آکاایران: در بسیاری از فرهنگ ها خصوصا جوامع اسلامی سوال کودکان در مورد بچه دار شدن برای والدین شرم آور است در حالی که این امر یک بخش طبیعی از کنجکاوی آنها محسوب می شود و پرسیدن سوال درمورد رابطه جنسی، نحوه بچه دار شدن و ... چیزی است که به عنوان والد دیر یا زود با آن مواجه خواهید شد. .در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, در این باره نکات خیلی مهمی را برای شما شرح داده ایم با ما همراه باشید.

 

نکاتی درباره توضیح بچه دار شدن برای کودکان 

تحقیق کنید چگونه کودک درباره بچه دار شدن کنجکاو شده است

آموزش جنسی کودکان چیست و چگونه در مورد این مسائل با کودک گفتگو نماییم؟

با دقت به حرف های فرزندتان گوش دهید

کلید اصلی برای جواب دادن به این سوال این است که با دقت به سوال فرزندتان گوش داده و معلوم کنید که او چه چیزی را مورد پرسش قرار می‌دهد. خیلی از زمان ها والدین طبق پیش فرض‌های خودشان آغاز به حرف زدن اشتباهی می‌کنند که نه فقط جواب فرزندشان را در بر ندارد بلکه اطلاعات نامناسبی با توجه به سن کودک به او داده و کودک را حسابی گیج و نگران می‌کند.

مثلا وقتی که یک کودک سه ساله و یک کودک 6 ساله در ارتباط با تولد کودک سوالی را مطرح می‌کنند؛ با توجه به سنشان، انگیزه‌های متفاوتی در کار خواهد بود. کودک سه ساله امکان دارد فقط بخواهد بداند که نوزاد چگونه از شکم شما بیرون می‌آید. این در حالی است که یک بچه شش ساله احتمالاً در این مورد می‌پرسد که کودک چطور به وجود می‌آید؟ گوش دادن با دقت، سبب می‌شود که شما سرنخ‌هایی را در این مورد به دست آورید که چگونه به سوال فرزندتان جواب دهید که با سن او تناسب داشته باشد.

آموزش مسائل جنسی برای کودکان زیر 5 سال، نکات ساده و حیاتی که نمی‌دانستید

به کودک زیر پنج سال پاسخ‌های ساده ولی صادقانه بدهید

کودکان کم سن بیشتر دوست دارند در مورد بارداری اطلاعات داشته باشند تا نزدیکی و رابطه زناشویی. فقط لازم است برای کودک توضیح دهید که زن و مرد با داشتن رابطه زناشويي بچه دار می‌شوند و نوزاد در رحم زن شکل می‌گیرد.

استفاده مناسب از کلمات زمان توضیح بچه دار شدن برای کودکان

در جواب دادن به سوال فرزندان، از کلماتی استفاده کنید که او قبلاً استفاده کرده و می‌فهمد. مثلا از کلماتی استفاده کنید که کودک شما معنی آن را نمی‌داند احتمال ایجاد سوالات اضافه و سوءتفاهم‌ها بیشتر خواهد بود.

همین طور صحبت‌های شما با استفاده از کلمات نامناسب، می‌تواند سبب ترسیدن فرزند شما بشود. مثلا وقتی که او از شما پرسیده کودکان چطور به دنیا می‌آیند و شما در پاسخ به این سوال شیوه عمل سزارین را با عباراتی مانند جراحی، چاقو یا بریدن توضیح می‌دهید این موضوع سبب ترس او خواهد شد. در این راه کمک گرفتن از مشاوره کودک می‌تواند به شما کمک کند تا روش صحبت با کودک خود در سنین مختلف را بدانید.

گفتار درمانی کودک 3 ساله

احتیاجی نیست به همه سوال های فرزندتان با جزئیات جواب دهید

اگر حس می‌کنید برای پاسخ دادن به این سوال در فرزندتان نیاز به فکر کردن دارید و در حال حاضر آمادگی پاسخگویی ندارید نیازی نیست که در لحظه به همه سوالات فرزندتان پاسخ دهید. از او درخواست کنید که این گفت‌وگو را به زمان دیگری موکول کند و آنگاه به بررسی و تفکر در این باره بپردازید که چطور می‌خواهید این سوال را پاسخ دهید.

