آکاایران: نیازهای اساسی یک نوجوان شامل چه چیزهایی است؟ همه انسان‌ها علاوه بر نیازهای اولیه انسانی نظیر خوردن و آشامیدن، نیازهای اساسی دیگری نیز دارند که در سطح روان تجربه می‌شوند. عدم رفع این نیازها در زندگی می‌تواند موجب احساس ناکامی و نارضایتی بسیاری شود و انگیزه‌های فرد را از او بگیرد. نیازهای روانی انسان در هر مرحله از رشد تغییر می‌کنند. نوجوانان به دلیل اینکه در دوره حساسی از زندگی خود هستند و تحولات جسمی و روانی بسیاری را تجربه می‌کنند نیازهای ویژه دارند که عدم توجه به آن‌ها می‌تواند گذر از کودکی به بزرگسالی را با مشکل مواجه کند. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, در مورد نیازهای نوجوانان بیشتر صحبت خواهیم کرد. 

لزوم توجه والدین به نیازهای نوجوان در دوران بلوغ | ایران آنلاین

نیازهای اساسی یک نوجوان

اگر فرزند نوجوانی در خانه داشته باشید احتمالاً در این دوران چالش‌های بسیاری را تجربه خواهید کرد. کودکی که تا دیروز دائماً به حرف‌های شما گوش می‌کرد و تابع دستورات شما بود اکنون استقلال بیشتری از خود نشان می‌دهد و خواسته‌های متفاوتی پیدا می‌کند. کنار آمدن با این تغییرات رفتاری اغلب برای والدین دشوار است. برخی از آن‌ها ناخودآگاه در برابر استقلال خواهی و سایر تغییرات نوجوان مقاومت می‌کنند و گویی دنبال همان کودک قبلی می‌گردند.

با این حال نوجوان به رشد خود ادامه می‌دهد و همان طور که ظاهرش رفته رفته به یک بزرگسال تبدیل می‌شود، از لحاظ رفتاری نیز از کودکی فاصله گرفته و تلاش می‌کند تا به هویت یک بزرگسال دست پیدا کند. او برای رسیدن به این مقصود ممکن است راه‌های مختلفی را امتحان کند تا در نهایت بتواند خود مورد علاقه‌اش را بیابد. اگر شما به عنوان والدین از نیازهای اساسی فرزندتان در این دوران آگاهی کافی داشته باشید می‌توانید به او کمک کنید تا بتواند با سهولت بیشتری این مسیر را طی کند. ما در ادامه به مهم‌ترین نیازهای اساسی یک نوجوان اشاره کرده‌ایم

نیازهای اساسی نوجوانان

1- نیاز های اولیه

2- نیاز های ثانویه

 

نیازهای اولیه، نیازهای زیستی را شامل میشود که انسان برای ادامه حیات به آن نیاز دارد. مانند آب ، غذا ، اکسیژن ، پوشاک ، مسکن و نیازهای جنسی. برای تأمین این نیاز، نوجوان و جوان میتواند با حمایت خانواده و جامعه و مسئولین در جهت کسب مهارت های شغلی باشد تا در آینده بتواند در شغل مورد علاقه خود مشغول به کار شود.

نیازهای ثانویه ،نیازهای روحی روانی میباشد که شامل موارد زیر است:

نياز به امنيت: اين مفهوم که نوجوانان در کليت زندگی، بتواند نسبت به محرک هايي که از محيط خانواده، جامعه، آموزشگاه و گروه همسالان دريافت مي کنند، پاسخ مناسب داده و از نوعي آرامش دروني برخوردار شوند و بر نگراني هاي خاص اين سنين فائق آيند.

نياز به مقبوليت: با اين توضيح که نسل جوان از جايگاه و منزلت قابل قبولی در نزد خانواده، جامعه و آموزشگاه و به ويژه گروه همسالان برخوردار باشد و اين موقعيت از سوی نهادهای مذکور، به خوبی پذيرفته شده باشد.

نياز به موفقيت و پيشرفت: نوجوانان برای رسیدن به موفقیت و پیشرفت نیازمند حمایت های خانوادگی و اجتماعی میباشند و همچنین جامعه باید زیر ساخت هایی برای اینکه نوجوان بتواند استعداد های خود راکشف کند، فراهم کند.

