تربیت کودک کار آسانی نیست و وقتی فرد باید این کار را به تنهایی انجام دهد، مجموعه جدیدی از چالش ها را ایجاد می کند.اگر حضور یکی از والدین در اثر طلاق، مرگ و... در خانواده قطع شود، آثار بسیار زیان بار و عمیقی بر ذهن و روان کودکان باقی می گذارد. با این حال، ممکن است به نظر برسد که این یک کار غیر ممکن نیست، و کودکان والدین مجرد، افرادی شاد، سالم و موفق هستند. تمام آنچه مورد نیاز است نگرش درست، سیستم حمایتی خوب و عشق است.در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات تربیت کودک آکا, به تربیت کودکان تک والد میپردازیم و نکات کلیدی و آموزشی برای تربیت کودکان را آموزش میدهیم. با ما همراه باشید.


خانواده تک سرپرست چیست؟
خانواده تک سرپرست به خانواده ای می‌گویند که زن یا مرد بدون همسر و به تنهایی از فرزند یا فرزندان نگهداری می‌کند. دلایل به وجود آمدن خانواده تک سرپرست می‌تواند طلاق یا مرگ همسر یا روابط خارج از ازدواج یا فرزند خواندگی باشد.

مشکلات و تربیت کودکان تک والد


تربیت کودکان تک والد:
تربیت کودک، کار آسانی نیست و وقتی فرد باید این کار را به تنهایی انجام دهد، مجموعه جدیدی از چالش ها را ایجاد می کند.  معمولاً در بیشتر مواقع سرپرستی فرزند یا فرزندان را مادر بر عهده می‌گیرد و مشکل از هنگامی حادتر می‌شودکه فرزندان به دوره نوجوانی قدم می گذارند. در این زمان است که به علت تحولات دوران بلوغ و خصوصیات تازه نوجوان مثل استقلال طلبی و عضویت در گروه دوستان، مشکلات آغاز می‌شود و مادر یا پدر درگیر با مشکلات تازه می‌شود که گاه راه حلی هم برای آن متصور نیست.

اولین گام برای تربیت کودکانی که فقط یه والدین دارند داشتن یک برنامه ریزی کامل برای زندگی است و مهمترین کار برای تربیت کودکان تک والد ابراز عشق و علاقه به کودکان است. کودکان به دلیل از دست دادن یک عضو مهم خانواده ضربه روحی سختی خورده است که با ابراز عشق و در آغوش کشیدن فرزندان میتوان از کمک زیادی به آنها کرد. حتما برای کودک خود وقت بگذارید و آخر هفته ها را با هم و یا با دیگر اعضای خانواده مثل مادربزرگ، پدربزرگ، خاله، عمه، دایی،عمو و... خوش بگذارنید.

حتما برای زندگی نظم و قانون داشته باشید و به کودک هم این قوانین را آموزش دهید و همچنین به آنها بیاموزید که باید به شما و نظر احترام بگذارند .

کودک را در کلاس های متفاوت نیز ثبت نام کنید این کار باعث میشود کودکان بتوانند دوستان بیشتری پیدا کند و روزهای شادتری را سپری کند.

از کودکان خود بخواهید  در انجام دادن کارهای ساده در خانه به شما کمک کنند این کار راهی خوب برای پرورش حس مسئولیت پذیری و استقلال کودکان است

همیشه سعی کنید در دسترس کودک باشید و هر زمان که کودک به شما نیاز داشت از به کار بردن کلماتی که الان کار دارم و یا نمیتوانم و ... خودداری کنید. شرایطی را فراهم کنید تا کودک بتواند به راحتی احتیاجاتش را به شما بگوید و از شما کمک بخواهد نه اینکه مدام فکر کند مزاحم است و شما را خسته کرده است.

کودک تک والد
مشکلاتی که فرزندان تک والد دارند؟
- به علت کار مادر یا گاهی پدر، فرصت رسیدگی و مراقبت از فررزندان کاهش یافته و نظارت بر رفتار آنها کمتر می شود. در این شرایط امکان هرگونه خطر یا انحراف رفتاری وجود دارد.

-  در بسیاری از خانواده‌ها به علت نبودن پدر و یا مادر، اوضاع اقتصادی خانواده ضعیف می‌شود و رفاه گذشته کاهش می‌یابد مخصوصاً با بزرگتر شدن فرزند یا فرزندان نیازهای مادی آنان نیز افزایش می‌یابد. مطالعات نشان داده که میزان بزهکاری فرزندان این خانواده‌ها دو برابر خانواده‌های طبیعی است.

- کودکانی که تک والد هستند بیشتر احساس گناه میکنند و مقصر جدایی والدین را خود میدانند.

-  فرزندان خانواده‌های طلاق و تک سرپرست با افت تحصیلی بیشتری روبرو می‌شوند زیرا علاوه بر شرایط بد عاطفی فرزند و احساس فقدان پدر یا مادر، نبودن فرصت ارسیدگی برای مادر، شرایط اقتصادی خانواده و نبودن رابط پدر فرزندی یا مادر فرزندی هم، در افت تحصیلی فرزندان موثر است.

- ابتلا به مواد مخّدر در میان فرزندان طلاق و یا تک سرپرست بیشتر از خانواده‌های طبیعی است

- تحقیقات نشان می دهد که فرزندان خانواده های تک والد و دو والد در رشد روانی، رفتارهای اجتماعی و هویت جنسی متفاوت هستند. البته متغیرهایی نظیر سطح درآمد و طبقه اقتصادی- اجتماعی در نتایج مؤثر است.

نکات مفید برای والدین تنها و تربیت کودک تک والدی :

1. برنامه روتین داشته باشید:

همه متخصصان پیشنهاد می کنند که در هر حالی کارهای روتین برای کودکان خود داشته باشند، و این برای یک والد تنها اهمیت بیشتری پیدا می کند. جدا از این واقعیت که امور عادی به توسعه احساس امنیت و آشنایی در کودکان کمک می کنند، برای خانواده ضروری است که به راحتی اداره شود. زمانی برای کارها و یک مکان برای همه چیز - پس از این تنها می تواند مقادیر زیاد استرس را کاهش دهد و زمان بیشتری برای سرگرمی باقی بگذارد.

2. نشان دادن عشق به فرزندتان را فراموش نکنید:

از دست دادن یک عضو خانواده یک تجربه ضربه روحی است. این زمانی است که همه باید احساس عشق کنند. آغوش کشیدن و بوسه بر کودکان مهم است آن ها هنوز احساس فقدان پدر یا مادر دیگر را احساس می کنند، اما در مورد عشق به جریان فعلی احساس امنیت خواهند کرد.

نکاتی نجات‌بخش برای والدین تک سرپرست | مجله نی نی سایت

3. مرزهای خود را حفظ کنید:

در حالی که یک میزان اضافی از عشق برای یک کودک با یک والد تجویز می شود، اما اجازه ندهید که وقتی نوبت به نظم می رسد قضاوت شما را تیره کند. حفظ مرزها به همان شکلی که به طور معمول انجام می دهید و از عواقب استفاده از آن ها اطمینان حاصل کنید. به خاطر داشته باشید که شما یک پدر و مادر هستید و آخرین حرف را شما می زنید.

4. گروه پشتیبانی داشته باشید:

زندگی می تواند بسیار تنها و افسرده به نظر برسد و در مراحل اولیه مادر مجرد شدن، یک گروه حمایتی برای خود و فرزندتان داشته باشید. بهترین مورد استفاده از خانواده ها، پدر بزرگ ها و مادر بزرگ، خاله ها، دایی ها و خاله ها برای ارائه حمایت و کمک کامل هستند. بگذارید کودک شما تعامل داشته باشد و زمانی را با هر شخصی سپری کند - این یک راه عالی برگزاری جشن با یکدیگر است.

وابستگی شدید عاطفی تک فرزندان به والدین | کودک آنلاین

5. خوش بگذرانید:

زندگی با یک والد تنها لازم نیست بد باشد. هر هفته وقت بگذارید تا کاری را با فرزندتان انجام دهید و گاهی اوقات تعطیلات را نیز به همراه داشته باشید. اگر قبلاً پدر و مادر "شوخی" نبودید، ممکن است مجبور باشید کمی تلاش کنید، ارزشش را دارد. دقت کنید که این کار را با سرعت فرزندتان انجام دهید، بدون اینکه او احساس اجبار کند.