هیچ وقت لازم نیست که شما همه جزئیات بارداری و تولد فرزند را برای کودکتان توضیح دهید شما فقط می‌توانید یک نمای کلی از تولد فرزند به کودکتان بدهید تا کنجکاوی‌های او را برطرف کند. فراموش نکنید که فرزند شما هیچ دیدگاهی درباره به روابط جنسی نداشته و شما نمی‌باید بی علت او را در جریان این مسائل قرار دهید چرا که وجود چنین مسائلی می‌تواند سبب پیدایش مشکلات روحی در فرزند شما شود.

موقع توضیح بچه دار شدن برای کودکان صادقانه پاسخ دهید

بیان پاسخ‌های تخیلی و به دور از واقعیت به خوبی از جانب کودک شما تشخیص داده می‌شود. همین طور زمانی که شما سعی می‌کنید از زیر بار پاسخ دادن به فرزندتان شانه خالی کنید، کودک به خوبی متوجه شده و حس خجالت زدگی پیدا خواهد کرد چرا که او احساس می‌کند نباید چنین سوالی از شما می‌کرده است. در توضیح این مسئله برای فرزندتان، اگرچه لازم است مسائل را در حد فهم و درک کودکتان ساده کنید با این حال توصیه می‌شود از بیان مطالب غیر واقعی خودداری کنید.

پاسخگویی به سوال کودکان در مورد بچه دار شدن در سنین 5 تا 7 سالگی

سوال کودکان در مورد بچه دار شدن: "رابطه جنسی یعنی چه؟"

پاسخ والدین:

حداقل افشای اطلاعات: "رابطه جنسی روشی است که بزرگترها به کمک آن عشق و علاقه خود را نسبت به یکدیگر نشان می دهند. همچنین راهی است که انسان ها از طریق آن بچه دار می شوند. نحوه تولد نوزادان توسط انسان است. این نوع خاصی از در آغوش گرفتن است.".

حداکثر افشای اطلاعات: پس از گفتن موارد بالا، بپرسید: "آیا جواب سوال خود را گرفتید؟" اگر فرزند بیان می کند که شما اطلاعات بیشتری می خواهد، با استفاده از اصطلاحات صحیح برای اعضای بدن، جزئیات را ارائه دهید. به عنوان مثال، می توانید بگویید: "در طی رابطه جنسی، مرد آلت تناسلی خود را در درون واژن زن قرار می دهد.". در حین بیان این جملات، زبان بدن کودک خود را تماشا کنید. هافنر توصیه می کند اگر کوچولویتان موضوع مورد بحث را تغییر داد، حالت چشمانش بی علاقه شد و یا با چهره خود حالت "بد آمدن و دچار احساس تهوع شدن" را نشان داد، دست نگه دارید و فقط بگویید:" ما می توانیم یک بار دیگر در این مورد بیشتر صحبت کنیم"، و دلبندتان را در آغوش بگیرید.

سوال کودکان در مورد بچه دار شدن: "اسپرم و تخمک چگونه به هم می رسند؟"

پاسخ والدین:

حداقل افشای اطلاعات: "آن ها در داخل بدن زن با یکدیگر ملاقات کرده و بدین ترتیب بچه ایجاد می شود. سپس خانم، جنین را به مدت 9 ماه در رحم خود در شرایطی ایمن نگه می دارد تا زمانی که فرزندش آماده بیرون آمدن و ورود به دنیای خارج از رحم شود.".

حداکثر افشای اطلاعات: "اسپرم در حین رابطه جنسی از آلت تناسلی مرد خارج شده و به داخل رحم زن می رود، محلی که در آنجا با تخمک روبرو خواهد شد. سپس آن ها برای ساختن بچه به هم می پیوندند.". کودکان در این سن آمادگی شنیدن مسائل مرتبط با تحریک و برانگیختگی را ندارند، بنابراین از ارائه توضیحات بیشتر خودداری کنید.

سوال کودکان در مورد بچه دار شدن: " نوزاد چگونه بیرون می آید؟"

پاسخ والدین:

حداقل افشاگری: "از طریق واژن مادر".

