آموزش چپ و راست به کودکان یکی از مهمترین مفاهیم پیش نیاز درس ریاضی و فارسی هست. اشتباه کردن چپ و راست پیامدهای زیادی از جمله، متوجخ نشدن مفاهیم ریاضی و مشکل داشتن در درس ریاضی، خواندن و یا نوشتن که از چپ بخوانند یا راست، مشکل داشتن در بسیاری از کارهای روزانه مثلا: کفش پوشیدن و ... دارد. ما در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, تصمیم داریم چند نمونه از بهترین و کارآمدترین روش‌ها را برای آموزش چپ و راست به فرزندتان معرفی کنیم پس اگر علاقه دارید بیشتر بدانید و یاد بگیرید؛تا انتهای این مقاله از آکا با ما همراه باشید.

فیلم آموزش مفهوم چپ و راست به کودکان به زبان کاملا ساده - بهترین کودک

کودکان از چه سنی مفهوم چپ و راست را درک می‌کنند؟

درک مفهوم ین که دست چپ با دست راست فرق دارد و نمی‌تواند پای راست را در کفش سمت چپی بکند؛ مفهومی است که تقریبا از اوایل سه سالگی ذهن کودک را مشغول می‌کند و او فقط می‌فهمد که چیزی در این بین وجود دارد که او نمی‌داند؛ البته هنوز نمی‌تواند درکش کند!
او کم کم شروع به شناختن جهت‌ها می‌کند و می‌فهمد نام هر جهت چیست و چرا دو دستش با هم فرق دارند.
شما بهتر است از همان ابتدای خردسالی و سه سالگی کم کم بازی‌هایی را با او شروع کنید تا جهت چپ و راست را کم کم در ذهنش جا بیندازید.
اما بدانید که گیجی در تشخیص جهت‌ها تا سن 6 سالگی در بین کودکان کاملا طبیعی است و شما باید صبر و حوصله داشته باشید تا بتوانید جهت‌ها را به طور مناسب به فرزندتان بیاموزید!

نشانه گذاری:

یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای آموزش چپ و راست به کودکان، نشانه گذاری می باشد. به این صورت که روی دست راست و یا چپ برچسب بزنید و یا نقاشی بکشید. یا روی یکی از کفش های آن ها نشانه ای بزنید.

حتی می توانید ناخن یکی از دست ها را یک رنگ و ناخن دست دیگر را رنگ دیگر بزنید.

ایده برای آموزش دست راست و چپ به کودکان

بازی کردن :

با کودک خود بازی کنید و در آن بازی بخواهید دست راست یا چپ خود را بالا ببرد و یا دست راست روی پای چپ و برعکس و یا دست راست را روی پای راست و برعکس و یا روی یکی از چشم ها قرار بدهد. از او بخواهید به سمت چپ و یا راست برود و یا از سمت چپ یا راست توپ بیاورد و یا قرار بدهد.

یا ماشین های خود را سمت راست و توپ های خود را سمت چپ بچینید.

دست راست و یا چپ شان را روی کاغذ بکشید و روی در اتاقشان بچسبانید. به عنوان رمز ورود به اتاقشان باشد و برای ورود به اتاق باید همان دست شان را روی نقاشی آن بگذارند و سپس وارد اتاقش شود. به او بگویید که باید کدام دست را روی آن قرار بدهد که دستش را تشخیص بدهد.

شعر آموزش چپ و راست به کودکان

آموزش با دست غالب :

به او بگویید با چه دستی غذا می خورد یا نقاشی می کشد و اجازه بدهید با آن دست راست و چپش را تشخیص بدهد. 

 

ویژگی های بدن :

اگر کودک شما خال و یا نشانه ای در یک سمت بدنش دارد به او بگویید مثلا این طرف که خال  دارید سمت چپ شما است. اگر ندارد خودتان روی دستش یک خال یا خالکوبی چاپ کنید.

 

استفاده از زیور آلات :

یک انگشتر و یا دستبند و ... داخل یکی از دستانش بگذارید و اجازه بدهید با آن دست آشنا شود.

 

هنگام عبور از خیابان :

زمان عبور از خیابان دست فرزند خود را بگیرید و به آن آموزش بدهید که ابتدا سمت چپ را نگاه کند زیرا ماشین ها همیشه ابتدا از سمت چپ می آیند.

 

حرف L :

برای کودکی که کاملاً در مورد چپ و راست گیج شده است، ایده خوبی است که به او بگویید هر دو کف دست خود را رو به پایین بگیرد. و شست خود را از انگشت سبابه جدا کنید و باز نگه دارید. دستی که حرف L را بین انگشت شست و سبابه نشان می دهد، دست چپ است. این یکی از ساده ترین راه هایی است که می توانید به فرزندتان آموزش بدهید.

اموزش چپ و راست با بازی به کودک

شعر کودکانه آموزش چپ و راست

من دو تا پا دارم         هر دو تا پویاست

یکی پای چپ یکی پای راست

من دو تا دست دارم       هر دو تواناست

یکی دست چپ یکی دست راست

من دو تا چشم دارم       هردو تا بیناست

یکی چشم چپ یکی چشم راست

من دو تا گوش دارم      هر دو شنواست

یکی گوش چپ یکی گوش را

 

**** آموزش دست چپ و راست به کودکان ****

چپ و چپ و چپ

راست و راست و راست

همگی حالا

دستامون بالاست

بالا و پایین

بلندشو بشین

یه چرخی بزن

همه رو ببین

شاعر: خانم مرشدی

 

**** شعر کودکانه آموزش چپ و راست  ****

 

بالا پایین چپ راست

مهمترین جهت هاست

برای کمک به

همه‌ی ما آدم هاست

تا زودی پیدا کنیم

چیز هایی که مال ماست

بالا پایین چپ راست

آدرس کل چیزهاست

سوالات متداول

1. کودک من بین راست و چپ گیج می شود، آیا طبیعی است ؟

بله کاملا طبیعی است. اگرچه کودکان می دانند با کدام دست غذا می خورند یا با کدام دست می نویسند، اما همچنان ممکن است گیج شوند. برای یادگیری این مفهوم مهم زمان می برد.

 

2. چه مدت طول می کشد تا کودک من بین راست و چپ تفاوت قائل شود ؟

بستگی به بچه دارد هر کودکی منحصر به فرد است و زمان خود را برای یادگیری چیزها صرف می کند. بارها و بارها با حوصله به آنها آموزش دهید و روش های ما را برای سرعت بخشیدن به این کار دنبال کنید.

 

3. اگر کودک من دائماً چپ و راست خود را اشتباه بگیرد، آیا می تواند نشان دهنده مشکل یادگیری باشد؟

لازم نیست. برای این نتیجه گیری عجله نکنید.

 

4. چرا آموزش مفهوم چپ و راست به فرزندم مهم است؟

چپ و راست معمولاً کلمات و وسایل ارتباطی برای گفتن مسیرها و چیزهای دیگر هستند. اگر کودک شما این را زود یاد نگیرد، کار را برای او سخت می کند. حتی ممکن است وقتی با بچه های دیگر بازی می‌کنند، احساس پوچی کنند و از آن ها دور شوند.