آکاایران: غیبت کردن در بین کودکان ۸ تا ۹ سال بسیار رایج است و اگر این مشکل را در فرزندانتان درمان نکنید می تواند در آینده باعث ایجاد برخی مسائل عاطفی احساسی در فرزندتان شود . این مشکل در کودکان از سن ۸ تا ۹ سالگی ایجاد می شود که کودکان از این عادت برای اینکه بتوانند قدرت و غلبه بر دیگران را تجربه کنند ، استفاده می نمایند و این کار را اغلب در دید عموم انجام می دهند که بیشتر شناخته تر و محبوب تر شوند . ولی با این وجود این عادت می تواند به مرور زمان در آنها گسترش یابد و باعث تخریب شخصیت آنها و برخی مسائل ناخوشایند دیگر شود. در ادامه به علت غیبت در کودکان خواهیم پرداخت، همچنین راهکار هایی را به شما معرفی خواهیم کرد که از این رفتار بد کودکتان جلوگیری کنید. همراه ما باشید.

غیبت در کودکان چیست؟

غیبت کردن یعنی گفتن عادت های بد شخصی در جمع و این کار می تواند در کودکان نیز انجام شود. در واقع غیبت کردن در کودکان 8 تا 9 سال بسیار رایج است. هدف اصلی از این کار در کودکان ، قدرت و احساس غلبه بر دیگران است. هر چند که ممکن است کودک برای شناخته شدن محبوب تر شدن نیز چغلی کند. اما مهم تر از همه ترک این عادت است که بسیار مهم است.

بدگویی کردن در کودکان را چگونه رفع کنیم؟ | اقتصاد آنلاین

غیبت در کودکان چه دلایلی دارد؟ چگونه از آن ها جلوگیری کنیم؟

اغلب کودکان به این دلایل دچار بدگویی و غیبت می شوند :

تخریب در کنار تعریف 

کودکانی که دچار بد گویی می شوند ، دوست دارند از خودشان تعریف کرده و بقیه را تخریب کنند. به طور مثال کودکان فکر می کنند همه چیز را می دانند.

این حالت معمولا برای دوستان انجام می شود. در صورتی که با این نوع غیبت مواجه شدید و شایعه پراکنی را نیز در کودکتان دیدید ، سعی کنید با او کمی حرف بزنید. این کار می تواند او را در آینده از مشکلات احساسی که با آن مواجه می شود نجات دهد.

از کودکتان بخواهید این رفتار زشت را ترک کنند و علاوه بر این به او بیاموزید برخی مسائل و مشکلات را با کسی به اشتراک نگذارد و در جمع آن ها را بازگو نکند. این مسائل می تواند تقلب ، دروغ گفتن یا حتی مشکلات خانوادگی باشد.

  

دوستان بد عامل اصلی غیبت در کودکان

عامل اصلی غیبت کردن کودکان

می توان گفت اصلی ترین دلیلی که کودکان غیبت کردن را یاد می گیرند ، داشتن دوستان ناباب است. اغلب این مشکل در مدرسه رخ خواهد داد و هرچقد که کودک خود را از آن ها دور نگه دارید باز هم نمی توان آن ها را کاملا از فرزندتان دور کنید.

دوستان بد علاوه بر غیبت کردن ، مسخره کردن و گزافه گویی را نیز به دیگران می آموزند.

با این وجود سعی کنید به کودکانتان بیاموزید این رفتار بد می تواند عواقب ناخوشایندی در آینده برای او به همراه داشته باشد. برای این کار لازم است زمان بگذارید و ممکن است لازم باشد بار ها و بارها او را از این کار ها منع کنید. با این وجود حس لجاجت را در آن تقویت نکنید!

کمبود اعتماد به نفس و جلب توجه

دلایل غیبت کردن کودکان

یک روانشناس می گوید ، غیبت کردن کودکان دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که یکی از آن ها که کمتر مورد توجه قرار می گیرد ، کمبود اعتماد به نفس در کودکان است. کودکان برای اینکه جلب توجه کنند نیز گاها به غیبت کردن می پردازند.