عوامل موثر در کسب موفقیت

1- داشتن برنامه ریزی

2- آینده نگری

3- تسلیم نشدن

4- هدف داشتن

5- مثبت اندیشی 

6- کشف استعداد های خود

نیاز به داد و ستد عاطفی: برای تأمین این نیاز نوجوانان باید به پدر و مادر خو و همچنین دیگ افراد احترام گذاشته و همچنین باید به نوجوانان نیز احترام گذاشته شود تا حس بهتری داشته باشند و بتوانند ارتباط قوی تری با دیگران داشته باشند. 

نیاز به معنویت:همه ی نوجوانان نیاز به معنویت دارند چرا که معنویت باعث میشود، نوجوان به آرامش درونی برسند و راه درست را انتخاب کنند و از راه شقاوت و پستی دور بمانند.از طریق ارتباط با خدا ، قرآن ، اهل بیت و امیدواری میتوان معنویت را کسب کرد. 

نیازهای نوجوانان را چگونه بشناسیم؟

از طریق مشاهده ی رفتار نوجوانان، میتوان پی برد که نیاز آنان چیست. اگر بخواهیم به طور کامل نیاز آنان را بشناسیم باید با نوجوانان حرف بزنیم.برای گفت و گو با نوجوانان در ابتدا باید مانند یک شنونده رفتار کنیم نه مانند یک نصیحت کننده.

نوجوانان نیاز به درک شدن دارند و برای اینکه بتوانند با ما به راحتی صحبت کنند باید مثل یک دوست با او رفتار کنیم تا بتوانیم بهتر نیازهای او را بفهمیم.

برخی مطالعات و بررسی هایی که در رابطه با نیازهای نوجوانان وجود دارد، با مطالعه ی آن میتوانیم بخشی از نیازهای روحی و روانی جوانان را بشناسیم.

روش های کنار آمدن و حل کردن مشکلات و دعوا های خانوادگی - مرکز خدمات  روانشناسی و مشاوره احیا

توجه به نیازهای نوجوانان

دوره ی نوجوانی ، دوره ای است که شخصیت ها و رفتار ها در آن صورت میگیرد  و همچنین در این دوره خواسته ها و اهداف هر انسانی شکل میگیرد، بنابراین باید به نیاز ها و اهداف نوجوانان توجه کرد.

نوجوانان سرمایه های هر ملتی محسوب میشوند و آینده و سرنوشت اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی کشور به نسل جوانان بستگی دارد. اگر به نوجوانان در این دوره توجه شود و نسبت به خواسته هایش اهمیت داده شود ، کشور از پیشرفت های چشمگیری برخوردار میشود.

اما اگر نوجوانان را رها کنند و خواسته ها و امیال آنان مورد توجه قرار نگیرد ، ملت و یا کشوری نمیتواند مسیر رشد و پیشرفت را طی کند. متولیان باید فکر و نگرش نوجوانان را به سمت و سوی علم و دانش سوق دهند و همچنین باید به نوجوانان بیاموزند خواسته های خود را  در ارتباط با نیازهای آینده خویش در نظر گیرد و سپس به برآورده شدن آنها بپردازد. 

یک نوجوان بالغ باید نگاه خود را به زندگی و آینده اش به عنوان پیوسته و مقطعی نگاه کند نه زود گذر ، در این صورت است که او نیازهای کوچک و کم اهمیت را کنار گذاشته و اهداف بزرگ و بلند مدت را دنبال میکند.

نوجوانان باید بیاموزند که برای رسیدن به نیاز های خود باید جامع نگر باشند و نباید صرفا یک هدف را دنبال  کند به طوری که از دیگر هدف ها و نیاز ها که در صورت غفلت آن موجب تباهی او میشود بازدارد. برای مثال ، اگر یک نوجوان بخواهد بر روی ورزش و تفریحات سرمایه گذاری کند باید به همان اندازه بر تحصیلات هم سرمایه گذاری کند.

همچنین او باید واقعیت های اطراف ببیند و یک انسان واقع بین باشد. غرق شدن در تخیلات بیش از حد ممکن است او را از رسیدن به اهداف خود دور کند. و سعی کند هنگامی که به رویاهای خود فکر میکند در جهت واقعی شدن آن تلاش کند.

نیازهای نوجوانان

نیاز امروزه ی نوجوانان چیست؟

یکی از نیاز هایی که دغدغه ی بسیاری از نوجوانان امروزی شده است ،نیاز به جنس مخالف میباشد. نیاز به جنس مخالف از نیازهای اساسی جوانان بوده که همین نیاز باعث بروز مشکلات زیادی در جامعه شده است.