6. پیوستن به کلاس ها:

پیوستن به یک کلاس فوق برنامه، راه خوبی برای ایجاد دوستان جدید و یادگیری چیزهای جدید است که هر دو می توانند ذهن کودک را مولد، اشغال و شاد نگه دارند. گزینه ایده آل، کلاس هایی است که برای مادران و کودکان باهم برگزار می شود، بنابراین هر دوی شما می توانید با هم منافعی را به دست آورید.

 

7. تشویق استقلال:

برخی از والدین مجرد به شدت مراقب کودکان خود هستند. سعی کنید بین بودن در آنجا و انجام هر کاری برای آن ها تعادل برقرار کنید. انجام دادن کارهای ساده در اطراف خانه راهی خوب برای پرورش حس مسئولیت پذیری و استقلال کودکان است. این، هم چنین یک جفت کمک اضافی برای کمک به شما ارائه می دهد.

8. برنامه بودجه:

ممکن است وسوسه شوید که شکاف موجود در زندگی فرزندتان را با هدایا پر کنید، اما اینها فقط موقتی هستند. مجرد شدن، سنگین است، به خصوص اگر نان آور اصلی هستید. شما نباید از هر ریال دوری کنید و به کاهش تمام هزینه های غیر ضروری و پس انداز کردن برای آینده کودکتان اقدام کنید. این نیز یک درس زندگی فوق العاده برای فرزندتان خواهد بود.

همه مصایب فرزندان تک‌والد

 

9. منفی ها را دور نگه دارید:

داشتن یک والد تنها باعث جذب منفی ها از دیگران می شود. بهترین کار خود را بکنید که کودک خود را از چنین افرادی دور نگه دارید. اگر آن ها در مورد چیزی ناراحت به نظر می رسند، با آن ها صحبت کنید - کودکان در درک منطقی بسیار خوبی دارند.

از مراقبت بد خودداری کنید چون او پدر و یا مادر کودک شما نیز هست.

10. عالی بودن را فراموش کنید:

ممکن است فشار زیادی بر سر والدین مجرد، به خصوص مادران مجرد فرود بیاید تا همه چیز کامل باشد. آن ها فکر می کنند که برای ثابت کردن خود به عنوان یک پدر یا مادر خوب، باید بی نظیر به نظر برسند، خانه ای زیبا و تمیز، بچه های شاد که در امتحانات نمرات بالایی می گیرند، و همگی به رویدادهای اجتماعی می روند. با این تصویر کنار بیایید و تنها بر روی اولویت های خود تمرکز کنید - کودک و خودتان.

خانواده های تک ستون بخوانند

11. شما هم از ابزار تشویق استفاده کنید

باید بدانید که تشویق به موقع تاثیر مثبتی روی رفتار فرزندتان می گذارد و در ضمن اعتماد به نفس او را تقویت می کند کودکان در واقع به دنبال جلب رضایت شما هستند و برای گرفتن تاییدتان تلاش می کنند. پس به فرزند خود اطمینان دهید که رفتارش را تحت نظر دارید و از هر فرصتی برای تشویق او استفاده کنید.

12. به کار بردن لحن مناسب را فراموش نکنید

این یک واقعیت است و والدین باید بدانند فریادکشیدن بر سر کودک نتایج منفی به بار می آورد. بهترین راهکار برای مقابله با رفتار ناپسند او لحن جدی است و بس. هر زمان که قصد دارید به فرزند خود هشدار دهید حتما از این لحن استفاده کنید.

13. همیشه در دسترس باشید

وقتی کودک به کمک شما احتیاج دارد همیشه در دسترس او باشید و هرگز نگویید کار دارم و نمی توانم. شرایطی را فراهم کنید تا کودک بتواند به راحتی احتیاجاتش را به شما بگوید و از شما کمک بخواهد نه اینکه مدام فکر کند مزاحم است و شما را خسته کرده است.

کودک تک والدی | نکات مهم فرزندان تک والدی ، تربیت کودک تک والدی

14. تنبیه فقط کوتاه مدت

اگر برای اشتباهی قصد تنبیه او را دارید فقط تنبیهات وتاه مدت را در نظر بگیرید. البته مدت تنبیه کودکان باید با توجه به سن آن ها تعیین شود. برای مثال برای یک کودک سه ساله، سه دقیقه کافی است، یک صندلی انتخاب کنید و فرزندتان را روی آن بنشانید. یادتان باشد در این مدت از حرف زدن با او خودداری کنید.