زندگی کودک هفته دهم

کودک شما هنوز هم یک ژیمناست ورزیده نشده(!) اما حرکات او کمی متناسب تر و هماهنگ تر شده اند. شما خواهید دید که حرکات نامنظم دستها و پاهای او در روزهای اول تولد به تدریج جای خود را به حرکات نرمتر و دایره وارتر (خصوصا هنگامی که به افراد دیگر نگاه می کند) می دهند.

کودک شما چگونه رشد می کند؟
کودک شما هنوز هم یک ژیمناست ورزیده نشده(!) اما حرکات او کمی متناسب تر و هماهنگ تر شده اند. شما خواهید دید که حرکات نامنظم دستها و پاهای او در روزهای اول تولد به تدریج جای خود را به حرکات نرمتر و دایره وارتر (خصوصا هنگامی که به افراد دیگر نگاه می کند) می دهند.

فضای کافی برای نوزاد خود فراهم کنید تا بازوها و پاهایش را بکشد و حرکت دهد. یک پتو روی زمین پهن کنید و به او اجازه دهید که هر طور می خواهد حرکت کند. این حرکات به کودک شما کمک می کنند تا عضلات در حال رشد خود را قویتر کرده و کشیدگی طبیعی آنها را بهبود بخشد. هنگامی که کودک شما بر روی شکم خود قرار گرفته باشد حرکت دادن پاهایش را آغاز می کند که اولین مرحله در یادگیری راه رفتن است.

زندگی شما: روشهای جلوگیری از بارداری را فراموش نکنید!
فکر می کنید اگر به کودک خود شیر می دهید آیا باز هم احتمال حامله شدن وجود دارد؟ حتی اگر هنوز پریود هم نشده اید آیا باز هم این احتمال وجود دارد؟
پاسخ هر دو سوال مثبت است. حتی اگر از لحاظ جنسی "نیمه فعال" نیز باشید احتمال باردار شدن وجود دارد. بر خلاف باور عمومی شیر دادن به کودک مانع حاملگی نمی شود و تخمک گذاری پیش از آغاز اولین پریود بعد از زایمان رخ می دهد، اما نمی توان به دقت زمان اولین تخمک گذاری را تعیین نمود. پس در صورتی که نمی خواهید برای نوزاد خود یک برادر یا خواهر همسن بیاورید بهتر است اقدامات جلوگیری از بارداری را بکار گیرید!

پزشک شما می تواند گزینه های مختلف را برای شما توضیح دهد اما در اینجا چند مطلب قابل ملاحظه را مطرح می کنیم:
شما قبل از حاملگی از چه روشی برای جلوگیری از بارداری استفاده می کردید؟ ممکن است نتوانید از همان روش قدیمی استفاده کنید. اگر قبلا از "دیافراگم" (یکی از وسایل جلوگیری از بارداری که در واژن قرار داده می شود و می تواند اسپرمها را از بین ببرد) استفاده می کردید، قبل از استفاده مجدد آن را بررسی کرده و با وضعیت جدید خود مطابقت دهید، زیرا ممکن است اندام شما در اثر زایمان تغییر کرده باشد.

اگر شما از پیش از حاملگی از روشهای هورمونی (قرص، چسبهای پوستی یا حلقه داخل واژن) برای جلوگیری از بارداری استفاده می کردید و اکنون به کودک خود شیر می دهید نباید استفاده از این روش را مجددا شروع کنید، زیرا این هورمونها ممکن است بر مقدار و یا کیفیت شیر شما تاثیر بگذارند. خانمهایی که به نوزاد خود شیر می دهند به قرصهایی با فرمول و ترکیب متفاوت نیاز دارند؛ مثلا قرصهایی که فقط پروژسترون داشته باشند.

آیا می خواهید از یک روش جدید استفاده کنید؟ به عنوان مثال استفاده از IUD (گذاشتن وسیله ای درون رحم برای جلوگیری از انعقاد نطفه) در خانمهایی که تا به حال زایمان داشته اند بهتر از خانمهایی که هرگز بچه نداشته اند جواب می دهد.

آیا به استفاده از کاندوم فکر کرده اید؟ استفاده از کاندوم می تواند گزینه مناسبی برای خانمهایی باشد که به کودک خود شیر می دهند زیرا بر شیردهی آنها هیچ تاثیری نمی گذارد.
منبع ninsite