حداکثر افشای اطلاعات: "هنگامی که جنین آماده به دنیا آمدن شود، رحم مادر او را به بیرون هدایت خواهد کرد. به این عمل زایمان گفته می شود. واژن مادر باردار قادر است برای خروج جنین به اندازه کافی کشیده و متسع شود و پس از زایمان، جمع و کوچک شده و به اندازه معمول خود برگردد.".

سوال کودکان در مورد بچه دار شدن: "چرا آلت تناسلی من سفت و سخت می شود؟"

پاسخ والدین:

حداقل افشای اطلاعات: "از آنجا که درست کار می کند. این همان کاری است که آلت تناسلی باید انجام دهد. نگران نباش! هیچ اشکالی ندارد. با گذشت زمان آلت تناسلی دوباره نرم شده و به حالت اولیه خودش برمی گردد.".

حداکثر افشای اطلاعات: "راست و سفت شدن آلت تناسلی مردان، نعوظ نامیده می شود. این بدان معنی است که خون اضافی به آلت تناسلی رفته و در آنجا جمع شده است. اما نگران نباشید؛ آلت تناسلی شما صدمه ندیده و شکسته نشده است. نعوظ زمانی اتفاق می افتد که شما به چیزی هیجان انگیز فکر کنید، آلت تناسلی خود را مالش داده باشید، ادرار کرده و یا اینکه گاهی اوقات هم ممکن است هیچ دلیل مشخصی برای آن وجود نداشته باشد.".

سوال کودکان در مورد بچه دار شدن: "چرا نمی توانم وقتی که شب ها در اتاقتان بسته است، به رختخواب تو بیایم؟ "

پاسخ والدین:

حداقل افشای اطلاعات: "اگر شرایط اضطراری باشد می توانید وارد اتاق شوید، اما در غیر این صورت، بهتر است هرگز این کار را نکنید، چون مامان و بابا دوست دارند در شرایطی ساکت و آرام با هم وقت بگذرانند. همه افراد به حریم خصوصی احتیاج دارند، از جمله خود شما. ما به شما احترام می گذاریم و شما هم باید به ما احترام بگذارید. پس لطفاً قبل از ورود به اتاق، در بزنید و برای وارد شدن اجازه بگیرید.".

حداکثر افشای اطلاعات: مانیکا رودریگز، مدیر اطلاعات و آموزش در سازمان SIECUS، می گوید فقط در صورتی که فرزندتان با سرزده آمدن به اتاق، شما را در حین رابطه جنسی دید، به او بگویید که پشت در بسته این عمل را انجام می دهید و به همین دلیل بدون اجازه گرفتن نباید وارد شود. فراموش نکنید که بچه ها در این سنین درک درستی از مسائل زناشویی نداشته و خیلی مواقع آن را با خشونت پدر علیه مادرشان اشتباه می گیرند. بنابراین حتما به او اطمینان دهید که هیچ مشکلی وجود ندارد: "عزیزدلم؛ بابا به من صدمه ای نمی زد. ما با این کار عشق و دوست داشتن را به هم نشان می دادیم، این کاری است که بزرگترها از طریق آن به یکدیگر ابراز علاقه می کنند.".

پاسخگویی به سوال کودکان در مورد بچه دار شدن در سنین 7 تا 9 سالگی

سوال کودکان در مورد بچه دار شدن: "اوووووووووو! آیا من برای بچه دار شدن باید رابطه جنسی داشته باشم؟"

پاسخ والدین:

حداقل افشای اطلاعات: "این مساله ای نیست که اکنون باید نگران آن باشید، زیرا بچه دار شدن کاری است که فقط بزرگسالان آن را انجام می دهند. اما بله، بچه ها به این ترتیب ساخته می شوند. مسائلی وجود دارند که دوست ندارید از کودکی به آن ها فکر کنید و هنگامی که بزرگتر می شوید، به آن ها علاقه مند خواهید شد. بیشتر بزرگسالان دوست دارند وقتی می خواهند بچه دار شوند، عاشق شده و به یکدیگر عشق بورزند. "

حداکثر افشای اطلاعات: "هنگامی که بزرگتر شده باشید، اگر واقعاً نمی خواهید رابطه جنسی برقرار کنید، می توانید نوزادی را به فرزندی قبول کرده و یا برای بچه دار شدن، لقاح آزمایشگاهی انجام دهید، لقاح آزمایشگاهی فرآیندی است که در طی آن، پزشک تخمک های زن و اسپرم مرد را با یکدیگر ترکیب می کند تا جنین تشکیل شود.".

