آکاایران: علل خودکشی نوجوانان را به سخت بودن دروس، رقابت و فشار خانواده‌ها و مدارس بر دانش‌آموزان برای کسب نمرات بالا، شکست تحصیلی، مشکلات خانوادگی، شکست عاطفی، مسائل اقتصادی و نبود مهارت حل مسئله، افسردگی، مشکلات اجتماعی و ناامیدی نسبت به آینده تحصیلی، شغلی، مسئولیت بیش از اندازه، افسردگی، عزت نفس پایین، عنبود حمایت همسالان و خانواده و نبود ارتباط مؤثر با دیگران مرتبط می‌دانند حال آنکه این روزها با شرایط سخت شیوع کرونا، تورم و مشکلات اقتصادی بسیار سختی تأمین تجهیزات آموزشی برای کودکان و نوجوانان هم به یکی از دلایل خودکشی نوجوانان تبدیل شده است! برای بررسی بیشتر علل خودکشی کودکان و نوجوان، پیشگیری از آن و نقش خانواده و جامعه در این رخداد در ادامه این مطلب با آکاایران همراه باشید.

تهدید به خودکشی در نوجوانان | نحوه برخورد با تهدید به خودکشی در نوجوانان

چرا ممکن است نوجوانان تهدید به خودکشی کنند؟

تهدید به خودکشی در نوجوانان از موضوعات بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشیم و آن را جدی بگیریم. دوران نوجوانی دورانی است که فرد تحت تأثیر سخت ترین فشار ها و بحران های عاطفی و اجتماعی قرار می گیرد. برخی از آنها ممکن است به دلیل غرور جوانی به صورت های مختلف فریاد دادخواهی سر دهند که یکی از این روش ها تهدید به خودکشی است.

بنابراین در صورتی که با چنین امری مواجه شدید که نوجوان شما را تهدید به خودکشی می کند و یا هر گونه صحبت و یا رفتاری در ارتباط با خودکشی در او مشاهده کردید باید به او توجه کنید تا از پیش آمدهای ناگوار جلوگیری کنید.

این موضوع را دست کم نگیرید و توجه داشته باشید که هر گونه رفتار و یا اقدامی از سوی شما که با هدف توجه و رسیدگی و شنیدن حرف های او باشد  می تواند کمک کننده و مؤثر باشد.

علائم و نشانه های خودکشی در نوجوانان همیشه واضح نیست

ممکن است برخی از نوجوانان دارای علائم ذکر شده نباشند و در ظاهر خیلی نرمال به نظر برسند، برخی از آنها افسردگی خود را در قالب رفتار های دیگری نشان می دهند مانند رفتارهای ناسازگار و پرخاشگرانه و افت تحصیلی و ... . برخی از آنها حتی علی رغم درون نا آرام خود دارای ظاهری آرام هستند و به طور عادی لبخند می زنند در حالی که ممکن است از درون احساسات دیگری را تجربه کنند.

اما زمانی که او از درون قدرت مقابله با این احساسات را از دست می دهد ممکن است به شکل های مختلفی مانند غم، خشم و ترس و .. ظاهر شوند ولی گاهی نیز اضطراب دیده نمی شود و در این مواقع است که باید به نوجوان خود اهمیت بیشتری بدهیم و به او نزدیک تر شویم و به شنیدن حرف های دلش بنشینیم تا بدانیم که در ذهن او چه می گذرد.

علت ها و نشانه های تهدید به خودکشی در نوجوانان کدام است؟

بایگانی‌های تهدید به خودکشی در نوجوانان - مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره احیا

بیشتر خودکشی ها به علت یک اختلال روانپزشکی صورت گرفته است و این امر به خصوص در بین نوجوانان که وارد یک مرحله بحرانی از زندگی شده اند نیز صدق می کند. افسردگی و اضطراب زیاد و سایر اختلالات روانی می تواند علت اصلی تهدید به خودکشی در نوجوانان باشد. در مواردی نیز ممکن است این اختلالات به صورت واضح مشاهده نشود اما ممکن است فرد از نظر زیستی و درونی مستعد آن باشد و چنین تصمیمی بگیرد.

ایجاد افسردگی و اختلالات روانی در نوجوانان خود را به شکل های مختلفی نشان می دهد. آنها ممکن است توانایی تمرکز یا تفکر عقلانی را از دست بدهند و دچار تغییراتی در ظاهر خود شوند مانند تغییر در وزن بدن، آراستگی ، نظافت و پاکیزگی و یا خواب آنها نیز دچار تغییر و اختلال شود.

