زندگی کودک هفته سی وسوم

کودک شما آرام آرام می تواند حرکت کند و البته زمین خوردن هم بخش لاینفکی از این فعالیت کودک است. هرچند این زمین خوردنها ممکن است برای چند لحظه شما را واقعا بترساند، اما سعی کنید از تلاش کودک برای کشف محیط اطراف و محدودیتهایش لذت ببرید.

کودک شما چگونه رشد می کند؟
کودک شما آرام آرام می تواند حرکت کند و البته زمین خوردن هم بخش لاینفکی از این فعالیت کودک است. هرچند این زمین خوردنها ممکن است برای چند لحظه شما را واقعا بترساند، اما سعی کنید از تلاش کودک برای کشف محیط اطراف و محدودیتهایش لذت ببرید.


هر چند شما میل دارید که از کودک خود مراقبت کامل به عمل آورید، اما با خودداری از این میل، به او اجازه دهید که رشد کند و روی پای خودش بایستد. با این حال سعی کنید که محیط خانه را برای کودک خود "امن" کنید. یک راه مناسب آن است که خودتان را جای او بگذارید تا بتوانید محلهای خطرناک را پیدا کنید. مثلا محل نگهداری اشیا شکننده را محکم کنید تا از سقوط و شکستن آنها جلوگیری شود و مبلمانهایی را که چندان جلوی حرکت کودک را نمی گیرند در اتاقها نگه دارید.

زندگی شما: زمانی برای شما و همسرتان
بسیاری از والدینی که به تازگی صاحب فرزند شده اند می گویند: هنگامی که مدتی از تولد کودک گذشته و هیجان اولیه ورود کودک به زندگی از بین می رود والدین می فهمند که از یکدیگر دور شده اند و احساس نزدیکی که به یکدیگر داشتند از بین رفته است. بچه دار شدن را می توان زلزله ای در زندگی یک زوج دانست. از آنجا که سختیها و وظایف تنظیم زندگی جدید اغلب بر دوش یکی از زوجین (عموما: مادر) قرار می گیرد احساس جدایی از همسر می تواند به سادگی ایجاد شود.

اعتراف به بروز این احساسات (در ابتدا اعتراف نزد خود و سپس ابراز آن به همسر) اولین قدم برای حل مساله است. به او بگویید که چه مقدار وقت و توجه برای کودک خود صرف کرده اید (که در نتیجه همسر شما ممکن است فکر کند که تنها مانده است) و به او بگویید که چقدر به او علاقه دارید و از دوری او ناراحتید. در صورتی که شما و همسرتان (هر دو) این احساس را داشته باشید جای نگرانی نیست زیرا می توانید مشکل را حل کنید.

برنامه ای بریزید که زمان بیشتری را با هم بگذرانید. ببینید که به چه کارهای مشترکی علاقه بیشتری دارید و آن کارها را در اولویتهای اول خود قرار دهید. برای مدت زمانی که می خواهید با هم بگذرانید برنامه مشخصی تدارک ببینید. این برنامه می تواند به صورت هفتگی، شبانه یا شرکت در مراسم خاص یا مذهبی باشد. یک رمز خاص بین خود بگذارید تا هنگامی که صحبتهای یکی از شما زیاده از حد به کودک یا کارهای روزمره مربوط شد طرف دیگر با یادآوری آن رمز موضوع صحبت را عوض کند.

اکنون که کودک شما بزرگتر شده است می توانید برنامه جدیدی را برای تقسیم کارها (مراقبت از کودک و انجام امور منزل) تهیه کنید. این کار نه تنها از فشار کار بر روی شما کم خواهد کرد، بلکه موجب خواهد شد تا شما و همسرتان بتوانید زمان بیشتری را در کنار یکدیگر به تفریح بگذرانید. همچنین این مزیت را هم خواهد داشت که شما و همسرتان به صورت یک تیم دونفره کار خواهید کرد.