یکی از بدترین اتفاقاتی که می تواند در زندگی زناشویی رخ دهد ، مشاهده صحنه روابط زناشویی والدین توسط کودک است . دیدن این صحنه ، سلامت روان کودک را به خطر می اندازد و تاثیرات منفی زیادی بر روی او می گذارد .

اگر به هر دلیلی کودک شاهد رابطه زناشویی والدینش بود ، برخورد والدین در این زمان با او بسیار پر اهمیت است.رابطه زناشویی با این مقاله از مجموعه مقالات آکا, همراه باشید تا شما را با بهترین نحوه رفتار در صورت مواجه شدن فرزند با صحنه رابطه زناشویی والدین آشنا کنیم.

اگر کودکی 3 ساله از شما بپرسد که نوزاد از کجا می آید بهتر است قبل از هر پاسخی از او بپرسید که خودش چه فکری می کند؟ همچنین می توانید کوتاه و مختصر به او بگویید که نوزاد از شکم مادر بیرون می آید. معمولاً در این سن او با این جواب ساده قانع می شود، اما کودکان بزرگتر از سه سال زود قانع نمی شوند و در مورد اینکه کودک چگونه به شکم مادر می رود هم سؤال می پرسند.

 

سوالات کودک درباره بچه چگونه بوجود می آید| کودکان 5 تا 7 سال

به کودکان در رده سنی 5 سال می توان گفت که نوزاد از یک (سلول) یا نقطه بسیار کوچک در بدن مادر به وجود می آید و رشد می کند. اگر فرزندتان درباره ی لازم بودن حضور پدر سؤالی بپرسد می توانید این چنین پاسخ دهید که این نقطه کوچک در بدن پدر نیز وجود دارد و از قرار گرفتن این دو نقطه در کنار هم نوزاد شکل می گیرد.

توجه داشته باشید که طرز فکر و دنیای کودکان در این دوره سنی بسیار عینی است، به همین دلیل استفاده از استعاراتی نظیر دانه یا تخم مرغ به جای سلول نه تنها درک این مسئله را برای فرزندتان آسان نمی کند؛ بلکه احتمالاً او را سردرگم می کند. در نتیجه با زبانی ساده اما مبتنی بر واقعیت صحبت کنید.

 

سوالات کودک درباره اینکه پدر مادر ها چگونه بچه دار میشوند | کودکان 7 تا 10 ساله

برای کودکان بزرگتر مثلا 7 تا 10 ساله می توانید بیشتر از این توضیح بدهید. مثلا می توانید بگویید: «اسم سلول های بابا که با سلول های مامان ترکیب می شود اسپرم و اسم سلول های مامان تخمک است. اسپرم ها در کیسه پوستی که به آن بیضه می گویند، قرار دارند. میلیون ها اسپرم در این کیسه قرار دارند، اما در بدن مامان هر ماه فقط یک تخمک به وجود می آید. اگر مامان و بابا تصمیم بگیرند که بچه داشته باشند، یکی از اسپرم ها با تخمک ترکیب می شود و بچه کوچکی تشکیل می شود که باید 9 ماه در شکم مامان بماند تا کمی بزرگتر شود و بتواند به دنیا بیاید.»

برای کودکان بزرگتر می توان در مورد رابطه جنسی به زبان ساده تری توضیحاتی بدهید. توجه داشته باشید که اگر شما به فرزندتان درست پاسخ ندهید یا او را دست به سر کنید،  او از جستجو برای به دست آوردن جواب خود دست نخواهد کشید. برای توضیح رابطه جنسی یا به طور کل رابطه جنسی می توانید از مفاهیم زیر استفاده کنید:

رابطه جنسی، رابطه ای مربوط به بزرگسالان است که بچه ها از آن طریق به وجود می آیند.

- رابطه جنسی به معنای این است که پدر و مادر نقاط خصوصی بدنشان را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.

کودکان در سنین مدرسه قدرت شناختی بالاتری پیدا می کنند. در نتیجه در این زمان شما راحت تر می توانید در مورد عمل جنسی و نحوه بارداری به صورت علمی با آنها صحبت کنید. به همین خاطر توضیح در مورد رابطه جنسی بهتر است که  در دوران مدرسه صورت بگیرد. برای کودکان 8 تا 12 سال به صورت واضح تری می توانید در مورد عمل لقاح، نحوه آمیزش و نقش اسپرم و تخمک در دوران بارداری توضیح دهید.

