رفتار با کودکان فضول و خبرچین چگونه باید باشد؟ همه کودکان در ذات وجودی خود، حس کنجکاوی دارند و برای اینکه محیط اطراف خود را درک کنند و به شناخت برسند به این حس نیاز دارند. اما زمانی که میزان این حس بیشتر شود کودک، به عمل فضولی و خبرچینی روی می آورد و این رفتار رفته رفته تبدیل به یک عادت می شود.

 
خبرچینی در کودکان زیر هفت سال در صورت انجام اقدامات بالا از سوی والدین پس از مدتی از بین خواهد رفت. اما اگر فضولی در کودک مورد توجه و رسیدگی قرار نگیرد، با بزرگ‌تر شدن او، این عادت در کودک شکل گرفته و منشا رفتار‌های ناپسند خواهد شد؛ بنابراین با آگاهی و رعایت صحیح‌ترین نحوه برخورد با کودک فضول و خبرچین از این موضوع جلوگیری کنید.

چگونه با کودک خبرچین رفتار کنیم؟

چگونه بچه ها خبرچینی را یاد می گیرند؟

برخی از رفتار‌های اشتباه والدین که منجر به لجبازی و اصرار بر انجام کار غلط از سوی کودک می‌شود، تنبیه کردن، فریاد کشیدن و توبیخ کودک خبرچین در حضور دیگران است.

کودکان به دلایل زیر خبرچینی را یاد می گیرند:

1. کودک از جایی این گونه رفتار را آموخته است. در واقع الگوی خانوادگی در این مسئله تاثیر دارد.

2. وقتی کودک خبر را به جایی می‌برد و یا می‌آورد مورد تشویق بزرگتر‌های خود قرار می‌گیرد.

همچنین فضولی و خبرچینی گاهی به دلیل حــسادت یا از روی عصبانیت به برادر، خواهر یا یکی از دوستان کودک است که در جمع بیشتر مورد توجه والدین کودک قرار می گیرند و کودک خود را طرد شده می پندارد. کودک نیز برای اینکه نگاه و توجه جمع را به خود بکشاند به این کار یا رفتار روی می آورد. گاهی تنها دلیل کودک از فضولی، فقط اضطراب است. بسیاری از کودکان بیش از حد مضطرب هستند و باید اطمینان پیدا کنند که همه چیز سرجای خود قرار دارد. برای کسب اطلاعات در زمینه کاهــش اضطراب در کودکان کلیک کنید.

خبرچینی و فضول از روی اضطراب

فضولی دلایل متعددی دارد ولی از چه راهی می توان پی برد که آیا دلیل آن اضطراب است یا خیر؟ تنها راه تشخیص، رفتار و سؤالاتی است که کودک از والدین می پرسد. به طور مثال زمانی که کودک از والدین می پرسد مامان کجا رفت؟ یا چه کسی زنگ زد؟ این سؤالات ممکن است بیشتر نگرانی کودک را برساند. در سؤال مامان کجا رفت؟ ممکن است اختلال اضطراب جدایی در کودکان مطرح باشد. در سؤال چه کسی زنگ زد؟ چرا تماس گرفت؟ نشان از اســترس در کودکان دارد و ممکن است نگران از وقوع اتفاق ناگواری باشند که زندگی آن ها را تغییر دهند. اما سؤالاتی نظیر درباره چی صحبت می کنید؟ نباید اجازه ی کنجکاوی بیشتری را به کودک داد و با جواب دادن کلی به کودک از کنجکاوی کودک کم کرد.

برخورد مناسب با کودک خبرچین و فضول

برخی از رفتارهای اشتباه والدین که منجر به لجبازی کودکان در مسائل مختلف می شود، تنبیه کردن، فریاد کشیدن و توبیخ کودک خبرچین در حضور دیگران است. این کارها نه تنها تاثیری در رفتار کودک نخواهد داشت بلکه لجبازی و اصرار بر انجام کار غلط را در او بیشتر خواهد کرد.

بنابراین برای تغییر رفتار کودک خبرچین باید از انجام چنین کارهایی خودداری کنید، در حضور چنین کودکی از گفتن مسائل مهم و اسرار خانوادگی اجتناب کنید یا در صورتی که فرزندتان در خواب است می توانید با دیگران درد و دل یا مشورت نمائید. در ادامه راهکارهای مناسب در برخورد با کودک خبرچین را بیان می کنیم.

برخورد با بچه خبرچین

روشهایی برای قفل کردن زبان کودک خبرچین

1. قدرت درک کودکان بالای 7 سال بیشتر است. به همین دلیل می توان در یک گفتگوی دوستانه به او توضیح داد که اطلاع رسانی با خبرچینی متفاوت است. خبرچینی باعث از بین رفتن احترام و حتی مشکلات بزرگتر می شود.

