آکاآپ: موبایل یکی از محصولات فناوری است که مزایای بی شماری دارد اما همین موبایل دوست‌داشتنی که نفس بسیاری از ما به آن وابسته است گاهی برای کودکان مضر و مخرب است.اینکه از چه سنی باید برای فرزندم موبایل یا تبلت بخرم، سؤالی است که در حاشیه تمام کارگاه‌ها، والدین حاضر در جلسه مطرح می‌کنند. ابتدا باید از خودتان درباره آمادگی فرزندتان برای در اختیار داشتن این امکان سؤال کنید و بعد از آن شرط استفاده از گوشی برای فرزندتان را مشخص کنید. در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, ابتدا به سوالاتی که باید از خودتان بپرسید میپردازیم سپس در مورد سن مناسب برای گوشی دار شدن فرزندانتان صحبت میکنیم .با ما همراه باشید.

بهترین سن برای استفاده گوشی کودکان

آیا فرزند شما احساس مسئولیت پذیری دارد؟ آیا فرزند شما در زندگی روزمره نیاز به دسترسی سریع به دوستانش از طریق شبکه های اجتماعی دارد یا خیر؟ آیا فکر می‌کنید که فرزندتان استفاده مسئولیت پذیرانه‌ای از موبایل خواهد داشت مثل استفاده نکردن از موبایل در حین درس یا حتی در مدرسه یا اینکه موجب مزاحمت با موبایل و تبلت برای دیگران نخواهد داشت؟ آیا اگر برای فرزندتان محدودیت برای صحبت با موبایل و تبلت با دوستانشان بگذارید به آن عمل می‌کند؟

حال از خودتان بپرسید با این شرایط آیا فرزندم در سن مناسبی برای استفاده از موبایل است؟ آیا نسبت به آسیب‌های استفاده از موبایل و تبلت اطلاعات کافی دارد؟ آیا آگاهی‌های لازم را به او داده‌ام؟ اگر جواب نه است پس هنوز برای خرید موبایل و تبلت اقدام نکنید چون بعد از خرید موبایل و تبلت برای کودک دیگر به سختی می‌توان این جعبه کوچک جادویی را از او پس گرفت!

«فرزند شما در حالیکه سر و دستش همزمان با هم تکان می خورد، گوشه ای از اتاق نشسته و مشغول بازی با تلفن همراه است. هیاهوی مهمان ها، خنده های بلند همسالان، شیرینی، میوه های پوست کنده و حتی سوالات هراز گاهی مهمان ها نسبی بر کلاس و مدرسه فرزندتان، اصلاً توجه او را جلب نمی کند. او همواره محو تلفن همراه خود است و هر چند در جمع حضور نیز یکی دارد اما حواسش جای دیگر است...


شاید تا چند سال قبل مهم ترین دغدغه والدین در مورد فرزندان نوجوان شان این بود که دوستان او چه کسانی هستند؟ آیا دارای تربیت درست خانوادگی هستند؟ آیا همراه و دوست خوبی برای فرزندتان به شمار می روند یا اینکه او را از درس و مدرسه جدا می کنند؟»


البته تربیت فرزند در هر برهه ای از زمان دارای مشکلات و دغدغه های خاص خود است، اما والدین این روزها، چالش ها و استرس های پیچیده تر و بیشتری را تجربه می کنند.


والدین دیروز ساعات حضور و غیاب فرزندان خود را کاملاً متوجه می شدند، چرا که دوستی ها صرفاً از جنس واقعی بود اما با ظهور دنیای جدید مجازی، دوستی ها و ارتباطات مجازی هم گسترشی فراگیر یافته و فرزندان در حالیکه نیازی به خروج از خانه ندارند، می توانند با طیف وسیعی از افراد و همسالان و همجنسان و حتی با افرادی با نامتجانس دوستی و رابطه عمیق برقرار کنند. این عدم احاطه والدین بر دامنه روابط فرزندان است که آنها را با نگرانی ها و چالش های جدی مواجه ساخته است.

حال با وجودی که تلفن همراه اضطراب ها و نگرانی های جدی در خانواده ها ایجاد کرده است، آیا داشتن تلفن همراه برای فرزندان خانواده ضرورت دارد؟ اصلاً چه سنی برای تهیه تلفن همراه برای فرزندان توصیه می شود؟ چه زمانی؟


برخی از والدین به این بهانه که می خواهند، فرزندشان همواره در دسترس شان باشد خیلی زود تلفن همراه  را جزء وسایل شخصی فرزندان خود قرار می دهند، اما برای برخی دیگر از والدین این سوال جدی همواره در ذهن وجود دارد که نهایتاً چه زمانی برای خرید تلفن همراه برای فرزندان مناسب تر است؟ آیا باید به اصرارهای آنها تن داد و تسلیم شد؟ یا اینکه خیلی جدی مقاومت کرد؟


مثلاً بتوانند به تنهایی از مدرسه تا خانه بیایند یا در کلاس های فوق برنامه به تنهایی حضور پیدا کنند. حال ممکن است به یک بچه این اجازه در 9 سالگی داده شود و در یک بچه دیگر در 15 سالگی.

آیا زمان مناسب خرید گوشی موبایل برای فرزند چه زمانی اسـت؟

اینروزها تعداد زیادی از کودکان گوشی موبایل هوشمند دارند، سوالی کـه ذهن خیلی از والدین را مشغول بـه خود می‌کند این اسـت کـه داشتن یک موبایل هوشمند تا چه اندازه می‌تواند برای کودک مضر باشد.

