آکاایران:  آگاهی از شیوه صحیح رفتار با فرزند ناتنی از اهمیت خاصی برخوردار است چراکه تنها راهی که می‌تواند شرایط را برای زندگی این فرزندان هموار کند، نحوه برخورد صحیح والدین است. پدر و مادر هر دو نقش‌هایی تازه را پذیرفته‌اند که با داشتن کمی آگاهی و به کار بردن رفتارهای مدبرانه می‌توانند شرایط را برای خانواده جدید هموار کنند. صبور بودن، برگزاری مهمانی‌های دونفره و یا ایجاد تعامل مثبت از جمله روش‌های صحیح رفتاری با فرزند ناتنی است. همچنین لازم است در برخورد با این کودکان یکسری اصول اولیه را رعایت کنید تا بتوانید به بهتر شدن رابطه هر دو طرف کمک کنید. آکاایران به شما کمک می‌کند تا بتوانید رفتارهای اصولی و حرفه‌ای را برای رفتار با فرزند ناتنی در پیش بگیرد. در ادامه به بررسی بیشتر شیوه رفتار با فرزندان ناتنی می‌پردازیم.

رفتار با فرزند ناتنی - مرکز مشاوره و خدمات روانشناسی چمان

رفتار با فرزند ناتنی

رفتار با فرزند ناتنی امروزه شرایطی بهتر از قبل را طی می‌کند. در گذشته برخورد یکی از زوجینی که باید با یک فرزند جدید زندگی خود را آغاز می‌کرد کمی سخت و غیرقابل تحمل بود. اما امروزه با وجود فرهنگ سازی‌هایی که انجام شده والدین می‌توانند رفتارهایی بهتر و منطقی‌تری را از خود نشان دهد و برای داشتن یک خانواده سالم تلاش کنند. اما گاهی مسائل و مشکلاتی در این رابطه به وجود می‌آید که با روش‌هایی که در ادامه به آن می‌پردازیم، می‌توانید آن را بهبود ببخشید. 

با فرزند ناتنی مثل فرزند خود رفتار کنید

فرزندان ناتنی حساس‌تر از فرزندان تنی شما هستند. از این رو ممکن است کوچکترین رفتارهای شما را زیر نظر بگیرند. آن‌ها می‌توانند احساس کنند که مورد کم توجهی قرار گرفته‌اند و این احساس را با رفتارهایی چون دعوا، قهر، بی محلی و نخوردن غذا به شما نشان دهند. هر طوری که با فرزند خودتان رفتار می‌کنید، با فرزند ناتنی نیز همان رفتار را انجام دهید. 

توجه به امور درسی فرزند ناتنی

فرزند ناتنی دوست دارد دائماً مورد توجه قرار بگیرد. او از اینکه وضعیت تحصیلی‌اش مورد توجه خانواده جدید است خوشحال می‌شود. اگر متوجه شود که کسی به درس خواندن او اهمیتی نمی‌دهد ممکن است با لج کردن، نرفتن به مدرسه، دعوا کردن با همکلاسی و درس نخواندن اعتراض خود را نشان دهد. پس بهتر است قبل از اینکه با این مشکلات مواجه شوید، وضعیت درسی او را پیگیری کرده و در درس خواندن نیز به او کمک کنید.

توضیح شرایط موجود به فرزند خود

این احتمال وجود دارد که فرزند شما نسبت به مهر و محبتی که به فرزند ناتنی دارید اظهار حسادت کند، بنابراین توضیح تمام شرایط موجود برای او می تواند این موقعیت را بهبود ببخشد. در صورتی که شرایط سخت موجود را برای فرزند خود شرح دهید و بگویید برای حفظ و بهبود جایگاهتان باید این رفتار را انجام دهید می توانید همدردی و کمک فرزندتان را برای خود داشته باشید.

برقراری ارتباط با تربیت فرزند ناتنی

گفت و گوی مفید و مسالمت آمیز

شرایطی را فراهم کنید که بتوانید با فرزند ناتنی به گفت و گوی مسالمت آمیز بپردازید. توجه داشته باشید این مکالمه نباید یک طرفه باشد بلکه اجازه برای صحبت فرزند ناتنی می تواند بسیاری از مشکلات را از میان بردارد، تنش ها را بخواباند و اختلافات را حل کند قبل از اینکه تمام این موارد به بحرانی حل نشدنی تبدیل شوند.