سوال کودکان در مورد بچه دار شدن: "آیا رابطه جنسی به من صدمه می زند؟"

پاسخ والدین:

حداقل افشای اطلاعات: "منظور از رابطه جنسی، یک تجربه لذت بخش بین بزرگسالان است.".

حداکثر افشای اطلاعات: اگر سوالات فرزند شما همچنان ادامه داشته باشد، ممکن است زیرمجموعه ای وجود داشته باشد: شاید او صحنه نامناسبی را در تلویزیون دیده یا تجربه ترسناکی داشته باشد. بنابراین علاوه بر پیگیری علت، نگرانی های خود او را کنار بزنید: "رابطه جنسی باید فقط وقتی اتفاق بیفتد که هر دو نفر آن را بخواهند و احساس خوبی هم داشته باشند. هیچ کس نباید شخص دیگری را مجبور به انجام این کار کند. اگر هر زمان در موقعیتی قرار گرفتید که شخصی قصد داشت به زور چنین کاری را انجام داده و به شما آسیب برساند، داد و فریاد کرده و با این کار آن ها را مجبور کنید که ادامه ندهند. سپس به من یا بابا یا بزرگسال دیگری که به او اعتماد دارید، مساله را اطلاع دهید.". به فرزندتان اطمینان دهید که اگر چنین اتفاقی را به شما گزارش دهد، با تمام توان از او حمایت خواهید کرد.

سوال کودکان در مورد بچه دار شدن: "خودارضایی یا استمنا چیست؟"

پاسخ والدین:

حداقل افشای اطلاعات: "به وضعیتی گفته می شود که در طی آن افراد دستگاه تناسلی خود را لمس کرده تا نوع خاصی از لذت را احساس و تجربه کنند."

حداکثر افشای اطلاعات: صرف نظر از اینکه شما چنین رفتاری را مناسب می دانید یا نه، کودکان باید بدانند که خودارضایی هیچ آسیب جسمی یا روحی برایشان ایجاد نمی کند و این کار باید در یک مکان خصوصی انجام شود. افسانه هایی مانند اینکه استمنا باعث کوری شده و یا با انجام دادن این کار، کف دست ها مو رویش می کند، هنوز در میان مردم رواج دارند. بنابراین حتما به دلبند خود بگویید که چنین داستان هایی خلاف واقع بوده و به هیچ عنوان صحت ندارند. شاید بهتر باشد این نکته را هم اضافه کنید: "بعضی از پسران و دختران در سن شما خودارضایی می کنند، و برخی دیگر هم هستند که این کار را نمی کنند.".

سوال کودکان در مورد بچه دار شدن: "ارگاسم چیست؟"

پاسخ والدین:

حداقل افشای اطلاعات: "ارگاسم احساس خوبی در ناحیه تناسلی است که هم زنان و هم مردان می توانند آن را تجربه کنند."

حداکثر افشای اطلاعات: با این سخنان ادامه دهید: "ارگاسم شبیه به یک احساس تحت فشار بودن و سپس رهائی است، درست مانند زمانی که عطسه می کنید. در طی ارگاسم، یک مرد انزال می کند، این بدان معناست که اسپرم از آلت تناسلی او خارج می شود.".

پاسخگویی به سوال کودکان در مورد بچه دار شدن در سنین 9 تا 12 سالگی

سوال کودکان در مورد بچه دار شدن: "چه رابطه جنسی ایمن و بی خطر است؟"

پاسخ والدین:

حداقل افشای اطلاعات: "در حین اعمال جنسی، زن و مرد با مایعات بدن یکدیگر از جمله بزاق و اسپرم در تماس هستند. این مایعات ممکن است حاوی باکتری ها و ویروس های متعددی باشند که اگرچه اکثر آن ها مضر نیستند، اما برخی از آن ها مانند ویروس اچ آی وی "HIV" که عامل بیماری ایدز است، می توانند بسیار جدی و خطرناک باشند. می توانید به فرزند خود بگویید که: "رابطه جنسی ایمن، روشی است که شما به کمک آن می توانید احتمال انتقال این عوامل بیماری زا را کاهش دهید.". اما حتما به این نکته مهم نیز اشاره کنید که اگرچه رابطه جنسی ایمن خطر بیماری های منتقل شونده از راه تماس جنسی را کم می کند اما آن را از بین نمی برد. بنابراین تنها راهی که به طور صد در صد از شما در مقابل این بیماری ها محافظت خواهد کرد، پرهیز از برقراری روابط جنسی خارج از چهارچوب است.".

