوجوانی و بزرگسالی او باقی می ماند که یک منبع مطمئن اجتماعی، عاطفی و حمایتی به شمار می آید.

۷- شرکت در کلاس های موسیقی به عنوان ابزاری شگفت انگیز در بهبود مهارت های اجتماعی کودک به حساب می آید و برای تربیت صحیح کودک، آشنایی او با ارکان موسیقی ضرورتی اجتناب ناپذیر است که امید است مدارس به این امر توجه بیشتری داشته باشند. زیرا امروزه مشخص شده یادگیری موسیقی در افزایش مهارت کودک در زمینه دروس به ویژه درس ریاضی تأثیر زیادی دارد.

تأثیر مثبت موسیقی روی برنامه ریزی، روابط اجتماعی، عزت نفس و خود باوری (به خصوص درباره کودکان خجالتی) و کاهش خشونت و ناهنجاری های کودک به خصوص در دوران نوجوانی، کاهش خشم زود هنگام در رویارویی با عوامل نامطلوب، افزایش سطح IQ کودک و بسیاری موارد دیگر به اثبات رسیده است.

منبع :