درواقع برخی از کودکان به دلیل روی حسادت و جلوگیری از اشتباهات آن ها ، به والدینشان گزارش می دهند که این کار می تواند بدگویی و غیبت را در کودکان افزایش دهد.

لازم به ذکر است این حالت عموما بین کودکان زیر 7 سال رخ می دهد.

سایر عواملی که منجر به غیبت در کودکان می شود : 

• کمبود محبت و عدم توجه لازم توسط والدین 

• مشکلات عاطفی عمیق 

• عدم داشتن آرامش کافی 

• مجازات و تنبیه های نادرست

• شکست های زیاد و موفقیت های کم

• سخت گیری بیش از حد بر کودکان

راهکار های حل بدگویی کودکان

دکتر مک دونالد در این زمینه گفت که تمام کودکان در سنین کم همیشه دوست دارند از خودشان در مقابل دوستانشان حرف بزنند و یا یکدیگر را مسخره نمایند.

بنابراین یکی از اساسی ترین و مهم ترین عوامل در این موضوع، وجود برخی دوستانی می باشد که باعث ایجاد عادات و رفتارهای نامناسب در فرزندتان می شوند و پس از ایجاد این عادات نامناسب یقیناً دیگر باید زمان بسیار زیادی برای ترک آن عادت توسط فرزندتان بگذارید. به فرزندتان حتما بگویید که هر چیزی در مورد دوستشان می‌شنوند حقیقت ندارد چرا که یک شایعه از یک نفر شروع می شود و پس از مدتی اندک به هزاران نفر ممکن است برسد البته با محتوای بیشتر و بدتر و از کجا معلوم است که آیا شایعه حقیقت دارد یا خیر؟!پس او را تشویق به یافتن حقیقت کنید و نگذارید که فرزندتان زود باور باشد.

چگونه از غیبت کردن کودکان و نوجوانان جلوگیری کنیم؟

 

بدگویی و غیبت کردن کودکان چه نشانه هایی دارد؟

تشخیص غیبت توسط والدین اصلا سخت نیست. پدر و مادر اولین کسانی هستند که با کودک ارتباط برقرار می کنند و می توانند احساسات آن ها را درک کنند. با این وجود علائمی وجود دارد که شما را از بدگویی و عادت بد غیبت کردن مطمئن خواهد کرد. این علائم عبارت اند از : 

• لذت بردن از تنبه دیگران و اذیت کردن آن ها

• بدگویی از دیگران با هدف تنبیه کردن آن ها 

• ایجاد مزاحمت و دردسر که باعث غیرکنترل شدن رفتارشان می شود

• همواره از تقلب کردن در کار ها استفاده می کنند

• خودشیرینی با صحبت کردن از دیگران 

• عادت کردن به از گوشه چشم زیر نظر گرفتن دیگران و..

 

غیبت کردن کودکان

والدین چگونه با غیبت کردن کودک رفتار کنند

نحوه برخورد والدین با کودکانی که بدگویی دیگران را می‌کنند چندان ساده به نظر نمی‌رسد، چراکه قصد و نیت اصلی آنها از انجام این کار مشخص نیست، برخی از آنها به دلیل کمبود اعتماد به نفس، برخی از روی حسادت و برخی برای جلوگیری از اشتباه همسالان خود آن رفتار را به والدینشان گزارش می‌دهند.

مشکلات رفتاری که باعث غیبت کردن کودکان می شود

این کودکان با نشان دادن مشکلات رفتاری کودکان دیگر و بزرگ جلوه دادن نکات مثبت رفتاری خود چنین رفتاری دارند، که اگر والدین پیگیر اشتباه کودک متخلف شوند بدگویی و چغلی در او تداوم می‌یابد به همین دلیل والدین باید با نادیده گرفتن و بی‌توجهی به این رفتارها، آنها را از ادامه این رفتار بازدارند تا این ویژگی در آنها خاموش شود.

سخن پایانی 

با اینکه می توانید متوجه بدگویی و غیبت در کودکتان شوید ، اما ممکن است علت آن را کمی دیر یا اصلا متوجه نشوید در این صورت بهتر است از یک روانشناس کمک بگیرید و از او بخواهید به شما کمک کند چگونه این رفتار را در کوکتان از بین ببرید.