شاید در اطرافیان شما هم کسی هست که مرتب می‌گوید: «حافظه من مثل ساعت کار می‌کنه» یا «کافیه پیچیده‌ترین نقشه گنج را به من بدین تا سه سوت حفظش کنم»، این جملات را حمل برخودستایی نگذارید و به جای افکار منفی دریابید چه چیزی موجب چنین توانایی در افراد باحافظه قوی می‌شود؟ در پاسخ باید از جمله کلیشه‌ای، «ریشه در کودکی‌اش دارد» استفاده کنیم. تقویت حافظه کودکان راهکارهایی دارد که با در نظر گرفتن آنها در شیوه تربیتی کودکان به‌ سادگی قابل دستیابی است. یکی از جالب‌ترین مطالعات در حوزه‌های مغز و حافظه، تصویربرداری عصبی و نقشه‌برداری مغزی است. این مطالعات به شیوه یادگیری مغزی می‌پردازند. متخصصان مغز و اعصاب با بررسی عملکرد مغز هنگام یادگیری به اطلاعات جالب و مفیدی درباره تقویت‌ حافظه کودکان دست‌ یافته‌اند. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات تربیت کودکان آکا,ابتدا به معرفی 10 روش فوق العاده برای تقویت حافظه کودکان میپدازیم سپس در ادامه 30 روش تاثیر گذار و ساده را آموزش میدهیم . با ما همراه باشید.

10 ماده غذایی مقوی برای تقویت حافظه و مغز کودکان | دلگرم

۱. سیگار کشیدن در دوران بارداری ممنوع

اگر می خواهید کودک‌تان گذشته از تولدش، رشد جسمی  و مغزی خوبی داشته باشد اصلا نباید سیگار بکشید و در معرض دود سیگار هم قرار نگیرید. سیگار، نخستین علت پیامدهای ناخوشایند برای نوزدان هست.

مواد شیمیایی زیان آور موجود در دود سیگار می توانند اثرات مخربی بر مغز کودک متول نشده‌ي شما بگذارند. اگر در دوران بارداری سیگار بکشید، مواد سمی وارد جریان خون‌تان شده و تنها منبع تغذیه‌ و اکسیژن جنین‌تان مسموم خواهد شد. بچه‌هایي که والدین‌شان سیگار میکشند، تغییراتی در ساختار و عملکرد مغزشان ایجاد شده که منجر به اختلالات یادگیری، ناهنجاری‌هاي رفتاری و آی کیوی نسبتا پایین در این بچه‌ها خواهد شد.

 
 ۲. از شیر خود کودک‌تان را تغذیه کنید

شیر مادر برای نوزاد یک ضرورت هست که اضافه بر ساختن سیستم ایمنی او، برای رشد مغزش هم خوب هست. چربی و کلسترول موجود در شیر مادر،  رشد مغز کودک را تضمین میکند.
در یک تحقیق معلوم شد نوزدان نارسی که در عرض ۲۸ روز اول زندگی‌شان از شیر مادر تغذیه کرده بودند، بعضی نواحی در مغزشان، حجم بیشتری داشته، آی کیوشان بالاتر بوده، دست‌آوردهای آکادمیک‌شان بهتر بوده و حافظه‌ي فعال و عملکردهای حرکتی‌شان نیز مطلوب‌تر بود.

3. برای کودک‌تان اسباب‌بازی‌هاي خلاقانه تهیه کنید

اسباب‌بازی‌هاي دیدنی زیادی در بازار وجود دارد اما برای تقویت رشد مغز کودک‌تان، بهتر هست انتخابگر باشید و اسباب‌بازی‌هایي را گزینه کنید که خلاقیت و ابتکار کودک‌تان را به کار بگیرد.

اسباب‌بازی خوب لزوما نباید گران باشد، بلکه وسایل بازی باید ساده و بی‌خطر بوده و اجازه دهند تخیل و تصور کودک، برانگیخته شود، نقل و انتقال آن راحت باشد و چالش ایجاد کند.

چگونه رشد مغز کودک را تقویت کنیم؟

 برای تقویت رشد مغز کودک‌تان اسباب‌بازی‌هایي را گزینه کنید که خلاقیت کودک‌تان را به کار بگیرد.

4 به ورزش کودک‌تان اهمیت دهید

ورزش برای همۀ در هر سنی خوب هست، حتی برای بچه‌ها. در واقع ورزش‌ و فعالیت‌هاي بدنی منظم، یک راه ساده اما بسیار مهم برای رشد مغز کودک در سنین نخست‌ي اوست. ورزش کردن باعث تقویت حافظه و بهبود قابلیت‌هاي یادگیری شده و از ریسک ضعف‌هاي شناختی و زوال عقل در مراحل بعدی زندگی می‌کاهد.

همینطور ورزش به جریان خون و اکسیژن رسانی به مغز کمک می کند، در نتیجه اعصاب، عملکرد بهتری داشته و کودک شما از سلامت جسمی و روحی و ادراکی بهتری برخوردار خواهد شد.

مطالعه‌اي که در سال ۲۰۰۸ انجام شد نشان داد برنامه‌ي ورزشی سیستماتیک میتواند رشد بعضی از انواع پردازش‌هاي ذهنی راکه گفته می شود در مواجهه با چالش‌هاي زندگی مهم میباشند، تقویت کند. تحقیقی دیگر هم نشان داده کودکانی که از لحاظ جسمی فعال و متناسب میباشند، هیپوکامپوس بزرگ‌تری داشته و از نظر حافظه نیز عملکرد بهتری دارند.

 

5. غذا هاي سالم به کودک‌تان بدهید

عادت تغذیه‌ي درست را باید از همان دوران کودکی در وجود کودک نهادینه کرد. بدن رو به رشد کودک نیاز به تغذیه‌ي مناسب دارد که نه فقط برای جسمش بلکه برای رشد ذهنی او نیز ضروریست.

برای این که مواد مغذی لازم را به بدن کودک خود برسانید به او اسفناج، انواع بِری‌، سیب، جو دوسر، بروکلی، شکلات تلخ، پرتقال، کلم‌برگ، هندوانه، شیر، بادام و تمام انواع مغزعا را بخورانید.

از دادن فس فود، هله هوله، غذا هاي فرآوری شده و نوشابه‌هایي که شیرین‌کننده‌هاي مصنوعی دارند به کودک‌تان خودداری کنید. این جور مواد خوراکی، هیچ ارزش خوراکی ندارند و نمی توانند مواد مورد نیاز فرزند‌تان را فراهم سازی کنند و حتی به سلامت او آسیب‌هاي جدی نیز میزنند.

همینطور اجازه دهید کودک تان با دست‌هاي خودش غذا بخورد تا مهارت‌هاي حرکتی او تقویت شود. اجازه دهید بافت و طعم غذاها را کشف کند و هماهنگی دست و چشم او تقویت شده و از خوردن، لذت ببرد.

هرگز هنگام تغذیه‌ي کودک‌تان، پای تلویزیون ننشینید.

bs4  

 

6. برای کودک‌تان وقت بگذارید

شما باید بخشی از وقت گرانبهای‌ خود را به کودک‌تان اختصاص دهید تا مهارت‌هاي کلامی و ارتباطی وی را به خوبی تقویت کنید، بنابراین حین شیردادن به کودک، با او در مورد چیزی حرف بزنید یا آهنگی را برایش بخوانید و وقتی بیرون میروید، به چیزهای گوناگون اشاره کنید و انها را نام ببرید.

7. به کودک‌تان کافئین ندهید

کافئین در نوشابه‌هاي انرژی‌زا، نوشابه‌هاي غیرالکلی و آدامس‌ها وجود دارد. کافئین چندان میتواند رشد مغز کودک‌تان را تحت تاثیر منفی قرار دهد و شکل‌گیری ارتباطات کلیدی در مغز را مختل کند. ضمنا کافئین روی نشانگرهای ساختاری و رفتاری بلوغ مغز اثر می گذارد.

چگونه رشد مغز کودک را تقویت کنیم؟

8. هر چه زودتر کودک را با موسیقی آشنا کنید

هرچه زودتر کودک‌تان را با موسیقی آشنا کنید، اکثر میتوانید رشد مغز وی را تقویت کنید. موسیقی سبب بهبود سلامت ادراک و شناحت او میشود. در واقع موسیقی موجب ترشح دوپامین در مغز شده که انگیزه‌ي یادگیری را در کودک برانگیخته می کند. موسیقی میتواند مطالعه کردن را لذت‌بخش کرده و به کودک کمک کند دنیای پیرامونش را بهتر بشناسد.

آموزش موسیقی در سنین نخست‌ي کودکی می تواند تاثیر شگرفی بر رشد مغز او بگذارد. مححقان دریافتند کودکان خردسالی که موسیقی را فرا می گیرند، در مقایسه با کودکانی که تحت تعلیم موسیقی نیستند، در عرض یک سال، رشد مغزی و حافظه ي بهتری خواهند داشت. مطالعات نشان داده آموزش موسیقی گذشته از ۷ سالگی به رشد مغز کمک میکند.

بچه‌هایي که در سنین پایین، فراگیری موسیقی را شروع میکنند، در جسم پینه‌اي مغز «کورپوس کالوزوم»، ارتباط‌هاي بهتری دارند، یعنی قسمتی از مغز که نیمکره‌ي راست و چپ را به هم متصل میکند.

9. زمان تماشای تلویزیون و بهرهگیری از تبلت و … را محدود کنید

فرقی نمی کند سرتان چقدر شلوغ هست، مشغله‌هاي‌تان را بهانه نکنید تا فرزندتان را اکثر پای انواع اسکرین‌ها بنشانید. صرف کردن زمان چندان پای تلویزیون و … منجر به تضعیف عملکرد آکادمیک شده و کودک زمان کمتری را صرف بازی‌هاي خلاقانه می کند که چاقی، پرخاشگری، مشکلات خواب و ناهنجاری‌هاي رفتاری از پیامدهای آن هست. ضمنا سپری کردن ساعات طولانی پای تلویزیون و …، یعنی تعامل کمتر بین شما و کودک‌تان. در صورتیکه این تعاملات برای رشد کودک بسیار اهمیت دارد.

10. برای کودک‌تان کتاب بخوانید

شما بعنوان پدر و مادر باید کتاب خواندن را از سنین بسیار پایین برای کودک خود شروع کنید. برایش هر روز کتاب بخوانید، حتی وقتی خیلی کوچک هست! کتاب خواندن را تبدیل به یک آیین پیش از خواب کنید و هر چیزی که برای فرزندتان لذت بخش هست، برایش بخوانید.

کودک خردسال شما حتی شاید معنی کلمات را درک نکند اما این را خوب می فهمد که شما از کتاب و مجلات، اطلاعات و دانش کسب میکنید، در نتیجه او هم به کتاب و مطالعه علاقه‌مند خواهد شد.

کتاب خواندن برای بچه‌ها باعث ایجاد تفاوت‌هایي در فعالیت مغز آن ها می شود و به یادگیری زبان و مهارت‌هاي سوادآموزی او کمک خواهد کرد. 

 

کارکردهای مغزی کودک و تقویت آنها |

 کتاب خواندن برای بچه‌ها باعث ایجاد تفاوت‌هایي در فعالیت مغز انها میشود

سی شیوه ساده از هنگام تولد تا دو سالگی

در ادامه سي شيوه ساده از هنگام بارداري تا پايان دوسالگي افزون بر رشد جسماني مناسب، زمينه هاي افزايش بهره هوشي كودكان را تقويت كنيد. از آنجا كه پايه ريزي و شكل گيري رشد جسماني و ذهني كودكان از بارداري تا دو سالگي است، به كارگيري اين  شيوه به طور هماهنگ به رشد همه جانبه و مناسب كودك كمك مي كند.

در هنگام بارداري:
1-تيروئيدتان را آزمايش كنيد زيرا كم كاري خفيف تيروئيد در خانمهاي باردار سبب كاهش معني داري در هوش كودكان مي شود.

 2-كولين مصرف كنيد، اين ماده مغذي در گوشت، تخم مرغ و حبوبات وجود دارد.

 3-ويتامين هايي را كه پزشك در دوران بارداري براي شما تجويز مي كند مصرف كنيد

4-با جنين خود حرف بزنيد و او را صدا كنيد

5- از نوشيدن قهوه و خوردن دارو بدون تجويز پزشك اجتناب كنيد
 
در شش ماهه نخست پس از تولد به اين نكات توجه داشته باشيد:

 6- فرزندتان را با شير مادر تغذيه كنيد.

 7- در صورت بروز افسردگي بعد از زايمان ، براي درمان آن اقدام كنيد.

 8- منابع غني از آهن مانند گوشت، سبزيجات، تخم مرغ و ميوه هاي تازه مصرف كنيد.

 9- در زمان شيردهي خوردن غذاهاي حاوي ويتامين مانند مخمر، نان، غذاهاي دريايي و تخم مرغ را فراموش نكنيد.

 10- براي كودكتان موسيقي به ويژه موسيقي سنتي و كلاسيك پخش كنيد.

 11- كودك را ماساژ دهيد ، مطالعات نشان دادهاند كه ماساژ روزانه كودكان رشد مغزي آنان را به ميزان قابل توجهي افزايش مي دهد.

دوران شش ماهگي تا يك سالگي كودك:
12- با كودكتان به طور مستقيم و چشم در چشم صحبت كنيد.

13- معناي لغات را با اشاره ارتباط دهيد ؛ به طور مثال هنگامي كه نام چيزي را مي بريد به آن اشاره كنيد يا كودك را در مقابل آن نگه داريد.

14- با هديه هاي مخصوص كودكان، او را تشويق كنيد.

15- اجازه آزادي حركت به كودكان بدهيد، بگذاريد كه آنها كنجكاوي غريزي شان را همواره به كار برند.

16- تشخيص و فرق گذاري بين اشيا را به كودكتان با پرسش و گفتن جواب درست بياموزيد.

17- كودكان از آموزش اجباري خوششان نمي آيد، از آن بپرهيزيد.

18- هنگامي كه فرزندتان احساس خستگي كرد، آموزش را قطع كنيد.

  تقویت ذهن کودک یک ساله

دوران يك تا دو سالگي كودك:
19-كودكان را با غذاهاي سرشار از آهن تغذيه كنيد.

20-به كودكان ميان وعده هاي سالم و مغذي بدهيد و از دادن ميان وعده هاي بي فايده مانند پفك و چيپس به كودك خودداري نماييد.

21-براي كودكتان كتاب بخوانيد.

22-در حضور او مطالعه كنيد.

23-براي او اسباب بازي هاي كمك آموزشي تهيه كنيد.

24-با كودك خود بازي كنيد. شركت در بازي هاي دسته جمعي ، مهارت هاي هوش اجتماعي كودك را افزايش مي دهد.

25-مطمئن شويد كودكتان خوب استراحت كرده است، خوابيدن دستكم ده ساعت در شبانه روز براي او لازم است.

26-هنگامي كه با كودكتان صحبت مي كنيد صداهاي اضافي مانند راديو و تلويزيون را خاموش كنيد و نور را در حد متوسط نگاه داريد.

27-درخواست هاي تكراري كودك را اجابت كنيد. تكرار ارتباط نورون ها را در مغز تقويت مي كند ؛ بنابراين اگر براي چندمين باز از شما مي خواهد كتابي را برايش بخوانيد ، بدون اصرار و پافشاري روي خواندن يك داستان ديگر ، آن را براي او بخوانيد.

28-وقتي كودك نوپاي شما به چيزي اشاره مي كند و نامش را مي پرسد در جوابش به او اطلاعات بيشتري بدهيد. به طور مثال : آن يك توپ است، يك توپ آبي با خط هاي قرمز.

29-در تربيت كودك انضباط همراه با محبت فراوان داشته باشيد.

30-هرگز به كودكتان نگوييد "تو چيزي نمي فهمي" زيرا اگر كودك آن را باور كند، حرف شما تحقق خواهد يافت.