گاهی اوقات این اختلالات خود را به صورت گوشه گیری و گم گشتی نشان می دهد که این امر خیلی سریع بروز می کند. از این رو والدین و مربیان موظف هستند میزان اطلاعات خود را افزایش داده و نسبت به این علائم هشیار باشند و توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند.

بیشتر نوجوانان برای ریشه یابی و پیدا کردن راه حل برای برطرف کردن این علائم ممکن است به متخصص مراجعه نکنند و اگر به موقع از طرف والدین و مربیان به این موضوع رسیدگی نشود و میانجی گری های لازم صورت نگیرد ممکن است نتایج غم انگیزی به دنبال داشته باشد.

جنسیت و سن نیز می‌تواند در خودکشی کودکان و نوجوانان نقش داشته باشد؟

میزان ارتکاب و صحبت از خودکشی در جنسیت‌های مختلف متفاوت است، بخشی از عوامل به صورت فردی و شخصی تعریف می‌شود، همچون اختلالات نقص توجه و بیش فعالی ADHD، اختلالات تکانش‌وری که در پسران شایع‌تر است. در دختران نیز اختلالات درونی‌تر همچون افسردگی‌های درمان نشده، اختلالات دوقطبی، اضطراب و استرس پس از سانحه شایع‌تر است، هرچند در دو جنسیت همه این موارد دیده می‌شود. در سنین مختلف مواردی همچون استرس، سردرگمی، ترس و نبود اطمینان از گذشته و آینده به علاوه فشار خانواده‌ها و سیستم‌های آموزشی بر موفقیت تحصیلی، کودکان و نوجوان را دچار سردرگمی بسیار زیادی می‌کند و قدرت تصمیم‌گیری، حل مسئله، خودتنظیمی و خود تأملی را از آن‌ها می‌گیرد.

از دیگر عوامل می‌توان به عوامل بافتی اشاره کرد، روابط عاطفی سرد، خانواده‌هایی که با فرزندان خود روابط مستحکم، عاشقانه و غیرمشروط ندارند و یا والدینی که مدام با هم سر ناسازگاری دارند همگی باعث ایجاد حس ناامنی در کودک و نوجوان شده و نوجوان، در این حالت خود را رها شده و فاقد هیجانات مثبت می‌یابد و اولین بذرهای شکل‌گیری افکار خودکشی در همین زمان به وجود می‌آید.

وجود سابقه اختلالات روانی میان یکی از والدین و یا خانواده‌های آن‌ها نیز در بروز این ناهنجاری نقش دارد، طلاق و جدایی والدین، غفلت از نیازها و روابط عاطفی با کودک و نوجوان در سطح پایین نیز می‌تواند باعث حرکت آن‌ها به سمت مسیرهای آسیب‌زا باشد، کودکان و نوجوانان آسیب‌پذیرتر هستند و سن می‌تواند یکی از نقاط عطف زندگی هر یک از انسان‌ها باشد، ریشه‌های تحولی اغلب اختلالات روان پزشکی و ارتکاب به خودکشی غالباً در مراحل اولیه دوران کودکی و نوجوانی تعریف می‌شود و نوجوانان بیشتر در معرض آسیب‌ها هستند.

خودکشی نوجوانان و 6 واکنش صحیح از سوی والدین

در مقابل تهدید به خودکشی در نوجوانان چه باید کرد؟

اگر نوجوانی شما را تهدید به خودکشی می‌کند و شما فکر می‌کنید که نوعی باج خواهی، ابراز وجود، تلاش برای اثبات خود، جرئت ورزی یا ... است؛ حتی اگر حق با شما باشد هم باید بدانید که این رفتار نوعی فریاد برای کمک خواهی است. بهتر است که شما به همدلی و دوستی با این فرد بپردازید و برای جلوگیری از این اتفاق، توصیه‌های زیر را در نظر داشته باشید:

 

1. تهدید به خودکشی در نوجوانان را جدی بگیرید

نوجوانان به دلایل زیادی ممکن است تهدید به خودکشی کنند؛ اما تعداد زیادی از آن‌ها تنها برای اثبات جدی بودن خود در مورد این تهدید، حرف خود را عملی کرده‌اند. نوجوانی سنی است که فرد، تصور کاملی از نتیجه رفتار خود ندارد. بنابراین سعی کنید با جدی گرفتن این تهدیدها، او را مجبور به عملی کردن اقدامش نکنید. گاه با وجود واضح بودن علائم خودکشی اطرافیان موضوع را جدی نمی‌گیرند. خودکشی یکی از علائم افسردگی نیز است که برای درمان آن نوجوان حتما باید مشاوره افسردگی دریافت نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید.

