آکاایران: با یک گُل بهار نمی شه!

این ضرب المثل معروف روی بیلبوردهای سطح شهرهای ایران نقش بسته تا مروج فرهنگ دارا بودن فرزند یشتر (آن هم با تبعیض جنسیتی !) باشد. رانندگان جوان بزرگراه ها و خیابان های شهرها که در دوران کودکی و نوجوانی خود با شعار « فرزند کمتر، زندگی بهتر » بزرگ شده بودند؛ این روزها شعار « فرزند بیشتر، زندگی شادتر! » را روی بیلبوردهای شهرها می بینند که در هر کدام از این تصاویر خانواده های شاد دارای چهار و یا پنج فرزند هستند.

پسران بیشتر زندگی شادتر! 

اخیراً در خیابان های شهرهای ایران بنرهای تبلیغاتی در راستای افزایش جمعیت نصب شده است که درست متضاد با شعار ” فرزند کمتر – زندگی بهتر ” می باشد. نکته جالب ماجرا اینجاست که در این بنرها جایی برای زنان (مادران) و دختران (خواهران) برای شادی قایل نشده اند و با اختصاص جایگاه آخر به دختر خانواده و سانسور مادر به اهمیت، نقش و ارزش آنها در جامعه و خانواده بی احترامی کرده اند و نوع نگاه حاکم به زن را در جامعه ایرانی به نمایش گذاشته اند!

و بالاخره فراموش شدن وسعت و جمعیت شهر ها و زلزله ای که روزی خواهد آمد و …

مقام معظم رهبری در پیامی که برای همایش ملی تغییرات جمعیتی در آبان ماه امسال فرستاده بودند، در مورد خطرات پیری جمعیت کشور هشدار داده بودند. ایشان در این پیام فرمودند: مسئله ی نمای جوان برای کشور یک مسئله ی اساسی، مهم و تعیین کننده است و کشورهایی که در دنیا دچار پیری جمعیت شده اند به دشواری راه علاجی برای مشکلات ناشی از آن یافته اند که لازم است برای حل این مشکل در کشور کار علمی، عمیق و اساسی صورت پذیرد.

منبع :