دیدن صحنه ی رابطه جنسی کودکان

سخنان ائمه درباره ی رابطه ی زناشویی

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند:

به خدا قسم اگر مردی با همسر خود آمیزش کند و کودک بیداری، آن دو را ببیند، سخنان آنان یا صدای نفس شان را بشنود، آن کودک در بزرگسالی هرگز رستگار نخواهد شد، چه دختر باشد و چه پسر، خیلی زود به زناکاری آلوده می شود. رابطه ی زناشویی والدین، در اتاقی که فرزندی یا کودکی حضور دارد، چه کوچک باشد، و چه بزرگ، چه خوابیده باشد و چه بیدار و به هر علتی که باشد، دانسته و ندانسته، غیر موجه و ناپسند است.

 

امام صادق (ع) می فرمایند:

در اتاقی که کودکی در آن است هرگز نبایستی با همسر، هم بستر شد، چرا که این عمل زمینه ی زناکاری را ( در آینده ) برای فرزند فراهم خواهد کرد ( او را تحریک می کند).

زمانی که بچه های بزرگتر در خانه هستند

زمانی که فرزندتان همزمان با شما به رختخواب می رود، پیدا کردن زمان خلوت سخت تر خواهد شد. اینکه آنها را زودتر به اتاق شان بفرستید موثر نخواهد بود چون بیشتر وقت ها برای اینکه آب بخورند یا دستشویی بروند نیمه شب از خواب بیدار می شوند.

در این سن باید احترام به در بسته را به آنها آموزش بدهید. به آنها یاد بدهید که اگر دری بسته بود هر دری برای وارد شدن به آن باید ابتدا در بزنند و اگر به آنها اجازه داده شد داخل شوند. اگر راحت نیستید که با در بسته داخل اتاق بخوابید، فقط زمانی که لازم است آن را ببندید و بعد در را باز کنید.

اموزش مسایل

رابطه جنسی با وجود کودک

در مورد مشکل زوجین جوانی که صاحب فرزند می باشند و اکثرا در منازل مسکونی کوچک زندگی می کنند و با حضور فرزند در منزل رابطه جنسی آنها نسبت به سال های ابتدای ازدواج از کیفیت و کمیت لازم برخوردار نیست، توجه شما را به چند نکته مهم در این باره جلب می کنیم :

زمانی که کودکتان خواب است و یا در خانه نیست، اقدام به برقراری رابطه جنسی نمایید.

در هفته لازم است حداقل چند ساعت زوج باهمدیگر خلوتی بدون حضور بچه ها داشته باشند و به این منظور می توانند از کمک نزدیکان و آشنایان معتمدشان استفاده کرده و بچه ها را از خانه بیرون بفرستند، داشتن این ساعات تنهایی به زوج نه تنها در بهبود رابطه جنسی بلکه در تحکیم رابطه عاطفی شان کمک شایانی می کند.

والدین لازم است با رفتارهای عاشقانه و بوسیدن و در آغوش گرفتن غیر تحریک کننده  اما صمیمانه یکدیگر از همان ابتدا پیام های مثبت درباره ارتباط عاطفی و جنسی مناسب با جنس مخالف به فرزندان خود بدهند. به هیچ وجه آموزش به کودکان نباید بر مبنای اینکه رابطه جنسی پدیده ای کثیف و شرم آور و گناه آلود است باشد. 

والدینی که در حضور کودکان پوشش مناسب ندارند و یا اقدام به صحبت ها و یا رفتارهای جنسی تحریک آمیز می کنند منجر به پرورش بچه های به اصطلاح "شهوانی" می شوند و این بچه ها دچار آسیب هایی نظیر بیداری جنسی زودهنگام در آینده خواهند شد.

همانطور که در بالا گفته شد در اتاق خواب شما بایستی در طی شب و خصوصا حین رابطه جنسی قفل باشد که احتمال ورود سرزده واتفاقی کودک گرفته شود و اضطراب حاصل از آن  روی فرایند رابطه تان تاثیر منفی ایجاد نکند.

زمانی که اتاق خواب کودک از والدین جدا شد لازم است مساله حریم شخصی و احترام به درهای بسته را به کودک یاد داد که قبل از ورود به هر اتاقی که درب آن بسته است درزده و برای ورود منتظر اجازه بماند.

اگر منزل شما فقط و فقط یک اتاق خواب دارد، این اتاق خواب باید برای زن و شوهر باشد و جای خواب بچه ها بایستی وسط هال یا پذیرایی باشد، بهیچ وجه اتاق خواب خود را بعد از تولد فرزندان بهم نزنید و اتاق خواب را در اختیار کودک قرار ندهید.

حواستان به سروصدای داخل اتاق خواب باشد، صدای تخت، صدای صحبت های زن و شوهر و... همه می تواند برای فرزندان کنجکاو سوال ایجاد کند، می توانید با پخش موزیک ملایم این مشکلات را کمتر کنید. اینکار نه تنها به ریلکس کردن شما و بالا بردن میل جنسی تان کمک می کند، بلکه سر و صدای شما را هم مخفی خواهد کرد.

 

وقتی کودکتان شما را در حال رابطه جنسی میبیند/ معضل تدریس مسائل ...

 

نحوه صحیح برخورد با کودکی که شاهد رابطه جنسی والدین بوده است

برخی والدین به دلیل سهل انگاری والدین و وجود مشکلاتی مانند محدودیت فضای منزل، نداشتن اتاق خواب مجزا، شلوغ بودن خانه، فرزند زیاد ، نمی توانند محیط امن و راحتی برای برقراری رابطه زناشویی خود فراهم کنند و فرزندشان اتفاقی شاهد برقراری رابطه زناشویی آنها می شود .

بیشتر کودکان مشاهده صحنه روابط زناشویی والدین را نوعی خشونت تلقی می کنند و اگر پدر و مادر برخورد درستی با کودکشان در آن زمان نداشته باشد می تواند زمینه ساز مشکلات روانی متعددی مانند اضطراب و افسردگی، شهوانی شدن کودک، ابهامات سادومازوخیستی (آزارگری-آزارخواهی) در مورد رابطه جنسی، ترس از تنهایی، آسیب پذیری و... شود.

هنگامی که کودک به طور اتفاقی شاهد رابطه زناشویی پدر و مادر خود بود و یا از اتاق آنها صدایی شنید ممکن است این رفتار پدر و مادر خود را اعمال خشونت تلقی کند و در صورتی که دفعه بعد با در بسته اتاق خواب والدینش روبرو شود ، این ابهام برایش باقی بماند .

دیدن اتفاقی صحنه رابطه زناشویی والدین به خودی خود باعث آسیب روانی کودک نمی شود، مگر اینکه خانواده برخورد درستی با فرزند خود در آن هنگام نداشته باشد . اگر کودکتان به اتاق خواب شما وارد شد و روابط شما را مشاهده کرد کارهای زیر را به همان ترتیبی که ارائه می کنیم اعمال نمایید:

دیدن رابطه جنسی والدین توسط کودک, دیدن آمیزش جنسی والدین توسط کودک,پیامد های دیدن رابطه جنسی والدین بر کودک

بهترین رفتار و واکنش با کودکی که رابطه جنسی والدینش را دیده:

1. وحشت زده و دستپاچه نشوید ، خونسرد باشید و با ملایمت با کودکتان برخورد کنید و هیچگاه کودکتان را از اینکه به اتاق شما آمده سرزنش نکنید زیرا عواقب این برخورد، مشکلات جنسی فراوان برای او در آینده است.

2. در اولین فرصت لباس هایتان را بپوشید و یا با ملحفه روی خود را بپوشانید .

3. کودک را نزد خود بخوانید به او توجه و خوشرویی نشان دهید و از او بپرسید که با شما کاری داشته که نیمه شب سراغتان آمده؟

4. در صورتی که کودک از شما سوال پرسید ، برایش توضیح دهید چیزی که اتفاقی شاهدش بوده، به معنی دعوا و خشونت بین پدر و مادر نیست ، با زبان کودکانه و ساده به او بگویید وقتی مامان باباها همدیگر را خیلی دوست دارند، یکدیگر را در آغوش می گیرند، نوازش می کنند، می بوسند و می خندند تا عشقشان را به هم نشان دهند.

5. هیچگاه درباره اصل رابطه زناشویی و فرایند آن برای کودک توضیح ندهید.

6. به کودکتان بگویید که در مورد آنچه دیده در خارج از خانه و نزد دیگران صحبت نکند سپس کودکتان را به اتاق خوابش هدایت کنید.

بعضی از والدین به اشتباه فکر می کنند فرزندان کوچکشان چیزی از رابطه زن و مرد نمی فهمند، بنابراین روابط جنسی خود را آزادانه و در مقابل کودکشان برقرار می کنند در صورتی که حتی یک کودک 2 ساله حافظه ای بسیار قوی دارد و همه تصاویر و صداهای اطراف را در ذهن خود ثبت و ضبط می کند.