بینایی نوزاد شما هنوز هم تیره و مبهم است. چشمان نوزاد در ابتدای تولد، نزدیک بین است و او زمانی می تواند اشیا را به بهترین نحو ببیند که در فاصله 20 تا 25 سانتیمتری از صورت او قرار گرفته باشند؛ بنابراین او زمانی صورت شما را به وضوح می بیند که او را در بغل گرفته و نزدیک به خود قرار دهید.

کودک شما چگونه رشد می کند؟
بینایی نوزاد شما هنوز هم تیره و مبهم است. چشمان نوزاد در ابتدای تولد، نزدیک بین است و او زمانی می تواند اشیا را به بهترین نحو ببیند که در فاصله 20 تا 25 سانتیمتری از صورت او قرار گرفته باشند؛ بنابراین او زمانی صورت شما را به وضوح می بیند که او را در بغل گرفته و نزدیک به خود قرار دهید.
اگر کودک شما در ابتدا مستقیما به چشمان شما نگاه نمی کند، نگران نشوید. نوزدان تمایل دارند که به ابروها، محل رویش موی سر و یا دهان شما (که هنگام صحبت با او، در حال حرکت است) نگاه کنند. هنگامی که او شما را در ماه اول بهتر بشناسد، علاقه بیشتری به نگاه مستقیم به چشمان شما پیدا خواهد کرد. مطالعات نشان می دهند که نوزادان، نگاه کردن به صورت انسانها را بیشتر از هر رنگ یا چیز دیگر، دوست دارند. پس از صورت انسان، آنها نگاه به اشیائی را دوست دارند که تفاوت رنگها در آنها شدیدتر باشد، مانند صفحه شطرنج.

زندگی شما: مشکلات شیردهی از پستان
ظرف دو تا چهار روز پس از تولد نوزاد، سینه های شما پر از شیر خواهد شد. پیش از این، نوزاد شیرخوار شما از یک مایع مغذی به نام "آغوز" تغذیه می کرد. این تغییر مهم که به عنوان "احتقان پستان" شناخته می شود، تاثیرات جانبی ناراحت کننده ای را نیز بر برخی از مادران خواهد داشت: ممکن است موجب بروز ناراحتیهای متوسط تا شدید شود. چرا؟ بدن شما می خواهد شیر را از غده هایی که مولد شیر هستند و آن را به نوک سینه انتقال می دهند، خارج کند؛ همچنین پس از زایمان، سطح هورمونهای بدن شما نیز کاهش یافته است و شما هنوز به مکیدن شیر توسط نوزاد خود، عادت نکرده اید.
ممکن است سینه های شما حساس، سفت یا داغ شوند و ممکن است ورم کرده یا اینکه احساس تپش یا ضربان در آنها داشته باشید. دردناک بودن شیردادن به کودک از طریق سینه در این زمان، نشانه آن نیست که شما توان این کار را ندارید یا این کار برای شما مناسب نیست. این حالت، موقتی است و ضمن عادت کردن کودک به مکیدن شیر از سینه، این عارضه نیز به تدریج از بین خواهد رفت. البته، به روشهای زیر می توانید درد سینه را در این دوره، کاهش دهید:
- یک دوش گرم بگیرید.
- قبل از هر بار شیر دادن، سینه های خود را با کمپرس گرم (مثلا: قرار دادن پارچه در آب گرم و سپس گرفتن آب آن و گذاشتن روی سینه ها) ماساژ دهید.
- قبل از شیر دادن به نوزاد، کمی از شیر هر یک از سینه های خود را بیرون بریزید. در صورتی که سینه شما کاملا پر باشد، محکم نگه داشتن سینه برای نوزاد شما سخت خواهد شد و در نتیجه نوزاد ممکن است دهان خود را در محل غلطی (غیر از نوک سینه) قرار دهد. در این حالت، او سعی می کند که محکمتر سینه را بمکد که در نتیجه موجب درد گرفتن این قسمت خواهد شد.
- از یک سوتین مناسب دوران حاملگی استفاده کنید. برخی از خانمها ترجیح می دهند که حتی در شب و هنگام خواب نیز از سوتین استفاده کنند.
- هر دو یا سه ساعت، به کودک خود شیر بدهید. در صورت دردناک بودن سینه، از شیر دادن به کودک خودداری نکنید. هر چه به کودک خود بیشتر شیر بدهید، سینه های شما بیشتر احساس راحتی خواهند کرد. روش درست این است که در هر وعده شیردهی از هر دو پستان به نوبت شیر دهید.اما برای اینکه زخمها فرصت بیشتری برای بهبود داشته باشند، می توانید در هر دفعه از یکی از سینه ها، به کودک خود شیر بدهید.
- پس از شیر دادن به کودک، سینه های خود را با کمپرس سرد ماساژ دهید. می توانید برای این کار از یک کیسه حاوی یخ خرد شده و یا سبزیجات (مثل لوبیا یا نخود فرنگی) یخزده استفاده کنید.
منبع:ninisite
ویرایش و تلخیص: آکاایران