صبور و بردبار باشید

فزرند ناتنی نیازمند زمانی است تا بتواند با شرایط موجود کنار بیاید و غم از دست دادن مادر یا پدر خود را فراموش کند، که در این مدت مشاهده رفتارهای هیجانی از قبیل؛ دعوا، بحث، پرخاشگری و... تا حدودی قابل انتظار است او ممکن است از اصطلاحاتی مثل تو مامان من نیستی استفاده کند. غذا نخورد، فریاد بکشد و هزاران رفتار معقول و غیرمعقول دیگر از خود نشان دهد.

در صورت مشاهده ی این اعمال صبور باشید و با او رفتار محبت آمیز و همراه با آرامش داشته باشید. این رفتار به مرور زمان کاهش می یابد و او با خانواده و شرایط جدیدش کنار می یاید، در نهایت رفتار خود را اصلاح می کند. رفتار فرزندی به فرزند دیگر بسیار متفاوت است و هیچ دو انسانی در یک شرایط رفتار مشابهی نخواهند داشت. گاهی برخی فرزندان ناتنی بدون نگرانی و استرس کاملا با شرایط کنار می آیند؛ بدون اینکه از خودشان رفتار هیجانی نشان دهند و گاهی شرایط اینگونه نیست.

خوشگذرانی دو نفره

خود را به عنوان پدر یا مادر جدید او اثبات کنید با او مهمانی بروید، برای وقت گذاشتن با همدیگر ارزش قائل شوید، سلایق همدیگر را بشناسید، علاقه‌ها و ویژگی‌های رفتاری همدیگر را درک کنید. با این کار فرزند ناتنی احساس ارزشمندی می کند و متوجه می شود وجودش برای بقیه اعضای خانواده مهم است، در نهایت این کار می تواند ارتباط او را با شرایط بهبود ببخشد.

به والدین اصلی فرزند ناتنی احترام بگذارید

اولویت باید نیازهای فرزند ناتنی باشد نه خواسته هایش

این نکته را مد نظر بگیرید برای دریافت محبت از جانب فرزند ناتنی به او باج ندهید. کودکان بیشتر از هر چیزی به محبت، علاقه و قوانین پایدار نیاز دارند، در صورتی که شما با وجود رفتار بد، درس نخواندن و... به او هدیه می دهید وضعیتی به نام گدایی محبت برای او ایجاد می شود. در صورتی که حس کردید با فرزند خودتان بهتر از فرزند ناتنی رفتار کرده اید برای جبران کارتان؛ هدیه نخرید بلکه یاد بگیرید چگونه باید عدالت را برقرار کنید.

طرز تنبیه تربیت فرزند ناتنی

 

موارد تاثیرگذار در ارتباط با فرزند ناتنی:

سن و سال فرزند ناتنی

در بین فرزندان ناتنی، کسانی که سن کمتری دارند می توانند سریع تر با شرایط موجود کنار بیایند. گاهی کودکان این موضوع را به راحتی می پذیرند ولی در سالهای بعد رفتارهای هیجانی و احساسات مخربی را از خود نشان می دهند. در صورتی که فرزند شما با این موضوع مشکلی ندارد با او صراحتا صحبت کنید تا از مشکلات احتمالی آینده پیشگیری کنید.

زمان آشنایی با فرزند ناتنی

هر چه طول مدت آشنایی با او بیشتر باشد احتمالا رابطه بهتری را برای شما رقم خواهد زد، البته در این میان استثناء نیز وجود دارد. گاهی این فرزندان عضو جدید را عامل جدایی پدر و مادر اصلی خود می دانند، اما به طور کلی داشتن آشنایی قبلی به کنار آمدن با این شرایط کمک می کند.