 کودکان از سن 6 یا 7 سالگی یک موبایل یا تبلت می‌خواهند و گاهی والدین مجبورند نیازهای آن ها را برآورده کنند. اما چه زمانی برای تهیه ابزار هوشمند برای فرزندمان مناسب اسـت؟

 

بهترین سن برای موبایل داشتن کودکان

 

تحقیقات نشان می‌دهند کـه نیمی از کودکان 11 ساله در ایالات متحده ایالات امریکا یک اسمارت فون دارند و نوجوانان 14 ساله هم بـه اندازه افراد بزرگسال از موبایل هاي‌ هوشمند استفاده میکنند. وقتی تمام دوستان فرزند شـما یک تلفن همراه داشته باشند خیلی سخت کـه شـما هم این ابزار را برای او تهیه نکنید.

 اگر بخواهیم سخت گیری کنیم فرزندمان از ما دور می‌شود و اگر هرچه کـه بخواهد برایش فراهم کنیم هم ستم بزرگی در حق او کرده ایم زیرا کـه دراین شرایط فرزندمان قدر هیچ چیزی را نمی‌داند، روحیه وابستگی اش تقویت میشود و نمی‌تواند در زندگی پیشرفت کند. دراین اوضاع نا بـه سامان چه کنیم؟

تنها راه حل این اسـت کـه باید منتظر زمان مناسب باشیم. باید کودک خودرا آگاه کنیم و بـه او بگوییم کـه چه زمانی می‌تواند یک تلفن همراه هوشمند یا یک تبلت داشته باشد. وقتی کودک ما نشانه هایي از خود بروز داد کـه مطمئن شدیم او آماده استفاده و نگه داری از یک ابزار هوشمند اسـت، می‌توانیم این ابزار را برای او تهیه کنیم.

 

بهترین سن برای گوشی خریدن کودکان

 

موبایل برای ایمنی

داشتن موبایل برای کودک یک نیاز اسـت، اما داشتن یک موبایل هوشمند خیر. برای ارتباط با فرزندتان مثلاً وقتی کـه بـه مدرسه می‌رود، یک موبایل لازم اسـت، البته بـه شرطی کـه درمورد ان با معلم، ناظم و مدیر صحبت کرده باشید. اما نیاز نیست کـه این موبایل یک موبایل هوشمند با کارایی هاي‌ بالا باشد.

 

از چه سنی برای دخترم گوشی بخرم؟

 

کودک من تا چه اندازه ای مسئولیت پذیر است؟

نسبت بـه فرزندتان شناخت کافی داشته باشید، وی را آنالیز کنید و ببینید تا چه اندازه مسئولیت پذیر اسـت، ببینید تا چه اندازه از وسایل شخصی اش مراقبت می‌کند و ببینید تا چه اندازه عاقلانه برخورد میکند. اگر فرزندتان مسئولیت پذیر اسـت و با تصمیمات شـما موافقت می‌کند، میتوانید یک اسمارت فون برای او بخرید اما این قدم اول اسـت، باید نکات دیگری را هم مد نظرتان داشته باشید.

 

از چه سنی برای پسرم گوشی بخرم؟

 

آیا روی کودکم نظارت کافی را دارم؟

فرزند شـما چه نوع دوستانی دارد؟ چقدر با انها وقت میگذارند؟ رفتارها و شوخی ها آن ها چگونه اسـت و از چه لغاتی استفاده می‌کنند؟ این سوالات مهم اسـت زیرا کـه وقتی برای فرزندتان یک موبایل هوشمند بخرید، نمیتوانید دسترسی او بـه اینترنت و همچنین شبکه هاي‌ اجتماعی و ارتباطی را قطع کنید.

شـما میتوانید محدودیت هایي را ایجاد کنید اما همیشه یک راه فرار وجوددارد. بنابر این باید بر روی فرزندتان بازرسی کافی را داشته باشید تا بدانید او چه چیزی در اینترنت قرار میدهد و چه چیزی از اینترنت دریافت میکند، گاهی استفاده غلط از اینترنت و شبکه هاي‌ اجتماعی تاثیرات بدی روی روحیه کودکان می‌گذارد.

 

از چه سنی برای فرزندان گوشی موبایل بخریم؟

 

برای فرزندتان الگوی خوبی باشید

نخستین الگوی کودکان در زندگی پدر و مادر هستند. آن ها همانند والدین شان رفتار میکنند، وقتی شـما مدت زیادی با تلفن همراه خود مشغول باشید طبیعتا کودک تان هم این رفتار را تقلید می‌کند.

اما اگر خودتان را الگو قرار دهید ودر میهمانی ها، هنگام رانندگی و یا تماشای تلویزیون تلفن همراه تان را کنار بگذارید و بـه او بیاموزید کـه چه زمان هایي باید از تلفن همراه استفاده کند، کودکان هم سعی میکند تا همانند شـما رفتار کند.

عده اي از والدین برای سرگرم کردن فرزندشان تلفن همراه خودرا بـه او میدهند کـه اینکار درست نیست. شـما باید با کودک خود رک و روراست باشید، با زبان خودش با او حرف بزنید سعی نکنید فرزندتان رابا حرف هایي بترسانید یا فریب دهید.

برای کودک تان وقت بگذارید و متناسب با سن سالی کـه دارد وی را هدایت کنید و بـه فرزند خود آموزش دهید کـه چگونه از یک اسمارت فون استفاده کند.

بهتر اسـت در سن مناسب برای فرزندتان گوشی موبایل تهیه نمایید .