آکاآپ: ممکن است اولین بار با شنیدن فحشی رکیک از زبان کودک‌تان شوکه شوید، اما نمی‌دانید چگونه با او رفتار کنید که این عادت نامناسب را ترک کند. اغلب کودکان چیزی را که شنیده‌اند تکرار می‌کنند. کودکان بزرگ‌تر با بد دهنی به‌دنبال ارزیابی واکنش شما هستند. در این مقاله از مجموعه مقالات تربیت کودکان آکا, ابتدا علت های فحاشی و بد دهانی کودکان را بررسی میکنیم سپس به روش‌های موثر درمانی و طرز برخورد صحیح والدین با کودکان بد دهن میپردازیم. با ما همراه باشید.

Image result for ‫درمان فحاشی کودک‬‎

فحش دادن در کودکان

امروزه‌ بسیاری‌ از والدین‌ نگران‌ بددهانی‌ یا بدزبانی‌ فرزندانشان هستند و از خود می ‌پرسند كه‌ آنها این‌ صحبت ها را چگونه‌ یاد گرفته ‌اند؟ چرا این‌ اتفاق‌ برای‌ فرزند ما افتاده؟ آیا خودمان‌ مقصر بوده‌ایم؟ جمعی‌ از والدین‌ می‌ گویند، ما كه‌ این‌ حرف های‌ زشت‌ را بر زبان‌ نمی‌ آوریم، پس‌ چگونه‌ فرزندمان‌ چنین‌ حرف هایی‌ می‌ زند؟! در نهایت‌ نیز این‌ سۆال‌ برایشان‌ مطرح‌ است‌ كه‌ چه‌ باید كرد تا كودك‌ فحش دادن ,این‌ عادت‌ ناپسند را ترك‌ كند. در این‌ نوشتار به‌ علل‌ اصلی‌ بدزبانی‌ و فحش دادن در کودکان و  راه‌ حل هایی‌ برای‌ رفع‌ آن‌ اشاره‌ شده‌ است.

 
علت‌های فحش دادن در کودکان

اینکه کودکان اقدام به فحاشی می کنند، چند علت می تواند داشته باشد؛ یکی از علت هایش این است که ما الگوی بچه ها هستیم؛ یعنی کودک در محیطی قرار می گیرد که اطرافیانش به این شکل صحبت می کنند. در نتیجه، این قضیه برای کودک عادی می شود زیرا در این محیط رشد و پرورش می یابد. علت دیگر فحاشی کودکان می تواند این باشد که آنها نمی توانند خشم خود را کنترل کنند و فحش دادن در حقیقت، یک نوع ابراز خشم و پرخاشگری کلامی است؛ مانند مواردی که کودکان در حالت خشم کتک کاری می کنند یا چیزی از این قبیل. در واقع این حالت یک نوع برخورد ناشی از عدم کنترل خشم است.

گاهی اوقات ممکن است کودکان در حالت افسردگی، پرخاشگر شده و ناسزا بگویند. گاهی بعضی بیماری های جسمانی سبب ایجاد اضطراب در کودکان می شود و همین باعث پرخاشگری و در نهایت فحاشی می شود.

مثلا بیماری پرکاری تیرویید باعث می شود کودک زمینه بیمارگونه ای از اختلالات اضطرابی و افسردگی را پیدا کند که خود این عامل، زمینه ای برای فحاشی کودکان است. البته فحاشی می تواند به مشکلات رفتاری کودکان (مانند لجبازی) نیز برگردد. بچه های لجباز می دانند که فحش دادن کار بدی است و اطرافیان را ناراحت می کند و به همین علت شروع به ناسزاگویی می کنند تا محیط اطرافشان را طبق نظر خودشان کنترل کنند.

Related image
فحش دادن در کودکان و ارتباط آن با اطرافیان

از دیگر علت های‌ یادگیری‌ كلام‌ زشت و فحش، ارتباط‌ كودكان‌ با دوستان‌ و با بچه ‌های‌ دیگر است. بسیاری‌ اوقات‌ كودكان‌ عامل‌ فحش یا بدزبانی‌ یكدیگرند. در مهد کودک  ، مدرسه ، كوچه‌ و هر جای‌ دیگری‌ كه‌ بچه‌ ها فرصت‌ بازی و به ‌خصوص‌ درگیری‌ با هم‌ را پیدا كنند، ممكن‌ است‌ این‌ بدآموزی‌ صورت‌ بگیرد.

از دیگر عوامل‌ بروز فحش یا بدزبانی‌ در بچه‌ها ، به كارگیری‌ كلام‌ زشت‌ به‌ عنوان‌ اعتراض‌ است. كودك‌ با بر زبان ‌آوردن‌ این‌ گونه‌ حرف ها اعتراض‌ خود را نشان‌ می‌دهد؛ این‌ نوعی‌ رفتار تلافی‌ جویانه‌ است‌ كه‌ بعضی‌ كودكان‌ در پیش‌ می‌ گیرند. آنها احساس‌ می‌ كنند، فقط‌ با ادای‌ این‌ گونه‌ كلمات‌ است‌ كه‌ تخلیه‌ می‌ شوند و می ‌توانند نارضایتی‌ خود را نشان‌ دهند.


