آکاایران: کودکان از بدو تولد بی تربیت، گستاخ، زورگو یا خودخواه نیستند، این ویژگی ها اکتسابی است زیرا کودکان با بروز این رفتار به آن چه می خواهند می رسند مگر این که به موقع مداخله کنیم و به کودک نشان دهیم که این رفتارهای عجیب و غریب، فایده ای ندارد و تنها باعث بدتر شدن شرایط می شود و سعی کنیم او را به رفتار قابل قبول تری تشویق کنیم .

حاضر جوابی کودکان | کودک آنلاین

رفتار حاضرجوابی تا زمانی که با کلمات بی‌ادبانه و توهین‌آمیز همراه نشده باشد رفتاری طبیعی و خوشایند است که استقلال و شکل گرفتن شخصیت کودک را نشان می‌دهد. اما اگر حاضرجوابی با توهین و بی‌ادبی همراه باشد لازم است تا والدین برای اصلاح آن اقدام کنند. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, ضمن تعریف حاضرجوابی و بررسی دلایل آن بهترین راهکار برای مدیریت و تربیت فرزندان حاضر جواب ارائه داده ایم .با ما همراه باشید.

دلایل حاضرجوابی کودکان

قبل از پرداختن به موضوع رفتار با کودک حاضرجواب لازم است بدانید کودکان به دلایل متعددی حاضرجوابی می‌کنند. در ارتباط با علت گستاخی کودکان می‌توان به دلایل زیر اشاره کرد:

  • کودک احساس می‌کند که به او به اندازه کافی احترام گذاشته نمی‌شود؛
  • کودک احساس می‌کند که توسط والدین تحت کنترل است؛
  • تعامل اعضای خانواده با یکدیگر همراه با بی‌احترامی است؛
  • کودک مهارت ابراز مناسب خشم و ناکامی را یاد نگرفته است.

گوش های در و دروازه در پندهای پدرانه

 

آرام بمانید

یک علت بی‌ادبی کودکان، نبود الگوی مناسب است. نحوه پاسخگویی شما و رفتار با کودک حاضرجواب، شکل تعامل شما با او را تعیین می‌کند. کودکان می‌توانند در عصبی کردن والدین خود بسیار ماهر باشند. بنابراین ممکن است وسوسه شوید که وقتی کودک پنج‌ساله‌تان به شما می‌گوید: «تو رئیس من نیستی!» پاسخ بدهید: «درواقع، من رئیس تو هستم». اگر نمی‌خواهید فرزندتان یاد بگیرد که درگیری لفظی روش خوبی برای کنترل بحث‌هاست تا وقتی که نمی‌توانید به او آرام واکنش نشان دهید اصلا واکنشی نشان ندهید.

به اتاق دیگری بروید و برای جلوگیری از بدتر شدن شرایط، هر کاری که لازم است را انجام دهید. بچه‌ها از والدین خود الگو می‌گیرند. بنابراین، اگر می‌خواهید به فرزندتان نشان دهید که چگونه رفتار کند لازم است اول خودتان همان‌گونه رفتار کنید. هنگام تعامل با همسر، دوستان، اعضای خانواده و غریبه‌ها به یاد داشته باشید گوش‌های کوچک فرزندتان، حرف‌های شما را می‌شنوند حتی اگر از این مسئله آگاه نباشید.

آرام بمانید

 

از واکنش با همان لحن خودداری کنید

درست است که گاهی حفظ کنترل بر خود در برابر فرزندی که دچار تغییرات کلامی و رفتاری شده و خصوصاً در حضور دیگران نسبت به ما با حاضرجوابی بی‌ادبانه پاسخ می‌دهد، سخت و دشوار است، اما به‌عنوان والدینی مسئول باید بر رفتار خود کنترل داشته باشیم و در چنین مواقعی به‌هیچ‌عنوان با همان لحن و زبان و یا با عصبانیت با فرزند خود صحبت نکنیم. درواقع شما باید سعی کنید که خودتان الگوی روشنی از بیان و رفتار مناسب و صحیح باشید. بروز خشم، فریاد زدن و کاربرد واژه‌های زشت به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند الگوی جالبی برای فرزندان باشد.

البته والدین نباید اجازه ادامه حاضرجوابی را به فرزند خود بدهند. برای این منظور باید از یک سری دستورالعمل‌های رفتاری استفاده کنیم. به‌عنوان‌مثال یکی از بهترین رویکردهای والدین در این مواقع، استفاده از کلمات مثبتی مانند "خوب"، "بله" و یا "حق با تو است" است. اگر حاضرجوابی‌ها حالتی لجباز گونه به خود گرفته است، به او بگویید که باید متوقف شود و به خودش و شما چند دقیقه استراحت کنید. لازم به ذکر است که نباید از عباراتی نظیر "حرف نزن یا بس کن" استفاده کنید و هنگام گفت‌وگو نیز خود را با او ازنظر فیزیکی در یک سطح قرار دهید تا بتوانید در چشمانش نگاه کنید.