2. به چالش نکشید

گاه برای پیدا کردن علل خودکشی در نوجوانان و یا پی بردن به احتمال انجام خودکشی، اطرافیان سعی در به چالش کشیدن نوجوانان دارند. اما بهتر است در این موضوع آن‌ها را به چالش نکشید. منظور از به چالش نکشیدن او به این معناست که شما نباید تمام حرف‌های او را رد کنید و به نصیحت و بحث با او بپردازید. فراموش نکنید اولین چیزی که او در این لحظه نیاز دارد، نوعی همدلی و تخلیه شدن است. شما با به چالش کشیدن بیش از حد و جنگ و جدال، او را عصبانی‌تر کرده و فاصله خود را با او بیشتر می‌کنید. شما در زمان مناسب نیز می‌توانید دلایل آن را پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علل خودکشی در نوجوانان کلیک کنید.

3. تهدید به خودکشی در نوجوانان | تحریک نکنید

در نظر بعضی از افراد، نوجوانان فقط حرف‌های توخالی می‌زنند و در واقع توان عملی کردن حرف‌شان را هم ندارند. اما لازم است به یاد داشته باشید که هر کسی به یکباره تجربه کسب نکرده و در این راه خیلی از بزرگ ترها شما را یاری کرده‌اند. باید آگاه باشید با تحریک و عصبانی کردن نوجوان، او را به سمت رفتار تکانشی سوق می‌دهید و ممکن است با اتفاقی غیر قابل بازگشت روبرو شوید. تحریک پذیری از ویژگی‌های نوجوانی است و باید مراقب آن باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ویژگی‌های نوجوان کلیک کنید. 

4. غیر مستقیم حرف بزنید

همانطور که می‌دانید غرور نوجوان به شما اجازه نمی‌دهد که مستقیما تجربه‌های خود را در اختیارش بگذارید و با او حرف بزنید. بنابراین متخصصان توصیه می‌کنند که ابتدا به صورت غیر مستقیم با او صحبت کرده و گفتگو را تا جایی پیش ببرید که او دلش بخواهد از دردهایش به شما بگوید. به طور مثال "بابابزرگم می‌گفت وقتی از چیزی ناراحت باشی، توو چشم‌هات مشخصه. ناراحتی رو نباید پنهون کرد، باید راجع بهش حرف زد. تو راجع به ناراحتیت با کی حرف می‌زنی؟".

5. اهرم باج خواهی نسازید

اینکه او را جدی بگیرید، به حرف‌هایش گوش بدهید، با او همدلی کنید و... می‌تواند این امکان را ایجاد کند که تهدید به خودکشی در نوجوانان به یک اهرم برای رسیدن به خواسته‌هایشان تبدیل شود؛ بنابراین ظرافت رفتار بسیار مهم است. باید با نوجوانی که تهدید به خودکشی می‌کند، به صورت بالغانه صحبت کنید. برای او مشخص کنید اگر حرف‌ها و تهدید به خودکشی را تکرار کند، شما چطور برخورد خواهید کرد و در نهایت چه چیزی نصیبش می‌شود. برای این منظور بهتر است از روانشناسی نوجوان کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی نوجوان کلیک کنید.

تهدید به خودکشی در نوجوانان

6. فضا را امن کنید

درست است که با او صحبت کرده اید و به وضعیتی نسبتا متعادل رسیده اید، اما برای اطمینان بیشتر لازم است هرگونه وسایل خطرناک مثل داروهایی را که نوجوان از آن‌ها برای خودکشی استفاده می‌کند، از دسترسش دور کنید. اول اینکه این وسیله‌ها می‌توانند هوس خودکشی را در نوجوان دوباره زنده کنند. دوم اینکه پیدا کردن وسیله ای برای خودکشی، فرصتی برای فکر کردن و خارج شدن از فضای احساسی می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علائم خودکشی کلیک کنید.

7. تهدید به خودکشی در نوجوانان | اقدام کنید

به کاوش بپردازید، گذشته را بررسی کنید و دلیل این رفتار نوجوان را بیابید. تهدید به خودکشی معمولا در نوجوانانی دیده می‌شود که به نوعی زیاده خواهی یا افسردگی دچار هستند. ابتلا به اختلالات روانی یا اعتیاد نیز ممکن است در این نوجوانان بروز پیدا کرده باشد. در هر صورت، هرچه سریع‌تر به اقدامات عملیِ لازم بپردازید. به یک روانشناس و مشاوره خانواده مراجعه نمائید. صبر پیشه کرده و سعی کنید بیشتر به حرف‌ها و دردودل عزیزانتان گوش بدهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید.