به نقل از آکاایران: آیا از اینکه کودکانتان مدام در حال بازی با تبلت های شما هستند، خسته شده اید؟ شاید واقعا زمان آن رسیده باشد که برای آنها تبلت مجزایی خریداری کنید. اما با مدل های زیاد موجود در بازار، کدام تبلت می تواند مناسب کودک شما باشد؟ با ما همراه شوید تا مطالبی در مورد استفاده تبلت توسط کودکان مطالعه کنید.

تبلت کودک

آکاایران: همانطور که ممکن است همه بدانند کودکان عاشق تکنولوژی های لمسی می باشند. اما در حالی که شما با نصب برنامه های مورد علاقه شان بر روی دستگاه های خود سعی در جلب توجه آن ها دارید، زمانی می رسد که آن ها بالاخره دستگاهی مخصوص خودشان را از شما می خواهند. امروزه کودکان به جای بازی کردن با هم سن و سالانشان، سرگرم بازی با تبلت و موبایل هستند که گاهی استفاده آنها از این وسایل ساعتها زمان می برد و ارتباط آنها را با دنیای اطرافشان قطع می کند این در حالیست که استفاده زودهنگام کودکان از تکنولوژی می تواند تبعاتی به همراه داشته باشد که گاهی والدین به علت مشغله های زیاد از آنها بی خبرند.

خوشبختانه امروزه تبلت های زیادی مخصوص کودکان ساخته شده اند و می توانید مدل هایی را که مجهز به گریپ های داخلی، ضربه گیر و یا کیس هایی که از آنها در برابر سقوط محافظت می کنند، خریداری کنید. به علاوه به دنبال تبلت هایی که دارای کاورهای محافظ نمایشگر داخلی هستند، هم باشید که می تواند بسیار مفید واقع شود. برای تبلت هایی که به طور خاص برای کودکان طراحی نشده، کاورهای جانبی وجود دارند که موجب محافظت از دستگاه می شوند.

اگر چند فرزند دارید، احتمالا یک تبلت را به طور مشترک برای آنها خریداری می کنید. اگر چنین است، به دنبال دستگاهی باشید که قادر به تنظیم پروفایل های چندگانه باشد. این ویژگی بدین معناست که هر کدام از کودکان شما می توانند به برنامه ها و فایل های خاص خود دسترسی داشته باشند.

از آنجایی که تبلت های کودکانه دیگر از نوع تبلت های کم ویژگی و کم قدرت نیستند، شاید شما هم بخواهید مواقعی از تبلت فرزندتان استفاده کنید. اگر این مورد هم مدنظرتان است، باید بررسی کنید که آیا مدل انتخابی شما قادر به اجرای برنامه هایتان است یا خیر و همچنین تبلت باید از پروفایل های پسوورد گذاری شده هم پشتیبانی کند تا دست کودک شما به پروفایلتان نرسد.

به هرحال تبلت ها انصافا وسایل خوبی برای سرگرمی کودکان هستند . از طرفی سبک هستند، نیاز به یک جا نشینی ندارند و این خاصیت تحرک بجه ها را محدود نمیکنند، از طرفی قابلیت های زیادی برای انواع کارها دارند. شما میتوانید فرزند خود را با یک تبلت ساعت ها سرگرم کنید. در مسافرت، هواپیما، تفریح و… تبلت ها بهترین گزینه برای جلوگیری از شیطنت کودکان هستند. آمار فروش تبلت و موبایل افزایش چشم گیری یافته و هنگامی که والدین در خانه از تکنولوژی استفاده کنند، فرزندان نیز نسبت به استفاده از آن کنجکاو و ترغیب می شوند. حال باید دید آیا والدین مجازند چنین وسایلی را در اختیار فرزندانشان قرار دهند؟

استفاده زیاد کودکان از وسایلی همچون تبلت وموبایل می تواند خلاقیت کودک را از بین ببرد، چرا که خلاقیت از سنین کودکی شکل می گیرد و کودک باید بیاموزد آنچه را که می خواهد با آن سرگرم شود خودش بسازد، اما تکنولوژی همه چیز را آماده در اختیار کودک قرار می دهد و به او اجازه فکر کردن نمی دهد.  رسانه ها تنها اعلام خطر می کنند در حالی که آنها باید به فکر ارائه راه حل باشند. باید برنامه هایی تولید شود که کارشناسانه باشد اما در این قضیه تنبلی می کنیم و صدمه اش را بعدها متوجه می شویم. سن استفاده از تکنولوژی بستگی به محیط رشد کودک دارد اما به طور معمول از سه سالگی به بعد می تواند از این وسایل استفاده کند. از سوی دیگر خانواده هایی هستند که به علت شاغل بودن پدر و مادر تبلت و موبایل را جایگزینی برای پر کردن خلأ خودشان می دانند در حالی که برخی روان شناسان این روش را توصیه نمی کنند.

کودک باید بتواند به اسباب بازی مسلط باشد و دائما برنده شود تا احساس توانمندی کند و اعتماد به نفسش بالا رود؛ در بازیهای تبلت و موبایل این اتفاق نمی افتد و کودکان پیاپی دچار شکست می شوند، درنتیجه اعتماد به نفس آنها پایین می آید.

گردآوری: بخش کودکیاری آکاایران