توأم کردن نماز با تجارب متنوع و خوشایند برای کودکان و نوجوانان (7)   
 
با در نظر گرفتن اصولی که اختصاراً به آنها اشاره شد ، باید سعی کنیم که مسئله توجه کودک به ارزش و اهمیت نماز و بالطبع یادسپاری آن را با موقعیت های خوشایند و دوست داشتنی توأم نماییم. در این شرایط ، بازآفرینی آموخته ها راحت تر و لذت بخش تر خواهد شد...

 به عنوان مثال اقامه نماز همراه با اعضای خانواده ، اقامه نماز با مهمانان و خانواده های فامیل و نزدیکان ، همراه با بچه ها و بزرگسالان ، اقامه نماز در نماز جمعه ، برپایی نماز در مدارس همراه با معلمان و مربیان ، اقامه نماز در پارکها، برگزاری نماز در میدانهای ورزشی ، اقامه نماز در فرودگاهها و ..... می تواند برای کودکان و نوجوانان بسیار خوشایند و دوست داشتنی باشد . همان طوری که پیشتر ذکر شد، در خانواده و مدرسه باید بهترین شرایط عاطفی و روانی و نهایت خوشرویی اولیاء و مربیان به هنگام نماز فراهم باشد، تا جایی که کودکان در انتظار وقت نماز و نماز خواندن والدین باشند. با رعایت این شرایط ، کودکان و نوجوانان با نماز خو گرفته ، شیفته آن خواهند شد.
نگاهی به رفتار پیامبر بزرگوار (ص) اسوه و الگوی کامل انسانها در این زمینه ، بسیار عبرت انگیز است.
روزی پیامبر اکرم با جمعی از مسلمین در نقطه ای نماز می گزاردند . موقعی که آن حضرت به سجده می رفت حسین (ع) که کودک خردسالی بود به پشت پیغمبر سوار می شد، پاهای خود را حرکت می داد و هی هی می کرد . وقتی پیامبر می خواست سر از سجده بردارد او را می گرفت و پهلوی خود به زمین می گذارد . باز در سجده دیگر  تا پایان نماز ، طفل مکرراً به پشت پیغمبر سوار می شد . یک نفر یهودی ناظر این جریان بود . پس از نماز به حضرت عرض کرد : شما با کودکان خود طوری رفتار می کنید که ما هرگز چنین نمی کنیم . پیغمبر اکرم در جواب فرمود : اگر شما ها به خدا و رسول خدا ایمان داشتید با کودکان خود رئوف و مهربان بودید . مهر و محبت پیغمبر عظیم الشان نسبت به کودک ، مرد یهودی را سخت تاثیر قرار داد و او صمیمانه آئین مقدس اسلام را پذیرفت .
  منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران