کودک - سال اول زندگی کودک - زندگی کودک هفته هفتم

شما ممکن است مشاهده کنید که در برخی مواقع کودک کاملا ساکت است و گویا اطراف خود را زیر نظر گرفته است. این دوران اولین مرحله یادگیری است؛ مغز کودک در سه ماهه اول پس از تولد 5 سانتی متر رشد می کند!
شما می توانید از این موقعیت برای آشنایی بیشتر با کودک خود استفاده کنید؛ با او حرف بزنید، برایش آواز بخوانید و عکسهای روی دیوار را برایش توضیح دهید. ممکن است او قادر به پاسخ دادن به شما نباشد اما مسلما در حال یادگیری است...

کودک شما چگونه رشد می کند؟
شما ممکن است مشاهده کنید که در برخی مواقع کودک کاملا ساکت است و گویا اطراف خود را زیر نظر گرفته است. این دوران اولین مرحله یادگیری است؛ مغز کودک در سه ماهه اول پس از تولد 5 سانتی متر رشد می کند!
شما می توانید از این موقعیت برای آشنایی بیشتر با کودک خود استفاده کنید؛ با او حرف بزنید، برایش آواز بخوانید و عکسهای روی دیوار را برایش توضیح دهید. ممکن است او قادر به پاسخ دادن به شما نباشد اما مسلما در حال یادگیری است.
می توانید دست او را بر روی پارچه ها یا چیزهای جدید قرار دهید و همچنین نورها و صداهای جدید را در مقابل او قرار دهید؛ همه این موارد فرصت مناسبی برای یادگیری وی هستند، به شرط آنکه میانه روی را در این کار رعایت کنید. حتی زمان استحمام نیز می تواند یک آزمایشگاه برای شناختن زندگی باشد.

زندگی شما: احساس گناه به دلیل شیر ندادن به کودک
جامعه امروز فشار زیادی بر مادران وارد می کند تا خودشان به کودک شیر بدهند. بدون شک شیری که در سینه شما تولید می شود یک غذای کامل اولیه برای کودک است. اما با این حال بنا به برخی دلایل بعضی از مادران قادر نیستند که نوزاد را از سینه خود شیر دهند که می تواند به دلیل بیماری، ناراحتی و یا درد ناشی از شیر دادن و یا حتی محروم بودن از توان شیر دادن باشد.
اگر در تمام دوران حاملگی برای شیر دادن به کودک برنامه ریزی می کرده اید اما اکنون در اثر مواردی از قبیل به دنیا آوردن نوزاد نارس یا سزارین، شیردهی به کودک برای شما غیر ممکن یا بسیار دشوار شده است، این احساس گناه بیشتر خواهد بود. در سینه هر مادری شیر کافی برای تغذیه نوزاد تولید می شود، اما برخی از مادران، حتی پس از چند ساعت یا چند روز تلاش نمی توانند شیردهی را به درستی انجام دهند و از این رو جریان و تولید شیر با اشکال مواجه می شود.
این درست است که شیر مادر کاملترین و بهترین غذای نوزاد است ولی شیر خشک نیز می تواند نیازهای تغذیه ای کودک را تامین کنند. در صورتی که شیر دادن از سینه را رها کرده اید یا تصمیم این کار را دارید با پزشک خود یا یک مشاور در زمینه شیردهی مشورت کنید. در مورد احساس خود نیز حرف بزنید و خیلی به خودتان سخت نگیرید. مهمترین چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که اهمیت علاقه و مراقبت از کودک بیشتر از نحوه تغذیه او است.
منبع ninsite
ویرایش و تلخیص:آکاایران