فحش دادن در کودکان و ارتباط آن با خنده اطرافیان

گاهی‌ كه‌ كودك‌ خردسال‌ برای‌ اولین ‌بار از كلمات‌ زشت‌ استفاده‌ می‌ كند، موجب‌ خنده‌ و مزاح‌ اطرافیان‌ می‌ شود. این‌ گونه‌ برخورد از همان‌ ابتدا برای‌ او حكم‌ تشویق‌ به‌ انجام‌ این‌ رفتار را خواهد داشت‌ و به ‌تدریج‌ به‌ آن‌ عادت‌ می‌ كند.

در پاره‌ای‌ از موارد نیز كودكان‌ با بر زبان ‌آوردن‌ حرف های‌ زشت‌ می توانند به‌ خواسته‌ های‌ خود برسند. بنابراین‌ بدزبانی‌ را راهی‌ برای‌ رسیدن‌ به‌ اهداف‌ خود تلقی‌ می ‌كنند و در درازمدت‌ جزو رفتار آنان‌ خواهد شد.

Image result for ‫درمان فحاشی کودک‬‎

 

برای درمان فحاشی کودکان چه باید کرد؟

هنگام تصمیم گیری درباره سوء رفتار از حرف بد زدن، به دلایل ممکن برای گفتن کلماتی از فرزند خود دقت کنید. چگونگی و جایی که کلمه حرف بد مورد استفاده قرار می گیرد بسیار مهم است.یک کودک 5 ساله می تواند یک کلمه ای را که در اتوبوس شنیده، تکرار کند.

گاهی اوقات بچه ها قسم می خورند زیرا آنها از مهارت های زندگی مهم مانند مهارت های ارتباطی و مهارت های اجتماعی خبری ندارند در صورتی که این مورد مسئله باشد، مهم است که به فرزندان خود این مهارت ها را آموزش دهید در غیر این صورت، عواقب آن در طول عمر او باقی می ماند. 

بزرگسالانی که مهارت های اجتماعی یا مهارت کنترل عصبی نشدن را ندارند، می توانند از کار خود برای استفاده از زبان و حرف های نامناسب اخراج شوند یا برای استقاده از کلمات زشت ممکن است مشکلاتی را در روابط خود تجربه کنند.

اگر فکر می کنید حرف بد زدن نشانه ای از یک مشکل بزرگتر از قبیل فقدان مهارت های مدیریتی خشم است، مهارت های آن را به عنوان بخشی از استراتژی انضباطی خود به کودکتان تدریس کنید.

بد زبانی در کودک

دلایل بد حرف زدن و فحاشی کودکان

یک الگوی خوب باشید

نوع رفتار شما برای کودک یک الگو است. اگر به عنوان یک رهبر حرف بدی بزنید، احتمالا فرزند شما نیز این کار را انجام خواهد داد ؛ گفتن اینها واژه های مربوط به افراد بالغ است، بنابراین من می توانم آنها را بگویم اما تو نمی توانی به کودک خود، جواب نخواهد داد .

بچه ها می خواهند مثل بزرگسالان باشند و شما را کپی خواهند کرد اگر زبان شما کمی آرام بوده باشد و فرزند شما حرف بد بزند، برای اولین خط دفاعی باید زبان خود را تغییر دهید.

اگر شما می دانید که چگونه می توانید با خشم خود برخورد کنید و بدون لعنت گفتن و حرف زشت، خودتان را بیان کنید، فرزندتان یاد می گیرد که چگونه این کار را نیز انجام دهد همچنین، به راه های دیگری که کودکتان در معرض زبان نامناسب قرار می گیرد، نگاه کنید.

اگر اجازه می دهید کودک شما به تماشای فیلم یا بازی های ویدئویی که شامل بسیاری از زبان های ناپسند هستند، بنشیند، احتمالا او نیز از آنها استفاده می کند ، چیزهایی که کودکتان می بیند و می شنود را خودتان محدود کنید تا زبانی خوب و مناسب داشته باشد.

بدزبانی در کودکان

 

اگر فرزندتان به دنبال توجه است، آن را نادیده بگیرید

بچه ها اغلب رفتارهایی را که توجه زیادی را به خود جلب می کنند تکرار می کنند ،اگر شما می خندید یا حرکت بزرگی را از کلمات بد از خود نشان می دهید، تا حد زیادی تضمین می کنید که کودکتان آن را دوباره بگوید.

نادیده گرفتن می تواند یک خط دفاعی برتری باشد، مخصوصا برای کودکان کوچکتر. اگر کلمه بد تکرار شود، با وجود نادیده گرفتن آن، توضیح می دهید که آن کلمه خوب نیست و نباید دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

قوانین مربوط به حرف بد را بگذارید

حرف بد زدن به یک مشکل تبدیل شده، ممکن است لازم باشد که یک قانون خانواده ای را اجرا کنید ؛ جمله ای که می گوید از زبان مناسب استفاده شود، می تواند کمک کند.