 سعی کنید به مشکل فرزندتان از دیدگاهی متفاوت نگاه کنید

هیچ‌گاه فراموش نکنید که فرزندتان همچنان در حال یادگیری اصول زندگی است و در مراحل ابتدایی یادگیری کنترل بر خود قرار دارد. دقیقاً به همین علت است که آن‌ها در بسیار از موقعیت‌ها نمی‌دانند که رویکرد درست چیست و قابلیت خودتنظیمی بالایی ندارند. بنابراین کاملاً عادی است که نتوانند با مشکلات کنار بیایند و صبر و تحمل زیادی نیز نداشته باشند. پس‌ازآن که لحن خود را در گفت‌وگو با کودکتان به‌خوبی مدیریت کردید، حالا نوبت به درک مشکل می‌رسد. در بیشتر مواقعی که یک کودک در مسیر حاضرجوابی قرار می‌گیرد، شما با نمایشی از عصبانیت نهفته، اضطراب، آسیب و یا ترس در کودک روبه‌رو هستید.

ازاین‌رو والدین باید هرروز حداقل به مدت 15 دقیقه با فرزند خود تنها باشند و به او توجه روانی ویژه‌ای نشان دهند. پدر و مادر در این بازه زمانی هرچند کوتاه می‌توانند به درک بهتری از نیازها، آرزوها و دغدغه‌های کودک دست یابند. شاید فرزندتان عاشق کشف جهان هستی باشد و شما تاکنون وی را به یک موزه ستاره‌شناسی یا منابع طبیعی نبرده باشید. به همین سادگی!

به کودک خود بگویید که از ناراحتی وی اطلاع دارید

باید اجازه دهید فرزندتان از آگاهی شما نسبت به شرایط مطلع شود. برای مثال می‌توانید از جمله‌ای راهگشا با این مفهوم استفاده کنید: "کاملاً مایلم حرفای تو رو بشنوم اما تا وقتی‌که این‌جوری با من حرف می‌زنی نمی‌توانم کمکت کنم".

در ادامه توضیح دهید که برای یک گفت‌وگوی مؤثر باید هر دو طرف به آرامشی نسبی رسیده باشند، در غیر این صورت همه‌چیز بی‌فایده خواهد بود.

١٠ جمله‌ای که هرگز نباید به فرزند خود بگویید

در مقابل حاضر جوابی همراه بی احترامی کودک بی تفاوت نباشید

گاهی اوقات بچه ها به شما حرف های توهین آمیز می زنند، در این مواقع جلوی آن ها بایستید. اگر این کار را انجام ندهید، آن ها در آینده و همچنین با افراد دیگر به انجام آن ادامه خواهند داد. اگر فرزندتان در جواب درخواست شما پاسخی ناخوشایند می دهد، سعی کنید ابتدا به او زمان بیشتری بدهید، اما اگر او با کلمات بدتر به شما پاسخ داد، در این صورت او باید عواقب کار خود را احساس کند.

عوامل تاثیر گذار بر این رفتار کودک را بیابید

اگر فرزندتان عادت به این کار ندارد و به ندرت این کار را انجام می دهد باید به دنبال دلایل آن باشید. این امکان وجود دارد که او توسط شما یا یکی از همسالانش صدمه و آسیبی دیده باشد، یا از دوستان خود، رسانه های اجتماعی و یا اطرافیان الگو برداری کرده باشد. بنابراین با بررسی این عوامل به بهبود این رفتار در کودک خود کمک کنید.

عواقب حاضر جوابی را برای او توضیح دهید

مهم است که عواقب این نوع رفتار را به کودک خود گوشزد کنید. توضیح دهید که چرا نمی توانید حاضرجوابی های گستاخانه ی او را تحمل کنید و به او بگویید اگر به همین رفتارش ادامه دهد، دیگران چه واکنشی در قبال رفتار او نشان خواهند داد.

اگر فرزندتان حرفی نامحترمانه زد، از او بخواهید با احترام عذرخواهی کند. به او بگویید که عدم عذرخواهی عواقبی برای آینده او خواهد داشت. کودکان باید از اهمیت احترام به احساسات و شخصیت دیگران به خوبی آگاه باشند.