کنار آمدن با همسر سابق همسرتان

در صورتی که کمترین میزان درگیری با پدر یا مادر فرزند ناتنی خود داشته باشید و از ارتباط با آنها جلوگیری نکنید؛ می توانید شرایط را تا حد زیادی بهبود دهید زیرا در این صورت فرزند ناتنی می تواند وجود شما را به عنوان مادر یا پدر ناتنی قبول کند.

وقت گذارنی با فرزندناتنی

به داشتن زمانی برای خوشگذارنی در آخر هفته ها فکر نکنید زیرا فرزندان تمایل دارند این زمان را با والدین اصلی خودشان بگذرانند البته این مهم برای شما نیز باید اولویت باشد. در صورتی که بچه ها بتوانند هر زمانی که می خواهند والدین اصلی خود را ببینند؛ کمک می کند تا جایگاه شما را راحت تر بپذیرند.

 

تربیت تربیت فرزند ناتنی

اشتباهات در رفتار با فرزند ناتنی

اگر به تازگی وارد خانواده ای شده اید و نقش پدر یا مادر ناتنی را دارید، با فرزند خوانده تان به گونه ای رفتار کنید که هم او و هم خودتان احساس راحتی داشته باشید برای این مسئله باید اشتباهاتی که در این مورد رایج است را بدانید و مرتکب آنها نشوید.

به رفتارهای او توجه نمی کنید

کودکان احساس خود را با رفتارشان نشان می دهند. رفتار کودکان نشان می دهد که حالشان خوب نیست. رفتارهائی مانند شب ادراری، گویش کودکانه، دیدن کابوس، مشکلات مربوط به خواب، مشکل داشتن در مدرسه و افت تحصیلی، پرخاشگر شدن و یا بی تفاوتی معمولا نشان دهنده مشکل کودک است پس این رفتارها را جدی بگیرید.

آنها را درک نمی کنید

از دیدگاه آنان به موضوع نگاه کرده و موقعیت آنان را درک کنید.

با آنها صحبت نمی کنید

اگر فرزند ناتنی شما واکنش زیادی نشان نمی دهد با او صحبت کنید و او را تشویق کنید تا پیرامون احساسات خویش یا مسائلی که دارند سخن بگویند. اگر آنها مایل به صحبت نیستند ، بگذارید این کار با سرعتی که خودشان دارند صورت گیرد.

امنیت کودک را تامین نمی نمایید

فرزند ناتنی خود را در تمامی مراحل پشتیبانی نمایید و فضای خانه را امن کنید و سعی کنید نظم هائی را ایجاد کنید تا امنیت همه کودکان را تأمین نماید.

تربیت فرزند ناتنی

برای او وقت کافی صرف نمیکنید

اگر خودتان بچه دارید و او نیز همراه شما به زندگی جدیدتان وارد شده بین فرزند خود و فرزند ناتنی تا حدالامکان فرق نگذارید و برای هر کودک تک به تک وقت صرف کنید.

به او نمی گویید دوستش دارید

به او بگویید که شما جای والد از دست رفته اش را نگرفته اید و او می تواند شما را به عنوان یک دوست قبول کند، به فرزند ناتنی خود یادآوری کنید که شما آنان را دوست دارید و همیشه حاضرید به آنان کمک کنید. 

بیش از حد هدیه می خرید

خرید هدیه زیاد برای ایجاد علاقه در فرزندان سبب فرسایش ارتباط والدین و فرزندان می شود.

از رفتار بد و بی ادبی او به راحتی می گذرید

او را درک کنید و اگر او رفتاری از روی خشم و نفرت نشان داد و بی ادبی نمود ، به راحتی نگذرید زیرا اینگونه رفتار در کودکان ادامه دار می شود.

قاطعانه رفتار نمی کنید

قاطعانه رفتار کنید و نظم و انضباط را در خانه برقرار کنید و از دخالت کودکان در تصمیم گیری ها جلوگیری نمایید.

از برقراری ارتباط همسرتان با فرزندش ناراحت میشوید

همسر شما باید همراه شما باشد اما او در زندگی خود علاوه بر نقش همسری نقش والد را نیز دارد و باید با کودک خود وقت بگذرانند پس حسودی نکنید و ارتباط او و فرزندش را بر هم نزنید. 

نحوه برخورد با فرزند ناتنی