این حس نیاز به دلیل اینکه از حساسیت بالایی برخوردار است ، باید به صورت دقیق کنترل و مدیریت شود تا نوجوانان دچار بروز مشکل نشوند.

جامعه باید این حس نیاز را در جوانان سازماندهی کند تا نوجوان در جامعه دچار بحران نشود و به افسردگی مبتلا نشود.اگر نوجوان را در رفع این نیاز تنها گذاشت و او را کنترل نکرد به مشکلات بحرانی دچار میشود و ممکن است دست به خود کشی بزند.

این بحران با کنترل نکردن به کل جامعه سرایت خواهد کرد. 

این بحران زمینه سازی بحران های بزرگ تری را فراهم می کند به گونه ای که نوجوانان و جوانان دیگر احساس امنیت و آرامش نخواهند داشت.

درست است که این نیاز از نیاز های اساسی نوجوانان میباشد و همه آنان تعامل و ارتباط را دوست دارند و تمایل دارند تا مورد توجه و جذب جنس مخالف قرار بگیرند. و  همینطور نیاز عاطفی خود را برطرف نمایند. اما بر طرف شدن این نیاز از این طریق خلاف قانون بوده و توصیه نمیشود.تنها گزینه ای که برای برطرف کردن این نیاز پیشنهاد شده است ازدواج میباشد.

اگر به این نیاز به صورت ازدواج پاسخ داده نشود و از طریق روابط دوستی نیاز خود را برآورده کنند، آسیب بسیار مخربی به دختران و پسران و همچنین جامعه وارد میشود.

رابطه هایی که به صورت دوستی و رابطه ی موقت شکل میگیرد اغلب تداوم نمی یابد و دو نوجوان هیچ گاه در این رابطه به طور مستقیم پیش نمیروند. این روابط غیر شرع و خلاف قانون، اگر بین این دو نوجوان ادامه یابد و احساس آنان عمیق تر شود منجر به روابط جنسی میشود. رابطه ی جنسی قبل از ازدواج برای نوجوانان بسیار ناگوار است.

رابطه عاطفی و احساسی به غیر از ازدواج که میان دختر و پسر نوجوان شکل می گیرد هیچ زمان در یک خط مستقیم پیش نمی رود و اگر این احساس به صورت عمیق میان آن ها شعله ور شود به صورت حتم گرایش آنها به سمت رابطه جسمی سوق داده می شود و در نهایت ناباوری رابطه جسمی نیز ممکن است به رابطه جنسی کشیده شود که در این صورت این اتفاق برای نوجوان یک اتفاق ناگوار است که به راحتی می تواند به مرور زمان عواقب بسیار وحشتناک روحی و روانی برای جوان به بار آورد.

جوانانی که قربانی این روابط شده اند زمانی به خود می آیند که دیگر کار از کار گذشته است و دچار اختلالات روحی و روانی شده اند. این اختلال باعث شده تا جوان دیگر تمرکز فکری نداشته باشد و دچار یأس ، نا امیدی ، افسردگی ، گوشه گیری ، زود رنج بودن و عذاب وجدان شود.

این ارتباط نه تنها از لحاظ روحی فرد را تحت تأثیر قرار میدهد، بلکه موجب از دست رفتن اعتبار و حیای جوانان میشود . همچنین آسیب های روابط جنسی بیشتر در دختران دیده میشود.

دخترانی که مورد سوء استفاده ی جنسی قرار گرفته اند به بلوغ زود رس مواجه شده اند.

نیازهای روانی نوجوانان

برای جلوگیری از این روابط چه باید کرد؟

تمامی مسئولینی که در حوزه ی جوانان مشغول به کار هستند باید نسبت به این موضوع حساسیت ویژه ای نشان بدهند. به جوانان آموزش های لازم داده شود چه در مدرسه و چه در دانشگاه.مسئولین برای اینکه بتوانند از ایجاد چنین روابطی جلوگیری کنند تا نوجوانان دچار آسیب های روحی و روانی نشوند باید زمینه ی ازدواج رابرای آنان فراهم کنند.

همچنین باید زیر ساخت هایی برای کنترل کردن این نیاز در دوره ی مجردی برای جوانان فراهم کرد تا در این دوره آنان به گناه آلوده نشوند.

جوانان و نوجوانان نیاز های متنوعی دارند و برای رفع این نیازها جامعه باید زیر ساخت هایی فراهم کند تا جوانان برای رسیدن به نیازهای خود دچار مشکل نشوند.