کودک - سال اول زندگی کودک - زندگی کودک هفته نه

اگر نوزاد شما شبها می خوابد (5 یا 6 ساعت در بیشترین حالت) شما خیلی خوش شانس هستید! اکثر نوزادانی که حدود 10 هفته از تولدشان می گذرد نیمه شبها از خواب بیدار می شوند. اما حتی کودکانی نیز که در طول شب نمی خوابند باید مدت زمان نسبتا طولانی تری را به طور پیوسته در حال خواب یا بیداری بگذرانند به جای آنکه در فاصله های زمانی کوتاه و بطور مکرر بخوابند و بیدار شوند. احتمالا کودک شما 2 یا 4 بار در طول شبانه روز می خوابد و حدود 10 ساعت از 24 ساعت را بیدار است...

کودک شما چگونه رشد می کند؟
اگر نوزاد شما شبها می خوابد (5 یا 6 ساعت در بیشترین حالت) شما خیلی خوش شانس هستید! اکثر نوزادانی که حدود 10 هفته از تولدشان می گذرد نیمه شبها از خواب بیدار می شوند. اما حتی کودکانی نیز که در طول شب نمی خوابند باید مدت زمان نسبتا طولانی تری را به طور پیوسته در حال خواب یا بیداری بگذرانند به جای آنکه در فاصله های زمانی کوتاه و بطور مکرر بخوابند و بیدار شوند. احتمالا کودک شما 2 یا 4 بار در طول شبانه روز می خوابد و حدود 10 ساعت از 24 ساعت را بیدار است.
یک نکته جالب اینکه اگر کودک شما سحرخیز باشد یا اینکه تا نیمه شب بیدار بماند یا خواب طولانی یا کوتاه داشته باشد همین حالت را در تمام دوران کودکی خود حفظ خواهد کرد.

زندگی شما: به دنبال یک روش مناسب برای مراقبت از نوزاد خود بگردید
حتی اگر مطمئن هستید که چگونه می خواهید از نوزاد خود مراقبت کنید بهتر است در مورد همه گزینه های موجود یک بررسی اجمالی داشته باشید. پس از این کار ممکن است یک روش دیگر برای شما جالب توجه به نظر برسد.
هنگامی که به دنبال یک مهد کودک روزانه یا مرکز مراقبت خانگی می گردید از والدین دیگر نیز پرس و جو کنید. سعی کنید به تعداد بیشتری از این گونه مراکز سر بزنید، زمان بیشتری را در هر مرکز (در اوقات مختلف روز) بگذرانید و با کارمندان و مدیران مرکز و سایر والدینی که به آنجا می آیند صحبت کنید تا درک بهتری از هر مرکز به دست آورید. اگر به دنبال یک مراقب یا پرستار شخصی می گردید، از دیگران سوال کنید تا فرد مورد نظر خود را پیدا کنید. در هر مرکز با چند نفر از مربیان صحبت کنید و ببینید که آیا می توانند با کودک شما به خوبی ارتباط برقرار کنند یا خیر.
نگهداری کودک توسط یکی از آشنایان: در صورتی که بخواهید مراقبت کودک خود را به یکی از آشنایان (در خانه خودتان یا در خانه آنها) بسپارید برای شما ارزانتر یا حتی رایگان تمام خواهد شد و لازم نیست نگران این باشید که آیا مراقبت و علاقه کافی به کودک شما ابراز می شود یا خیر. اما ممکن است برخی از پدربزرگ یا مادربزرگها و یا فامیلها حوصله کافی برای مراقبت دائمی از کودک شما را نداشته باشند و لازم باشد که شما در مورد مدت زمانی که می خواهید نوزاد را به آنها بسپارید یا دفعاتی که می توانید این کار را بکنید قبلا با آنها صحبت کنید.
پرستار بچه: یک پرستار با تجربه می تواند با کودک رابطه محبت آمیز مستقیمی برقرار کند، در فضایی که برای کودک شما آشنا است. با این حال استخدام یک پرستار به صورت تمام وقت ممکن است گران باشد و در نتیجه این گزینه برای بسیاری از والدین منتفی است. در ضمن اگر پرستار کودک به طور ناگهانی از ادامه کار منصرف شود نگهداری از کودک با مشکلاتی مواجه خواهد شد. از همه مهمتر اینکه شما شاید مجبور باشید مدت طولانی فرزند دلبندتان را پرستار تنها بگذارید و در مورد آنچه ممکن است رخ دهد نگران باشید.
مهدکودکهای روزانه: این مراکز یک محیط ساخت یافته را برای کودک شما فراهم می کنند و معمولا کارمندان آن را کسانی تشکیل می دهند که برای نگهداری از نوزدان تعلیم دیده اند. به دنبال مراکزی بگردید که مورد تایید سازمان بهزیستی هستند و بطور معمول شیرخواران را می پذیرند.
مراکز خانگی مراقبت از کودکان: تعداد چنین مراکزی بسیار کم است و باید از سازمان بهزیستی شهر یا محل زندگی خود در مورد آنها بپرسید. تعداد کودکان در هر یک از این خانه ها ممکن است از تنها چند کودک محدود و یا تعداد زیادی کودک (به اندازه یک مهد کودک) متفاوت باشد. این گزینه برای برخی از والدین جذاب است زیرا این مراکز دقیقا یک خانه (با همه ویژگیهای یک خانه) هستند و توسط یک مادر اداره می شوند. همچنین از آنجا که این مراکز نسبتا ارزانتر هستند ممکن است برنامه های کمتری نسبت به یک مهدکودک برای نوزاد شما تدارک ببینند. پس ابتدا از افراد دیگر در این باره راهنمایی بخواهید.
منبع: ninsite
ویرایش و تلخیص:آکاایران