بچه ها ممکن است نیاز به یک هشدار و یادآوری در مورد آنچه که مناسب است، داشته باشند. والدین دیگران ممکن است قانونی داشته باشند که می گوید:حرف بد را می توان فقط در رخت خواب گفت که هیچ کسی نشنود.

درمان بدزبانی کودکان

 

عواقبی را در نظر بگیرید

اگر شما قانونی را در مورد حرف بد ایجاد کرده اید و این اتفاق بیافتد، ممکن است عواقب منفی ناشی از این کار ضروری باشد.اگر فرزند شما حرف بد می زند در زمانی که عصبانی می شود، زمان خوبی است که بتوانید به او آموزش بدهید که چگونه می تواند خودش را آرام کند قبل از اینکه چیزی بگوید و خودش را به دردسر بیندازد.

پاداش برای داشتن زبانی مناسب

ارائه پاداش هایی برای استفاده از زبان مناسب، مفید است ؛ برای کودکانی که در مدرسه درگیر می شوند و یا کودکانی که در زمان عصبانیت به دیگران حرف بد می زنند، پاداش برای داشتن زبانی خوب و مناسب میتواند برایشان مفید باشد.

یک سیستم پولی نیز می تواند راه خوبی برای انگیزه دادن به بچه ها برای استفاده از واژه های مناسب و خوب در طول روز باشد. اهدف بلند مدت شما باید برای آموزش فرزندتان باشد که زبان خوب آنها بتواند بر دیگران تاثیر گذارد باشد. و اگر او به کسی یا در زمان اشتباهی حرف زشتی بزند، می تواند با عواقب جدی روبرو شود.

بدزبانی کودک

 ظرف حرف بد یکی دیگر از ابزارهای انضباطی است

برای این کار نیاز است که هر کسی بعد از گفتن حرف بد در خانه مقدار مشخصی پول را در ظرفی بریزند - مانند یک چهارم میزان ظرف. این زمانی کار می کند که بچه ها پول داشته باشند تا تحت تاثیر قرار بگیرند ؛ با دقت در مورد چگونگی کار کردن با پول فکر کنید.

 اگر بچه های شما بفهمند که پول صرف چیز سرگرم کننده می شود، احتمال بیشتری دارد که حرف زشت بزنند تا بتوانند به انجام آن کار کمک کنند. اگر چه اهدا پول به موسسه خیریه ممکن است در ابتدا یک ایده خوب باشد، اما ممکن است پیام های اشتباهی را برای بچه ها داشته باشند.

ما با استفاده از حرف بد به دیگران کمک می کنیم، می تواند این چیزی نباشد که بچه ها بخواهند از تمرین درس بگیرند بنابراین، می تواند از وجوه استفاده کنید تا چیزهایی مانند قبض های خانوار را با آن بپدازید.

 و درنهایت برای کودکانی که فحش می دهند ، روشهای درمانی را مورد بحث قرار می دهیم، که معمولا این کودکان بسیار لجباز و خشن هستند

۱ -والدين بايد به طور کلي ناسزاگويي را ترک کنند همچنين به کودک توضيح دهند که رفتار قبلي آن ها صحيح نبوده است.

۲ -کنترل محيط و تعاملات کودک بسيار حائز اهميت است بايد با دور کردن کودک از محيط هاي ناسالم، دوستان و رفت و آمدهاي مناسبي را نيز جايگزين کرد. مناسب تر است که والدين به طور ويژه از ۲ سالگي يعني زماني که کودک تقليد کلامي رو به پيشرفتي را نشان مي دهد به اين نکته توجه داشته باشند.

۳ -والدين با دقت بيشتري کارتون ها، فيلم ها و بازي هاي رايانه اي را براي کودکانشان انتخاب کنند.

۴ -روش هاي سختگيرانه والدين، رفتارهاي پرخاشگرانه به خصوص ناسزاگويي کودک را افزايش مي دهد، تغيير شيوه هاي تعامل با کودک از تثبيت اين رفتار جلوگيري مي کند.

۵ -در مقابل فحاشي کودک هيچ گونه واکنشي نشان ندهيد و کاملا حرکات او را ناديده بگيريد تا حس کنترل کردن ديگران در او تقويت نشود.

۶ -با شنيدن حرف هاي زشت کودک نخنديد، بلکه با او صحبت کنيد و برايش توضيح دهيد هر روزي که حرف هاي ناپسند نزند يا درمهماني ها اين رفتار را نداشته باشد پاداش خواهد گرفت.

۷ -بايد در پي ايجاد کردن موقعيت هايي باشيد که کودک احساس نشاط و دوست داشتني بودن را تجربه کند. در چنين مواردي بايد به درمان حالات افسرده وار او نيز بپردازيم. اين حس را بايد در تمامي تعاملات بگنجانيد تا از افسردگي و اضطراب او بکاهيد.