صحبت کردن با کودک | عباراتی که والدین هرگز نباید به کودک بگویند - کودکت

احترام بگذارید و احترام بخواهید

وقتی فرزندتان در مورد موضوعی نظر خود را ابراز می‌کند این مسئله خوبی است. تحقیقات نشان می‌دهند کودکانی که افکار و نظرات خود را ابراز می‌کنند کمتر در معرض سوء مصرف الکل و مواد مخدر قرار می‌گیرند. بنابراین، مهم است که در رفتار با کودک حاضرجواب، تعادل را رعایت کنید.

کودکان باید بدانند در عین حال که اجازه ندارند بی‌احترامی کنند یا حاضرجواب باشند، می‌توانند نظرات خود را ابراز کنند و مادر و پدرشان احساس امنیت لازم برای این کار را برای آن‌ها فراهم می‌کنند. حتما بر این پیام تاکید کنید که تا وقتی کودک مودبانه و همراه با احترام صحبت می‌کند شما به حرف‌هایش گوش می‌کنید.

رفتار خوب کودک را تحسین کنید

بسیاری از والدین می‌پرسند چکار کنیم فرزندمان حرف گوش کن شود. همه از جمله بچه‌ها دوست دارند مورد قدردانی واقع شوند. هنگامی که فرزندتان به درستی رفتار می‌کند او را در آغوش بگیرید و از او تشکر کنید. کودکانی که تحسین می‌شوند کمتر به خاطر جلب توجه، رفتاری را انجام می‌دهند. با این حال ، بچه‌ها باید بدانند که صرفاً محترمانه مطرح کردن خواسته خود لزوماً به این معنی نیست که به نتیجه دلخواهشان خواهند رسید. می‌توانید به فرزندتان بگویید: «من از اینکه خواسته‌ت رو مودبانه گفتی واقعا لذت بردم اما الان وقت خوابه».

در هنگام شکست های فرزندتان او را تشویق کنید

سعی کنید در هنگام شکست های کودکتان زیاد ناامید نشوید، زیرا ممکن است او از دست شما دلخور و ناراحت شود و آن گونه که شایسته است احساس همدلی را در شما نبیند و از همه مهم تر، نا امید و سرخورده شود.

تحمل شکست | علوی

از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید

اگر این رفتارهای فرزندتان ادامه پیدا کرد، بهتر است از یک متخصص و مشاور کمک بگیرید. حتما یک مشاور زبردست در این امربه شما و فرزندتان کمک خواهد کرد. یک مشاور خوب در این زمینه به فرزند شما کمک خواهد کرد تا او به عواقب این رفتارش پی ببرد و در مسیر بهبود رفتار خود قدم بردارد.

 

 فرزند خود را با بچه های دیگر مقایسه نکنید

فرزند خود را با دیگران مقایسه نکنید. این کار عواقبی را دنبال دارد؛ عزت نفس و اعتماد به نفس را در فرزند خود از بین می برید، او را از درون افسرده می کنید و او به تدریج جریح و سرکش می شود. به مرور زمان و با تکرار این رفتارتان او را جریح تر می کنید و یکی از عواقب این کار حاضر جوابی فرزندتان و حتی بی احترامی او نسبت به شما خواهد بود.

بهترین الگو برای فرزندتان باشید

برای از بین بردن رفتار پاسخگویانه فرزندتان، الگویی خوب برای او باشید. این بهترین راه برای کمک به او در تغییر رفتارش است. اگر فرزند شما شاهد باشد که والدینش با پدربزرگ و مادربزرگش رفتاری محترمانه و خوب دارند، او نیز همین روش را دنبال می کند.

والدین بهترین الگوی فرزندان

خودتان را سرزنش نکنید

هیچ گاه این گونه رفتار فرزند خود را به خود نگیرید و شخصی سازی نکنید. یادتان باشد که جلوی فرزندتان خود را سرزنش نکنید چرا که این رفتار فرزند شما به این معنی نیست که شما مشکلی دارید. بنابراین به جای سرکوب و سرزنش خود راهی برای حل مشکل پیدا کنید.

و اما حرف آخر

هنگامی که کودکتان جواب شما را می دهد، ممکن است نشانه ای از رشد او باشد. در این مرحله، بسیار مهم است که شما والدین رفتارهای اشتباه خود را به شیوه ای درست و مودبانه تغییر دهید. وقتی کودک این گونه رفتار می کند، شما والدین اغلب دچار نگرانی و سردرگمی می شوید اما نگران نباشید، تقریباً همه والدین در جهان آن را تجربه کرده اند و می کنند. بنابراین، با رعایت این نکات که در اختیارتان گذاشتیم، می توانید این رفتار را در فرزند خود بهبود بخشیده و البته زندگی و شخصیت او را به بهترین شکل بسازید.