حداکثر افشای اطلاعات: اگر فرزند شما سوال می کند که رابطه جنسی دهانی چه نوع رابطه ای است (شواهد حکایت از آن دارند که بچه ها در سنین نوجوانی به طرز حیرت انگیزی درگیر این شکل از روابط هستند) و یا اینکه چنین رابطه ای چگونه می تواند ایمن باشد، برایش به این شکل توضیح دهید: "رابطه دهانی زمانی اتفاق می افتد که یک نفر دهان خود را روی دستگاه تناسلی شخص دیگر بگذارد و با این کار باعث ایجاد لذت جنسی شود. این کار به عنوان یکی از اشکال رابطه جنسی محسوب شده و خطر انتقال بیماری های جنسی را به همراه دارد. برای حفظ ایمنی و کاهش خطر انتقال عوامل بیماری زا، مردم از روش های محافظتی مانند کاندوم استفاده می کنند.".

سوال بچه ها: "همجنسگرایان چگونه رابطه جنسی برقرار می کنند؟"

پاسخ والدین:

حداقل افشای اطلاعات: "به همان روش دیگران: آن ها یکدیگر را می بوسند، در آغوش می گیرند، لمس می کنند و با هم صمیمی می شوند.".

حداکثر افشای اطلاعات: "افراد همجنسگرا دستگاه تناسلی یکدیگر را دوست دارند و ممکن است به رابطه دهانی بپردازند.". شوارتز، دارای دکترای تخصصی و نویسنده مقاله "ده گفتگو که والدین باید در مورد جنسیت و شخصیت با فرزندان خود داشته باشند"، هشدار می دهد: "هرگز رابطه جنسی مقعدی را در این سن توضیح ندهید، مگر اینکه فرزندانتان به صورت مستقیم در این مورد از شما سوال کنند. در چنین شرایطی می توانید بگویید: "بعضی از مردان با یکدیگر نوعی رابطه دارند، با این تفاوت که به جای اینکه آلت تناسلی را در واژن یک خانم وارد کنند، آن را در مقعد قرار می دهند.".

سوال بچه ها: "در وب سایت هایی که اجازه نمی دهید من آن ها را ببینم، چه چیزی وجود دارد؟"

پاسخ والدین:

حداقل افشای اطلاعات: "برخی از فیلم های پورنوگرافی، تصاویر مربوط به رابطه جنسی به نمایش می گذارند، در حالی که این مطالب فقط برای بزرگسالان هستند. روابط جنسی مربوط به افراد واقعی است که نسبت به یکدیگر احساساتی دارند و این سایت ها معمولاً به مردم کمک نمی کنند تا یاد بگیرند که چگونه یک شریک خوب باشند. بنابراین فکر نمی کنم محتوای آن ها برای یک کودک مناسب باشد. ".

حداکثر افشای اطلاعات: "بسیاری از وب سایت ها دارای تصاویری هستند که نمای غیرواقعی و ناصحیحی از رابطه جنسی را نشان می دهند. آن ها رفتارهای خودخواهانه ای را نشان می دهند که اصلا مناسب نیستند. من نمی خواهم شما فکر کنید که رابطه جنسی چیزی است که در این سایت ها به تصویر کشیده شده است.".

باز هم تاکید می کنیم که اگرچه پاسخگویی به سوال کودکان در مورد بچه دار شدن، حرف زدن و روشنگری در مورد مسائل جنسی لازم است اما قرار نیست شما دقیقا عین همین جملات را به فرزند خود بگویید. بهترین کار این است که از آن ها ایده گرفته و برحسب سن و درک فرزندتان برایش توضیح دهید. امیدواریم در این مسیر موفق شوید.