2. زمانی که خبرچینی کودک را مشاهده می کنید نباید به او بخندید و یا تشویقش کنید. همچنین نباید با خشونت برخورد کنید زیرا او لجبازتر میشود. مثلا در صورت مشاهده خبرچینی او باید بگوئید که :نمی دانستم، اما نباید راز دوستت را به من بگویی. چه خوبه که تو راز دار هستی و ... . در حقیقت با رفتار عادی به تدریج این رفتار در کودک شما کمتر خواهد شد.

3. اگر فرزند شما خبرچین است می توانید از اطرافیان مورد اعتماد خود بخواهید که در حضور فرزند شما درباره موضوعات مهم صحبت نکنند و یا در صورت خبرچینی کودک، به رفتار او بی اعتنا شده و با او همکلام نشوند.

برخورد با بچه های خبرچین

4. رفتار و اخلاق کودکان با یکدیگر متفاوت است. برخی از آنها دستور گرفتن مستقیم را دوست ندارند. بنابراین می توان اشتباه بودن رفتارشان را در قالب شعر، داستان یا تئاتر عروسکی و حتی نمایش یک فیلم در این رابطه را به آنها نشان داد.

5. در مورد مطالب بی اهمیتی که کودک در مورد آنها صحبت می کنند، مثلا شام چی خوردیم و یا دیروز کجا رفتیم؛ واکنش نشان ندهید.

6. گاه کودکان به دلیل نادیده گرفته شدن توسط والدین و یا معلم ها دست به خبرچینی می زنند. توجه و محبت کافی به فرزندان و گذاشتن وقت مناسب برای آنها باعث می شود تا کودک از جلب توجه بی نیاز شود.

7. رازهایی که کودکان به شما می گویند شاید بی اهمیت باشند اما برای آنها بسیار ارزشمند هستند.بنابراین وظیفه شما نگهداری از راز او است. این رفتار علاوه بر جلب اعتماد کودک، اهمیت رازداری را به او یاد می دهد.

8. یکی از دلایل خبرچینی فرزندتان، رفتار خود شما در حضور همسر یا دیگران است. شما فکر می کنید که فرزندتان مشغول بازی است اما صحبت های شما را می شنود.بنابراین تلاش کنید تا الگوی مناسبی برای او باشید.

نحوه برخورد با کودک خبرچین

9. اعتماد به نفس کودک خود را افزایش دهید تا کودک برای جلب توجه خبرچینی نکند.

10. هنگام برخورد با خبرچینی کودک، او را از جمع خارج کرده و با او به آرامی صحبت کنید.مثلا بگویید :من خیلی ناراحت می شوم که تو درباره مسائل خصوصی خانواده مان با دیگران حرف می زنی؛ یا اگر منظور نگاه شما را متوجه می شود، تنها چند ثانیه به او نگاه کنید.

11. به کودک خود شرکت در جمع دوستانه و همبازی شدن با آنها را یاد دهید تا مهارت روابط اجتماعی با هم سن و سالهایش را بیاموزد.

12. کودک باید یاد بگیرد که گفتن چه اطلاعاتی درست است، مثلا نیاز به کمک فوری، زد و خورد، یا حتی لمس بدن آنها توسط دیگران و ...

13. برای فرزند خود وقت کافی اختصاص بدهید.با او بازی کنید، با یکدیگر به بیرون بروی، نقاشی بکشید و نکات مثبت او را پرورش دهید.

14. از کودک خود بخواهید تا راهی برای اصلاح رفتار اشتباه خود پیدا کند و خود مسئولیت کامل اصلاح رفتار او را بر عهده نگیرید.

15. هرگز از روشهای تنبیه؛ پرخاش، تهدید و عصبانیت در حضور دیگران استفاده نکنید.

برخورد با کودک فضول

16. اگر چشم پوشی از رفتار اشتباه کودک برای شما غیرممکن است به او بگوئید در صورتی که خبرچینی نکند جایزه خواهد گرفت و برعکس.

17. کودک خبرچین را در کارها و فعالیت های مناسب شرکت دهید و در مورد رفتارهای خوب با او صحبت نمائید.

18. تفاوت خبرچینی با گفتن صحبت های عادی را به کودک آموزش دهید.مثلا از مسایلی که در مدرسه رخ می دهد می تواند برای شما بگوید، اما نباید مسائل خانوادگی را در مدرسه مطرح کند.

19. هنگامی که کودک شما خبرچینی می کند توجه او را به چیزهای دیگر جلب کنید. به طور مثال بگویید :به جای صحبت کردن درباره این موضوع بهتر است یک داستان بخوانیم یا فیلم تماشا کنیم و ....

20. در مورد معایب خبرچینی با فرزند خود صحبت کنید و راههای دیگری برای افزایش جلب محبت دیگران به او یاد دهید.

21. فهرستی از خبرچینی های کودک را تهیه کرده و در موقعیت مناسب در مورد آنها با یکدیگر صحبت کنید تا در مورد رفتار اشتباه خود آگاه شود.