آکاایران: خوابیدن یک فرایند طبیعی است که در فاصله های زمانی خاص رخ می دهد و خواب بهترین راه برای استراحت بدن است. اما مهم است که واقعیت هایی مانند کجا بخوابیم، چه مدت بخوابیم و چه وقت بخوابیم را در نظر بگیریم.

بعضی ها بعد از غذاخوردن یا در حال رانندگی و یا حتی هنگام مطالعه دچار خواب آلودگی می شوند. دلیل همه این ها ممکن است به نوع غذایی که ما می خوریم، محیط و سلامتی بدن ما بستگی داشته باشد.در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به دلایل اصلی خواب آلودگی هنگام درس خواندن میپدازیم و در نهایت راهکارهای طلایی برای رفع این خواب آلودگی را آموزش میدهیم. با ما همراه باشید.

رفع خواب آلودگی هنگام درس خواندن و مطالعه

دلایل خواب آلودگی هنگام مطالعه ممکن است:

- وضعیت و حالتی باشد که ما هنگام خواندن داریم.
- خواندن در یک زمان نامناسب باشد.
- نوع کتابی که ما می‌خوانیم، باشد.

بیشتر مردم هنگام خواندن یک مطلب، یک حالت راحت دارند که از فعالیت بدنی جلوگیری می کند. این عامل باعث می شود که اسید لاکتیک وارد خون و مایع بین سلولی شود و بدن خسته شود.
اسیدلاکتیک، مقدار زیادی از اکسیژن خون را جذب می کند.
با توجه به کاهش اکسیژن خون، مغز خسته می شود و ما هنگام مطالعه، احساس خواب آلودگی می کنیم.

حل مشکل خواب آلودگی هنگامِ مطالعه - مرکز مشاوره استاد گلی

راهکارهای طلایی برای رفع خواب آلودگی به هنگام مطالعه

- یک برنامه ریزی مدون برای تمام کارهایتان در نظر بگیرید:هدف این نیست که تمام کارهایتان را دقیقا طبق ساعت انجام دهید، بلکه میتوانید امور خود مثل خواب، مطالعه، ورزش و … را بر اساس نظم و برنامه ریزی، تا حدی سامان دهید

- در مکانی که خيلي گرم است درس نخوانید:باید توجه کنید که دمای مکان مطالعه نباید خيلي گرم باشد( حداکثر ۲۵- ۲۴ درجه سانتیگراد )

- نشستن درست موقع مطالعه:اکثر مشاوران تحصیلی و پزشکان توصیه می کنند که اصلاً به صورت دراز کشیده و خوابیده درس نخوانید.

رفع خواب آلودگی هنگام مطالعه به کمک 5 روش تضمینی - هوش برتر ایرانیان

- پرخوری و غذای سنگین نخور: در طول روز هم غذاهای سنگین نخورید؛ زیرا پس از خوردن غذا، به علت این که دستگاه گوارش خون زيادي به خود جذب می کند، خون رسانی به مغز کم شده و این مسئله سبب خواب آلودگی می شود. ترشح ناگهانی انسولین هم سبب خواب آلودگی می شود؛ پس سعی کنید به جای آن، از غذاهای سبک و دارای مواد قندی استفاده کنید.

- ورزش کنید: شما میتوانید صبح زود بیدار شوید، بدون این که حس خستگی داشته باشید. این احساس هوشیاری میتواند به سرعت محو شود چنانچه آنرا پر و بال ندهید. یک برنامه ورزشی صبحگاهی، میتواند به کمرنگ شدن این احساس در شما کمک کند و پتانسیلی را برای افزایش یک خلق و خوی خوب و دقت و تمرکز بالا در کارها به شما بدهد.

تمرین های ساده مانند دویدن، سبب می شود که مغزتان با افزایش آندروفین زیاد در خون، علائم استرس، بی حالی و حتی درد را در شما کاهش دهد.

راه های رفع خواب آلودگی هنگام درس خواندن | دکتر کنکور : مشاوره و برنامه  ریزی کنکور

- پس از غذا خوردن، بلافاصله مطالعه نکنید.

- خوردن میوه برای بیدار نگه داشتن تان فوق العاده است

- موقع مطالعه، در فاصله های زمانی کوتاه، فعالیت بدنی داشته باشید.

- هنگامی که حس خواب آلودگی می کنید، مطلب های جالب را بخوانید.

چرا موقع درس خواندن خوابمان میگیرد؟ - مرکز مشاوره پدرام کنکور و مشاوره  تحصیلی

- موقع امتحانات، از مواد قندى و مغذى( مثل خرما، کشمش، انجبر، عسل، مربا و…) و یا دست کم چند دانه کشمش و یابیسکویت بخورید.

- اگر ممکن است یک دوش آب ولرم مایل به سرد بگیرید. این کار انرژی مغز شما را بالا می برد.